NSA: Zlecenie prowadzenia księgowości nie zwalnia z odpowiedzialności za długi spółki

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Prowadzenie księgowości zostało zlecone profesjonalnemu podmiotowi. Nie zwalnia to jednak zarządu z odpowiedzialności za zaległości podatkowe. Członkowie tego gremium powinni być należycie zorientowani w sprawach zarządzanego przez nich podmiotu. W sposób szczególny odnosi się to do informacji o stanie majątkowym spółki i ciążących na niej zobowiązaniach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

01.10.2021

Strasburg: Zakaz wydawania gazety w czasie stanu wyjątkowego naruszył Konwencję

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 21 września 2021 uznał, iż uniemożliwienie skarżącemu wydawnictwu wydawania gazety codziennej w czasie stanu wyjątkowego, ogłoszonego po wyborach prezydenckich, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji.

30.09.2021

WSA: Nie można żądać kilkukrotnie tej samej informacji publicznej

Samorząd terytorialny RODO

Zobowiązany powinien odmówić udostępnienia informacji publicznej, którą zainteresowany posiada. Wówczas kwestia dostępu do informacji będzie bezprzedmiotowa - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Takie żądanie nie zmierza bowiem do uzyskania pewnych wiadomości, lecz ewentualnego potwierdzenia wiadomości znanych już wnioskującemu.

30.09.2021

SN: Niesłuszna nagana dla funkcjonariusza za... obecność w sądzie

Prawo pracy

Strażnik więzienny domagał się uchylenia kary dyscyplinarnej nagany z powodu przebywania w lokalu gastronomicznym i obecności w sądzie w czasie zwolnienia lekarskiego. Izba Pracy Sądu Najwyższego stwierdziła, że zachowanie funkcjonariusza nie może zostać uznane za przewinienie dyscyplinarne, a sprawa powinna się zakończyć z powodu braku podstaw do ukarania.

30.09.2021

WSA: Zwolnienie z VAT nie tylko dla osób z wykształceniem kierunkowym

Kadry w oświacie Ordynacja Doradca podatkowy

Świadczone przez nauczycieli usługi prywatnego nauczania na różnych poziomach edukacji są zwolnione z podatku od towarów i usług. Kwalifikacje nauczającego nie muszą jednak wynikać z faktu posiadania wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie. Oznacza to, że dyplom magistra farmacji nie przekreśla szans na skorzystanie ze zwolnienia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

30.09.2021

NSA: Umowa o dofinasowanie po Covidzie może być zaskarżona do sądu administracyjnego

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Zawieranie umowy o dofinansowanie z urzędem pracy wiąże się z realizacją określonych zadań dyrektora tej jednostki jako organu administracyjnego. Umowa o dofinansowanie nie jest umową nazwaną prawa cywilnego, a jedynie umową regulującą wypłatę należnych świadczeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I uznał, że sądy administracyjne mogą oceniać umowy z przedsiębiorcami.

29.09.2021

WSA: Swoboda w ustalaniu diet dla radnych ma swoje granice

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Swoboda rady gminy w określaniu zasad przyznawania diet nie jest nieograniczona. Trzeba pamiętać, że jest to ekwiwalent utraconych korzyści, jakich radny nie uzyskuje w związku z wykonywaniem mandatu. Ponadto kwota diety nie może przekroczyć limitu określonego w ustawie i rozporządzeniu Rady Ministrów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

29.09.2021

Izba Dyscyplinarna: Minister nie ustaje w wysiłkach, by radcę pozbawić zawodu

Prawo karne Prawnicy

Minister Sprawiedliwości nalega, aby Izba Dyscyplinarna wykluczyła z samorządu radców prawnych osobę, która złożyła fałszywe oświadczenie lustracyjne. Już po raz drugi minister złożył kasację. Jego zdaniem kara zawieszenia na pięć lat jest rażąco niewspółmierna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości popełnionego deliktu i stopnia winy obwinionego.

28.09.2021

SN: Najwyższy czas na uchwałę w sprawie skutków wezwania do próby ugodowej

Prawo cywilne

Trzech sędziów Sądu Najwyższego pyta skład 7-osobowy, czy z przerwa biegu przedawnienia zależy od tego, czy wierzyciel, mając na względzie zachowanie dłużnika, mógł oceniać, że postępowanie pojednawcze nie jest pozorne. Czy dopuszczalne jest ustalenie, że nie przerwało ono biegu przedawnienia roszczenia? - wątpliwości nasuwają się w związku z rozbieżnymi orzeczeniami.

27.09.2021

NSA: Sąd nie ocenia negatywnej opinii o prawie do prowadzenia studiów

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie ma uprawnień do rozstrzygania we władczy sposób o prawach i obowiązkach strony. Wobec tego sądy administracyjne nie są właściwe do rozstrzygania sporów dotyczących uprawnienia do prowadzenia studiów przez uczelnie wyższe - taki jest sens postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

27.09.2021

WSA: Zamknięcie siłowni w pandemii słuszne, ale zastosowany tryb niezgodny z prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus

Ustanowione w związku z pandemią koronawirusa zakazy, nakazy i ograniczenia, były merytorycznie uzasadnione, ale tryb ich wprowadzenia naruszył podstawowe standardy konstytucyjne i prawa w zakresie wolności działalności gospodarczej. Oznacza to, że decyzja nakładająca karę za nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia siłowni została wydana niezgodnie z prawem.

25.09.2021

SN: Nie można kwestionować statusu sędziów w Izbie Karnej - postanowienie-polemika

Prawo karne Prawnicy

Trzej sędziiowie Izby Karnej - Marek Motuk, Antoni Bojańczyk i Igor Zgoliński - którzy zostali wybrani do SN przez nową Krajową Radę Sądownictwa, skrytykowali postanowienie innego składu w tej samej kwestii - badania istnienia bezwzględnej przyczyny odwoławczej z powodu niewłaściwej obsady sądu. Stwierdzili w postanowieniu, że sędziowie wybrani przez nową KRS są sędziami.

24.09.2021

NSA: Protesty wyborcze w samorządzie lekarskim to sprawa publiczna

Administracja publiczna Zawody medyczne

Samorząd zawodowy nie chciał udostępnić uchwał okręgowej komisji wyborczej w sprawie protestów zgłoszonych przeciwko ważności wyborów delegatów na okręgowy zjazd lekarzy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie są to dokumenty wewnętrzne. Osoby wybrane do organów samorządu będą w przyszłości decydować o sprawach publicznych, więc proces związany z ich wyborem dotyczy spraw publicznych.

24.09.2021

Izba Dyscyplinarna pozbawiła sędziego SN Marka Pietruszyńskiego immunitetu

Prawnicy

W czwartek 23 września Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła immunitet sędziemu Izby Karnej tego sądu Markowi Pietruszyńskiemu, z powodu - jak stwierdzono w sentencji - pozbawienia bezprawnie wolności skazanego. Według obrońców orzeczenie to nie ma mocy prawnej, gdyż Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Uzasadnienie uchwały i całe posiedzenie było niejawne.

23.09.2021

WSA: Nie będzie kary za dyskotekę w lockdownie

Prawo gospodarcze Koronawirus

W związku z pandemią koronawirusa i wysoką liczbą zakażeń, rząd przyjął rozporządzenie, które zakazywało prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych. Przedsiębiorca, który pomimo tego otworzył swój lokal, został ukarany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcia i umorzył postępowanie

23.09.2021

NSA: Niewłaściwie powołani sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie istnieje w obrocie prawnym uchwała, która powołała na urząd kilku sędziów, w tym obecną prezes tej Izby Joannę Lemańską i sędziego Aleksandra Stępkowskiego, który jest rzecznikiem prasowym całego Sądu Najwyższego - stwierdził NSA. I dodał, że konstytucja przewiduje, że sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, której powołanie budzi poważne wątpliwości.

22.09.2021

Izba Dyscyplinarna: Skromny Sylwester i fatalny początek 2020 r. dla pani prokurator

Prawnicy Prokuratura

Przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego stanęła we wtorek, 21 września br. prokurator Sylwia C. z Torunia, której postawiono zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Miała bowiem 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obwinionej grozi nawet złożenie z urzędu. Równolegle toczy się postępowanie karne w tej sprawie.

22.09.2021

WSA: Z liczeniem głosów oddanych korespondencyjnie nie należy się śpieszyć

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Z uwagi ryzyko zakażenia koronawirusem rada powiatu przeprowadziła sesję korespondencyjnie. Oddane przez radnych głosy zostały przeliczone jeszcze przed jej rozpoczęciem. W trakcie sesji wiceprzewodnicząca ograniczyła się jedynie do podania wyników głosowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że doszło do rażącego naruszenia prawa

22.09.2021

SN: Umowa nieważna z powodu jej zawarcia z niewłaściwą osobą

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego przyznała pierwszeństwo konstytucyjnej wartości pewności prawa, której immanentnym elementem jest ochrona powagi rzeczy osądzonej. Służy to ochronie stabilności i prawomocności orzeczeń sądowych oraz kształtowanych przez nie stosunków prawnych. Zatem skarga kasacyjną Prokuratora Generalnego została oddalona,

21.09.2021

Utrata zaufania to nie powód odwołania dyrektora szkoły w ciągu roku

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Tylko jeśli dyrektor utracił zdolność wykonywania powierzonej mu funkcji z przyczyn etycznych lub rażącej niekompetencji w realizacji obowiązków, można go odwołać ze stanowiska w czasie roku szkolnego - uważają sądy administracyjne. Takimi przypadkami są: notoryczne poniżanie i upokarzanie pracowników, nieregulowanie zobowiązań finansowych oraz udowodniona kradzież.

21.09.2021