Doradcy podatkowi ratują swoje firmy korzystając z tarcz antykryzysowych

Prawnicy Doradca podatkowy

Większość doradców podatkowych przewiduje utrzymanie stanu zatrudnienia i poziomu wynagrodzeń. Priorytetem biznesowym jest dla nich nie tyle wzrost, co przetrwanie najtrudniejszych miesięcy przy utrzymaniu przychodów i zespołu. Prawie wszyscy doradcy doradzali klientom w sprawie tarcz antykryzysowych.

13.07.2020

Zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych tylko do 13 lipca

Doradca podatkowy Spółki Finanse

W najbliższy poniedziałek, 13 lipca, upływa termin zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Obowiązek dotyczy spółek, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przed 13 października 2019 roku. Podmioty wpisane do KRS później, do CRBR muszą zgłaszać się nie później niż ciągu siedmiu dni od dnia wpisu do KRS.

09.07.2020

Pracownikom skarbówki opłaca się gnębić podatników

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przeciętna wysokość nagrody w Ministerstwie Finansów wyniosła ponad 16 tysięcy złotych brutto. Funkcjonariusze dostali natomiast ponad 17 tysięcy. Premie pracowników urzędów są niższe. Ich wysokość jest jednak uzależniona od liczby zakończonych kontroli lub wydania np. decyzji o zabezpieczeniu. Urzędnicy mają specjalny przelicznik nagród. Podatnicy są na z góry przegranej pozycji.

09.07.2020

Rzecznik TSUE: Sądy muszą mieć prawo kontroli przekazywania informacji o podatnikach

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE uważa, że podatnik i inne zainteresowane osoby trzecie muszą mieć możliwość poddania kontroli sądowej decyzji nakazowej o udzieleniu informacji wydanej w ramach transgranicznej wymiany informacji między organami podatkowymi. Brak takiej ochrony narusza prawo.

06.07.2020

MF: Reforma OFE rok później

Domowe finanse Doradca podatkowy

Tadeusz Kościński, minister finansów, zapowiedział w środę przesunięcie o rok reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). I poinformował, że w ciągu kilku tygodni ma natomiast zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy budżetowej.

01.07.2020

Duże zmiany w podatkach od 1 lipca

Ordynacja CIT VAT Doradca podatkowy

Nowa matryca stawek VAT, podatek od Netflixa i innych dostawców filmów, raportowanie schematów podatkowych, implementacja dyrektywy ATAD2, rozliczanie kosztów podatkowych i strat – to tylko część zmian, które zaczną obowiązywać w środę, 1 lipca 2020 roku. Kolejne nowelizacje planowane są - póki co - na październik.

30.06.2020

Terminy coraz dłuższe - interpretacje podatkowe powoli tracą znaczenie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy tarczy antykryzysowej wydłużyły termin wydawania interpretacji podatkowych. Na odpowiedź skarbówki trzeba teraz czekać pół roku - problem w tym, że rzadko kiedy można tak długo czekać z transakcją. W rezultacie liczba wniosków o interpretacje spadła niemal o połowę. Jak podkreślają eksperci, dodatkowym problemem jest fakt, że skarbówka zbyt często podważa stanowiska podatników.

30.06.2020

Doradcy podatkowi objaśniają tarczę antykryzysową

Rachunkowość Doradca podatkowy

Krajowa Izba Doradców Podatkowych udostępniła w piątek specjalny bezpłatny informator na temat przepisów tarczy antykryzysowej 4. W liczącym kilkadziesiąt stron opracowaniu doradcy szczegółowo omawiają zmiany, które wprowadza czwarta wersja tarczy.

29.06.2020

Akt notarialny wystarczy, by odliczyć VAT od nieruchomości

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe odmówiły prawa do odliczenia VAT. Twierdziły, że sam akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości, bez przekazania lokalu, to za mało. Ich zdaniem, zawarcie transakcji to jeszcze nie dostawa towaru. NSA w najnowszym wyroku stanął po stronie podatników i pozwolił na odliczenie. Doradcy podatkowi podkreślają, że nie zawsze tak jednak musi być.

29.06.2020

Polski system podatkowy jest nieprzyjazny i zbyt skomplikowany

Rachunkowość Doradca podatkowy

Jean-Baptiste Say pisał, że nie ma dobrych podatków - są tylko mniej lub bardziej złe. Mimo to system podatkowy powinien być tworzony w taki sposób, aby był – chociażby względnie – przyjazny dla podatnika. Czy polski system podatkowy jest przyjazny dla podatnika? W mojej ocenie niestety nie – pisze dr Jowita Pustuł z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

26.06.2020

MF wznawia egzaminy na doradcę podatkowego

Rachunkowość Doradca podatkowy

Zaplanowany na maj pisemny egzamin na doradcę podatkowego ma odbyć się we wrześniu. Zostanie przeprowadzony w reżimie sanitarnym. Kandydaci mogą dobrowolnie potwierdzić swój udział. Komisja daje też możliwość przystąpienia do egzaminu później. Planowane jest także wznowienie egzaminów ustnych.

23.06.2020

Polski fiskalizm utrudnia życie podatnikom

Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Opodatkowanie dochodu w Polsce jest wyższe niż średnia unijna. Wyższa jest także stawka VAT. Coraz więcej rozliczeń odbywa się elektronicznie, ale wiąże się z tym wiele trudności. Państwa unijne też wprowadziły podatek od wyjścia, ale polskie regulacje są najbardziej restrykcyjne. Skarbówka skupia się na cenach transferowych i transakcjach wewnątrzgrupowych. Eksperci są zgodni – jest źle.

22.06.2020

Sejm przyjął czwartą tarczę, ale nie rozwiąże ona problemów podatników

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Sejm przyjął w piątek z poprawkami Senatu przepisy kolejnej tarczy antykryzysowej. Przewiduje ona także pewne nowości w rozliczaniu podatków. Zdaniem przedsiębiorców i doradców podatkowych planowane zmiany ciągle są jednak niewystarczające. Uważają, że podobnie jak w przypadku poprzednich tarcz, rząd skupia się na mało istotnych kwestiach.

19.06.2020

Z koronawirusem najbardziej walczą księgowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Aż 40 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, z których zmian w zakresie podatków firma skorzysta. To zaskakujące wskazanie, zwłaszcza, że aż 61 proc. ankietowanych to właściciele i zarządzający. Okazuje się zatem, że główna rola w przeprowadzeniu firm przez epidemię koronawirusa spoczęła na działach księgowości.

19.06.2020

Deloitte największą firmą konsultingową pod względem przychodów

Rachunkowość Doradca podatkowy

Firma doradcza Deloitte znalazła się już po raz trzeci z rzędu na pierwszym miejscu rankingu największych na świecie przedsiębiorstw świadczących usługi konsultingu. Przygotowany przez firmę analityczną Gartner raport pt. „Gartner Market Share Analysis: Consulting Services, Worldwide, 2019” analizuje globalne organizacje pod względem przychodów.

17.06.2020

Fiskus zbyt ochoczo blokuje konta podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia do 31 maja skarbówka zablokowała 52 rachunki bankowe. Niektóre "tylko" na 72 godziny, ale aż 45 kont zostało zablokowanych na trzy miesiące. To ponad 86 procent. Uzasadnieniem ma być obawa wyłudzeń skarbowych. Najnowszy wyrok NSA pokazuje jednak, że działania organów podatkowych są na wyrost i nie mają poparcia w przepisach. Przy okazji pojawia się kwestia zasady zaufania i należytej staranności.

16.06.2020

Ministerstwo Finansów wysługuje się księgowymi

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

MF chwali się co chwila zmniejszeniem liczby kontroli i skuteczną walką z wyłudzeniami podatkowymi. Wprowadza też coraz to nowsze rozwiązania. Problem jednak w tym, że raporty elektroniczne czy to dla potrzeb VAT czy podatków dochodowych wymagają podawania dużo więcej szczegółowych informacji. Urzędnicy mają mniej pracy, dużo więcej obowiązków spada jednak na księgowych.

10.06.2020

Koronawirus zmienia branżę księgowo-podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Ponad 60 proc. firm księgowo-podatkowych przeszło na pracę zdalną. Razem ze swoimi klientami chętnie korzystają z rozwiązań tarczy antykryzysowej, jednak oczekiwania rynku były większe. Księgowi odgrywają kluczową rolę w uzyskaniu wsparcia finansowego, niestety wciąż borykają się z kiepskimi i wciąż zmienianymi przepisami – takie wnioski płyną z badania LEXOMETR Prawno-Gospodarczy przeprowadzonego przez Wolters Kluwer Polska.

09.06.2020

NSA: Mimo braku całkowitej nieściągalności, umorzenie składek ZUS możliwe

Ordynacja Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczeni, będący równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia, mają prawo do umorzenia składek pomimo niespełnienia warunku ich całkowitej nieściągalności. ZUS może umorzyć składki, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie ich opłacić, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny.

08.06.2020

NSA: Telefoniczne konsultacje z fiskusem nie chronią podatnika

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Porady telefoniczne nie są właściwą formą uzyskiwania informacji o sposobie skorzystania ze zwolnień podatkowych. Są nią indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego. Zasada informowania i zaufania obowiązuje dopiero po wszczęciu postępowania podatkowego, a nie w trakcie telefonicznych konsultacji z urzędnikiem urzędu skarbowego przed wszczęciem takiego postępowania.

05.06.2020