Czy w dalszym ciągu zaliczka na poczet WNT nie generuje powstania obowiązku podatkowego?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoDokonujemy zakupu wewnątrzwspólnotowego, kontrahent wystawia fakturę zaliczkową na 50% wartości w styczniu 2017 r. Dostawa towaru w postaci maszyny nastąpi dopiero w maju 2017 r. Wówczas otrzymamy fakturę na pozostałe 50% wartości środka trwałego. Wówczas w dacie dostawy rozliczymy podatek należny i naliczony z obu faktur maj 2017 r.Czy dla takiej sytuacji w zakresie faktury zaliczkowej nie mają zastosowania przepisy obowiązujące od 2017 r. w zakresie uwzględnienia w odrębnych okresach podatku należnego i naliczonego w oparciu m.in. o art. 86 ust. 10 pkt 2 lit. b, ust. 10b pkt 3 u.p.t.u.?





