Umowa o pracę, czy o współpracę - adwokatura przed ważną decyzją

Prawnicy Prawo pracy

Kwestia umowy o pracę była jednym z tematów podgrzewających tegoroczne wybory w adwokaturze. We wrześniu odbędzie się druga, programowa część Krajowego Zjazdu. Część adwokatów liczy na to, że sprawa wróci, planowane są wnioski o uchwałę w tym zakresie. Tymczasem NRA analizuje jak miałoby to wyglądać i rozważa "adwokacką umowę o współpracy".

23.08.2021

W pandemii sędziowie rejonowi załatwili o ponad 900 tys. spraw mniej

Wymiar sprawiedliwości

Pandemia odbiła się na liczbie spraw załatwianych przez sędziów sądów rejonowych. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2020 r. spraw rozpatrzonych przez sędziów z tych sądów było o nieco ponad 920 tys. mniej niż w 2019 roku i blisko 1 300 000 mniej niż w 2018 roku. Największy spadek załatwianych spraw nastąpił w wydziałach cywilnych.

22.08.2021

Jak odebrać pismo sądowe poprzez portal informacyjny sądu?

Prawnicy

Odbieranie pism sądowych za pośrednictwem portalu informacyjnego sądu możliwe jest wyłącznie w przypadku posiadania aktywnego konta oraz dostępu do danej sprawy. Co więcej, aktywowanie konta pełnomocnika zawodowego przez pracownika sądowego następuje tylko w jednej apelacji, wybranej na etapie rejestracji. Resort zalecał aktywowanie ich w każdej apelacji

22.08.2021

Nie żyje prof. dr hab. Elżbieta Traple

Prawnicy

Adwokat prof. dr hab. Elżbieta Traple zajmowała się prawem cywilnym i prawem własności intelektualnej. W jej zainteresowaniu były prawo zwalczania nieuczciwej konkurencji, prawo własności przemysłowej i prawo farmaceutyczne. Była prezesem Sądu Polubownego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie i arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie,

21.08.2021

Kancelaria B2RLaw ponownie wzmacnia swoją praktykę nieruchomości

Rynek

W sierpniu br. do kancelarii B2RLaw do działu nieruchomości dołączył Andrzej Zając zajmując stanowisko Counsel. Obecnie kancelaria zatrudnia w tym dziale 23 prawników. Jak informuje mecenas Zając to lider nowej generacji, ekspert od rynku nieruchomości w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

21.08.2021

Pełnomocnik z urzędu czasem konieczny, ale nie zawsze sąd go wyznaczy

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo do sądu byłoby iluzoryczne, gdyby niektóre ze stron nie mogły skorzystać z pomocy zawodowych pełnomocników w sytuacji, gdy potrzebują takiego wsparcia. W niektórych przypadkach strony nie są w stanie pokryć kosztów związanych z ustanowieniem pełnomocnika z wyboru. Kto może liczyć na uzyskanie pełnomocnika z urzędu?

21.08.2021

MS chce dostosować sądy dla osób ze szczególnymi potrzebami, w ocenie "Solidarności" - kosztem pracowników

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

Sądy, podobnie jak inne instytucje, mają być dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Kwestie te regulują choćby przepisy przyjęte w lipcu 2019 r., przez resort sprawiedliwości jest też realizowany specjalny program. Związkowcy zwracają jednak uwagę, że próbuje się oszczędzać na nowych pracownikach, dokładając obowiązki obecnym, którzy i tak są nadmiernie obciążeni.

20.08.2021

Zmarł prof. Michał Pietrzak

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W wieku 92 lat zmarł 18 sierpnia br. prof. Michał Pietrzak, absolwent i wieloletni wykładawca Wydziału Prawa i Administracji Iniwersytetu Warszawskiego, wybitny specjalista z zakresu prawa wyznaniowego. Autor wielu publikacji na ten temat i współtwórca obowiązującego obecnie ustawodawstwa dotyczącego stosunku państwa do związków reliligijnych.

19.08.2021

Stawki za sprawy z urzędu zbyt niskie - prezes NRA apeluje o prace nad zmianami

Wymiar sprawiedliwości

Stawki za sprawy z urzędu od lat pozostają na rażąco niskim poziomie, często niegwarantującym nawet zwrotu kosztów dojazdów na rozprawy. Praca adwokatów w sprawach z urzędu, choć niezbędna i gwarantująca równy dostęp obywateli do sprawiedliwego sądu, nie jest postrzegana jako istotny element wymiaru sprawiedliwości - podkreśla Przemysław Rosati, prezes NRA w piśmie dla ministra sprawiedliwości.

19.08.2021

Sądy skazane na dłużników - do odzyskania 743 mln zł

Wymiar sprawiedliwości

Wśród wierzycieli, którzy mają problemy z wyegzekwowaniem spłaty od dłużników są też sądy. Przykładowo prawie 162 tys. osób zostało wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej za nieuregulowane grzywny, koszty sądowe, przepadki korzyści majątkowej czy nawiązki na rzecz Skarbu Państwa. Pod koniec lipca zaległości te sięgnęły ponad 743 mln zł.

19.08.2021

MOW-y nadal przechowalnią dla trudnych dzieci - konieczne zmiany procedur

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Główną bolączką młodzieżowych ośrodków wychowawczych jest brak pieniędzy i odpowiednich, jednolitych procedur. Nowa ustawa wprowadzi kilka sensownych rozwiązań, ale niekoniecznie w tej kwestii. „Trudna młodzież” wciąż będzie odsyłana od jednej placówki do drugiej, a to czego potrzebuje to m.in. terapie i wsparcie przy wejściu w dorosłe życie.

19.08.2021

Adwokaci apelują o wsparcie dla ludności cywilnej i obcokrajowców w Afganistanie

Prawnicy

Apel Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris skierowany został do wszystkich środowisk prawniczych, jak i do władz publicznych, tak na szczeblu krajowym, jak i europejskim. Dotyczy podjęcia natychmiastowych i adekwatnych do obecnej sytuacji działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ludności cywilnej, jak i obcokrajowcom przebywającym na terenie Afganistanu.

18.08.2021

NIK skrytykował, MS poprawia - jest projekt zmian w Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wydłużenie terminu na rozpatrywanie weryfikacji ofert złożonych w konkursie na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości, wskazanie, że środki tego mogą być przeznaczane na "działania zmierzające do eliminowania przestępczości, jej skutków lub kształtowanie pozytywnych postaw moralnych i społecznych", w końcu możliwość zakupu z tej puli nieruchomości - zakłada projekt rozporządzenia,

18.08.2021

Adwokat od momentu zatrzymania? W Sejmie nowy projekt

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiana definicji osoby podejrzanej, zapisanie w ustawie konieczności przedstawienia zatrzymanemu listy adwokatów i radców prawnych oraz umożliwienie rozmowy z wybranym prawnikiem, w końcu delegacja dla ministra sprawiedliwości do wydania rozporządzenia dotyczącego sposobów zapewnienia takiego kontaktu - to główne założenia projektu zmian w Kodeksie

18.08.2021

Greenberg Traurig doradzał Capital Park w transakcji na rzecz Marvipol Development

Rynek

Greenberg Traurig reprezentował Capital Park w związku z zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości pod zabudowę mieszkaniowo – usługową na rzecz Marvipol Development. Położona jest na warszawskiej Ochocie przy Alejach Jerozolimskich, ma powierzchnię blisko 6.000 m.kw. i posiada pozwolenie na budowę. Wartość transakcji wyniosła 20 mln euro netto. Transakcję prowadził Kamil Majewski (Senior Associate) przy wsparciu Alicji Flis (Associate).

17.08.2021

Rząd zapowiada likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale jej nie zawiesza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, w planach likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci - taką deklarację złożył polski rząd w odpowiedzi do Komisji Europejskiej. Jednocześnie Polska złożyła wniosek o uchylenie postanowienia TSUE o zastosowaniu środka tymczasowego ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Podstawą jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca.

17.08.2021

HFPC: Nowe technologie szansą dla sądów, ale nadal słabo wykorzystywane

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ponad 93 proc. prawników - sędziów, adwokatów, radców, prokuratorów - uważa, że polski wymiar sprawiedliwości nie wykorzystuje w odpowiedni sposób nowych technologii. Blisko 90 proc. podnosi również, że za rozwojem technologicznym nie nadążają także zmiany legislacyjne - to główne wnioski płynące z analiz zawartych w raporcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

17.08.2021

Wkrótce e-licytacje z nieruchomości, ale dłużnik nadal pod specjalną ochroną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości, ale też komornicy szykują się do wejścia w życie przepisów umożliwiających e-licytację z nieruchomości. Przepisy dają szanse na znaczne przyspieszenie procedury. Problem jednak w tym, że w dużym zakresie mogą one być martwe, bo nadal obowiązuje "tarczowe" ograniczenie i nie można licytować lokalu, w którym dłużnik mieszka. Nadal też obowiązuje zakaz eksmisji.

17.08.2021

Minął czas na wykonanie orzeczeń TSUE, a decyzji w sprawie Izby Dyscyplinarnej nie ma

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W poniedziałek 16 sierpnia minął czas wyznaczony polskiemu rządowi przez Komisję Europejską na przekazanie informacji o wykonaniu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości nakazujących wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej. Premier zapowiedział, że do końca dnia zostanie ona przekazana, ale tymczasem ID działa, a przedstawiciele władz tylko ogólnie mówią o likwidacji bądź przekształceniu tego organu.

16.08.2021