Nie trzeba mieć tytułu prawnego do mieszkania czy domu na dzień składania wniosku o zwrot części VAT na materiały budowlane. Ale urzędy i sądy różnie podchodzą do tej kwestii
Kancelaria Domański Zakrewski Palinka uruchomiła nowy portal internetowy DZP dla aptek. Ten nowatorski serwis zapewni każdej, nawet najmniejszej aptece, wsparcie ekspertów kancelarii prawnej w zakresie prawa farmaceutycznego ( na zdjęciu mec. Krzysztof Zakrzewski).
Trwa dyskusja na temat utworzenia oddziałów zamiejscowych sądów rejonowych. Koncepcja resortowa wywołała sprzeciw niektórych samorządowców i sędziów zrzeszonych w stowarzyszeniu Iustitia. Budżet państwa oszczędzi na pensjach prezesów sądów, a obywatele stracą na dojazdach, gdyby chcieli składać skargi na sędziów.
Międzynarodowa umowa ACTA mająca na celu walkę z tzw. piractwem i podróbkami może zahamować szybki rozwój gospodarki internetowej, a także negatywnie wpłynąć na kondycję małych i średnich firm,które obawiając się pociągnięcia do odpowiedzialności mogą zrezygnować z innowacyjnych usług i inwestycji w środowisku cyfrowym.
Apel twórców do prokuratora generalnego w sprawie praw autorskich
O działania w celu zwiększenia wśród polskich prokuratorów wiedzy o ochronie praw autorskich zaapelowali do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta przedstawiciele środowisk twórców, producentów i organizacji związanych z legalną eksploatacją praw autorskich.
Krajowa Rada Prokuratorów obraduje dzisiaj nad sytuacją w prokuraturze wojskowej. Rada zajmie także stanowisko w sprawie konfliktu z prokuratorem generalnym i przestawi opinię na temat zmian w ustawie o prokuraturze. Obrady potrwają trzy dni.
Komornik zablokował majątek czeskiej stolicy, w tym wiele zabytkowych miejsc i budowli, jak Most Karola, rynek i ratusz Starego Miasta, Plac Wacława czy secesyjny Miejski Dom Reprezentacyjny, w którym elementy wystroju projektował słynny malarz Alfons Mucha.
Nowy serwis z obwieszczeniami o licytacjach Krajowa Rada Komornicza uruchomiła nową wersję serwisu internetowego zawierającego obwieszczenia o licytacjach. Od 6 stycznia 2012 r. do umieszczania takich obwieszczeń zobowiązują komorników przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
Rzeczoznawcy majątkowi apelują do parlamentu o zmianę złych przepisów
Uregulowania roli rzeczoznawców majątkowych przy uwzględnianiu podatku VAT w procesie wyceny nieruchomości, zmian w trybie oceny operatów szacunkowych i ujednolicenia zasad wycen dotyczących użytkowania wieczystego domagają się rzeczoznawcy majątkowi.
MF chce informacji o zagranicznych finansach Polaków
Resort finansów chce wprowadzić do międzynarodowych umów podatkowych klauzulę, która pozwoli na uzyskiwanie informacji o dochodach Polaków za granicą oraz o zagranicznych rachunkach bankowych. Zmiany dotyczyłyby też umów z rajami podatkowymi.
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że Polska może nie podpisać porozumienia ACTA 26 stycznia. Goszcząc w radiu TOK FM zwrócił uwagę, że premier nie podpisał jeszcze upoważnienia dla MSZ do podpisania ACTA.
A.Bodnar: Pisanie uzasadnień wyroków metodą "kopiuj-wklej" oburza
Jestem oburzony, kiedy dowiaduję się, że przy sporządzaniu wyroków powszechnie stosuje się technikę kopiuj-wklej. Jestem oburzony, kiedy polska Temida unika podejmowania merytorycznych decyzji. Trzeba głośno powiedzieć: dość wzywa Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Będą prezydenckie propozycje legislacyjne dla cyberbezpieczeństwa państwa
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego prowadzi strategiczny przegląd bezpieczeństwa narodowego, w ramach którego omawiane są m.in. zagrożenia dla cyberprzestrzeni - zapowiedział szef BBN gen. Stanisław Koziej, po akcji internautów protestujących przeciwko ACTA.
Jednym z najlepszych pomysłów na skuteczny marketing usług prawnych jest prowadzenie własnej strony internetowej, a także codzienne blogowanie. Pozwala to wyłonić jedną z kilkuset kancelarii w danym mieście i pozyskać czytelników jako klientów.
W środę zbiera się Sejm, jest wniosek o odwołanie min. Arłukowicza
W środę na trzydniowym posiedzeniu zbiera się Sejm, który zajmie się wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Posłowie wysłuchają też informacji premiera o sytuacji w służbie zdrowia związanej z nowymi zasadami refundowania leków.
Boni spotka się dzisiaj z premierem w sprawie ACTA
Szef MAiC Michał Boni poinformował, że dzisiaj dojdzie do spotkania w sprawie międzynarodowego porozumienie dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA. W spotkaniu poza nim samym i premierem Donaldem Tuskiem wezmą także udział szefowie MSZ i MKiDN.
Nic w sprawie podpisania porozumienia ACTA nie jest przesądzone - powiedział w niedzielę rzecznik rządu Paweł Graś, odnosząc się do zablokowanie kilku państwowych stron internetowych. ministerstwo kulturury uważa, że ten dokument gwarantuje wolność słowa i prywatność.
Krajowa Rada Prokuratury rozmawia o sprawie płk. Przybyła
Krajowa Rada Prokuratury, na wniosek prezydenta, ma się zająć dzisiaj próbą zażegnania konfliktowej sytuacji w prokuraturze, wynikłej po zdarzeniach w Poznaniu, gdzie postrzelił się prokurator płk Mikołaj Przybył. Ma też omówić kondycję prokuratury wojskowej.