MEN: Nie planujemy likwidacji szkół specjalnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące szkół specjalnych. Dementujemy. Nie planujemy likwidacji tych placówek - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zapewnia, że placówki te są ważnym elementem systemu oświaty. Resort informuje jednak, że pracuje nad zmianami dotyczącymi wspierania dzieci ze specjalnymi potrzebami.

10.02.2021

Składek na radę rodziców nie ściągnie komornik - grożenie na bakier z prawem

Zarządzanie oświatą

Wpłaty na szkolne rady rodziców są dobrowolne i nie da się ich ściągnąć, więc grożenie egzekucją komorniczą lub „listy hańby” z nazwiskami tych, którzy się nie wywiązują z wpłat są mocną przesadą. Niezależnie od słuszności celu, na jaki gromadzone są pieniądze. Nawet złożone przez rodziców deklaracje wpłat nie są zobowiązaniami, które można w jakikolwiek sposób egzekwować.

10.02.2021

Nauczyciel detektywem - sprawdzi, czy szkoła dobrze prowadzi księgowość

Zarządzanie oświatą

Czy w szkole zapewniona jest weryfikacja operacji finansowych? Czy mienie jest ubezpieczone? - pyta dyrektor nauczyciela plastyki. Dostępne w ankiecie odpowiedzi: tak, nie, nie całkiem. Choć to dyrektor decyduje o tym, jak ma wyglądać w szkole proces kontroli zarządczej, to bezrefleksyjne podejście sprawia, że jest to dla nauczycieli jeszcze jeden uciążliwy, biurokratyczny obowiązek.

05.02.2021

Diagności krytykują badania przesiewowe. Tak są testowani nauczyciele

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych i Krajowy Konsultant do spraw Epidemiologii stanowczo sprzeciwiają się pulowaniu materiału przeznaczonego do badań laboratoryjnych w celu weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2. Podkreślają, że ta metoda jest zawodna i brakuje podstawy prawnej. Chodzi o tzw. badania przesiewowe, które polega na mieszaniu próbek pobranych od kilku osób i badaniu ich jako jednej.

03.02.2021

Rodzic już nie wymusi stacjonarnego nauczania

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Koniec z furtką do wymuszania na dyrektorach szkoły stacjonarnego nauczania dla starszych uczniów. Do tej pory dyrektor musiał zorganizować stacjonarne lekcje, gdy rodzic złożył oświadczenie, że nie ma możliwości prowadzenia zdalnego nauczania w domu. Obowiązująca od 1 lutego zmiana rozporządzenia daje dyrektorowi prawo decyzji w tej sprawie.

01.02.2021

NIK: Kształcenie w szkołach specjalnych do poprawy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Aż w 11 szkołach specjalnych na 12 skontrolowanych Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła co najmniej jedną nieprawidłowość dotyczącą organizacji nauczania, warunków lokalowych, wyposażenia sal lekcyjnych, bezpieczeństwa lub higieny. Nie wiadomo też, czy system kształcenia uczniów w szkołach specjalnych osiąga zamierzone efekty,

28.01.2021

Liceum i technikum z Warszawy najlepsze w tegorocznym rankingu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych, który po raz 23. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

27.01.2021

Ministrowie ostrożnie o powrocie starszych klas do szkół

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Wszystko wskazuje na to, że zdalna nauka w starszych klasach potrwa jeszcze co najmniej 2 tygodnie - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Na 99 proc. od początku lutego starsi uczniowie nie wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach - dodał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jednocześnie wyraził nadzieję na powrót uczniów do szkół w lutym, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

27.01.2021

Tomasz Rzymkowski z MEiN: Szkoła musi być wolna od ideologii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powołał pełnomocnika rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. Nowy pełnomocnik ma 34 lata i jest prawnikiem. Jego cel to szkoła neutralna światopoglądowo, wolna od wszelkich ideologii i indoktrynacji.

23.01.2021

NIK: Procedury bezpieczeństwa w szkołach do poprawy

Zarządzanie oświatą

Szkoła to miejsce, w którym może wystąpić wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji - od znalezienia niebezpiecznego przedmiotu, niebezpiecznie zachowującego się ucznia lub rodzica aż do podłożenia ładunku wybuchowego czy ataku terrorystycznego. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że szkoły nie są odpowiednio przygotowane na takie zagrożenia.

21.01.2021

Zmiany w nauczycielskich dyscyplinarkach już obowiązują

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Weszła w życie nowela Karty Nauczyciela, dotyczącą m.in. postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Ustawa cofa wprowadzone w zeszłym roku zaostrzenie przepisów, które m.in. mocno skracały czas na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa.

19.01.2021

Przetestowano 135 tys. nauczycieli, 2 proc. zakażonych

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Są już wyniki testów na COVID-19, którym poddali się chętni nauczyciele. Na 135 tys. przebadanych pedagogów, 2 proc. okazało się zakażonych. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie wykluczył kolejnych testów przesiewowych dla nauczycieli, ale podkreślał, że każdy ma dostęp do testów na COVID-19.

18.01.2021

Nauka w bańce - najmłodsi uczniowie wracają do szkół

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Szkoły podstawowe są w miarę możliwości przygotowane do powrotu dzieci z klas I-III do nauki stacjonarnej. Dyrektorzy nie przeskoczą jednak pewnych spraw, mimo zaklinania rzeczywistości przez resort edukacji. Większość procedur przetestowali jeszcze wiosną i we wrześniu. Podobnie jak wtedy, rozporządzenie w sprawie powrotu uczniów jest przygotowane w ostatniej chwili.

18.01.2021

Polska szkoła to skansen, o zawodach przyszłości uczeń może pomarzyć

Zarządzanie oświatą

Polska szkoła nie daje wiedzy i kompetencji niezbędnych na rynku pracy w przyszłości. Tymczasem wiele miejsc pracy zagrożonych jest automatyzacją - wynika z raportu „Global Competitiveness Report”. Jak jednak podkreślają nauczyciele - świetnie wykształcony nauczyciel przedmiotów zawodowych zarabia mniej niż katecheta.

16.01.2021

Jest rozporządzenie - po feriach również praktyki zawodowe i opieka w świetlicy

Zarządzanie oświatą Koronawirus

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające, jak będzie wyglądać nauka po feriach. W okresie od 18 do 31 stycznia 2021 r. nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie. Wracają też zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu.

15.01.2021

Radźcie sobie sami - problem z programem na egzamin zawodowy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W tym roku tuż przed egzaminami zawodowymi nauczyciele mechatronicy, zmagają się z programem otrzymanym z CKE, aby „przetłumaczyć” go na sterownik, w który jest wyposażona pracownia. Do dziś, pomimo interwencji w OKE i CKE, problem nie został naprawiony.

13.01.2021

Żłobki i przedszkola dla zaszczepionych - Ministerstwo Zdrowia nie jest przeciw

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Senackie komisje: samorządu terytorialnego i administracji publicznej, ustawodawcza oraz zdrowia chcą przejąć obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy" przewidujący obowiązek przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu dzieci przed przyjęciem do przedszkoli. Zdaniem Waldemara Kraski, wiceministra zdrowia, projekt zasługuje na poparcie.

12.01.2021

Od poniedziałku rusza testowanie nauczycieli

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Już od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. rozpoczną się testy przesiewowe na obecnośćSARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. Do piątku zgłosiło się na nie ok. 165 tys. osób.

08.01.2021

Zdalna edukacja pogłębia problemy psychiczne młodzieży

Zarządzanie oświatą

Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, żeby ośmioletnie dziecko odpowiadało na pytania przez telefon, bo edukacja nie polega na zasypywaniu dzieci pytaniami. Moim zdaniem jest jednak ogromna różnica między tym, co było pod koniec marca i co jest teraz. Każdy nauczyciel rozwinął się na plus - mówi Tomasz Bilicki, koordynator Centrum Interwencji Kryzysowej dla Młodzieży RE-START w Łodzi, prowadzonego przez Fundację Innopolis, nauczyciel WOSu.

06.01.2021