Sprawa dotyczyła spółki handlowej. Spółka skierowała pracowników na edukację pozaszkolną, a w szczególności zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności prawno-ekonomiczno-menedżerskich oraz doskonalenie języka angielskiego. Spółka podpisuje z pracownikami umowę określającą prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika odnośnie do partycypacji w kosztach pracodawcy i ewentualnego zwrotu kosztów w przypadku nieukończenia przez pracownika podjętej edukacji pozaszkolnej. Pracownik zobowiązuje się między innymi do uczestnictwa w ww. zajęciach i przedstawienia pracodawcy dokumentu stwierdzającego ukończenie edukacji. Natomiast pracodawca zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z uczestnictwem w edukacji, czyli np. opłaty czesnego.

Spółka zapytała fiskusa, czy finansowanie edukacji pozaszkolnej korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Organ wskazał, że koszty szkoleń, jakie spółka zamierza ponieść - zgodnie z przepisami Kodeksu pracy - na podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników, stanowić będą przychód tych osób ze stosunku pracy, korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. W związku z tym spółka nie będzie zobowiązana do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości ww. świadczeń.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 lutego 2017, sygn. 3063-ILPB1-1.4511.396.2016.2.AN, LEX nr 338360

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów