Jak przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wyrok dotyczy decyzji z sierpnia 2008 roku. Prezes Urzędu uznała wówczas, że ZAiKS oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich ustaliły jednolite stawki za korzystanie z utworów audiowizualnych oraz odmówiły ich negocjowania. Organizacje postanowiły pobierać od każdego nośnika z filmem stałe wynagrodzenie. W opinii Urzędu zmierzeniem przedsiębiorców było wyeliminowanie konkurencji pomiędzy nimi ze szkodą dla przedsiębiorców, którzy korzystają z praw autorskich w celach komercyjnych oraz przede wszystkim ostatecznych użytkowników – konsumentów. Obok nakazu zaniechania praktyki, na uczestników zakazanego porozumienia nałożono kary finansowe – 250 tys. zł na Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz 1 mln zł na ZAiKS.
Ukarane organizacje skorzystały z przysługującego im prawa i odwołały się od decyzji. Sądy kolejnych instancji potwierdzały ustalenia Prezes Urzędu – w lipcu 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 1 marca 2012 r. Sąd Apelacyjny, który oddalił apelacje przedsiębiorców. W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd m.in. zgodził się z oceną, że doszło do zawarcia porozumienia cenowego, którego celem było ograniczenie konkurencji, a wysokość nałożonych sankcji uznał za właściwą do stopnia naruszenia prawa.
Jak podkreśla UOKIk w komunikacier, decyzja jest prawomocna.
ZAiKS i SFP ukarane za ograniczanie konkurencji
Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezes UOKiK ZAiKS oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich zawarły porozumienie ograniczające konkurencję. Utrzymana została również kara finansowa nałożona na spółki łącznie 1,25 mln zł