Podwyżka akcyzy na piwo to wyrok na polskie małe browary

Akcyza Rachunkowość

W ostatnim czasie powróciła dyskusja na temat kolejnych planowanych podwyżek akcyzy. Tym razem miało chodzić o podwyżkę stawek akcyzy na piwo, która w zamyśle miałaby być zrównana ze stawkami akcyzy dla mocniejszych wyrobów spirytusowych. Czy pomysł wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na wyroby browarnicze ma sens – piszą eksperci kancelarii Ożóg Tomczykowski.

16.03.2021

Gujski: SN uznaje kontrakty menedżerskie, ale oczekuje dobrych umów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Kontrakty menedżerskie są ciągle przedmiotem sporów sądowych. Jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego w tej sprawie jest już dość konsekwentne. A jego ważnym elementem jest oczekiwanie, by sam kontrakt i spisane w nim uprawnienia, w tym odprawy i rekompensaty za zakaz konkurencji, miały oparcie w prawidłowo zawartej umowie, np. by nie było w niej wadliwej reprezentacji - mówi adwokat Waldemar Gujski.

16.03.2021

Posiedzenia niejawne w sądzie administracyjnym nie zawsze gwarantują ochronę praw podatnika

Prawnicy Ordynacja PIT Doradca podatkowy

W związku z epidemią COVID-19 za racjonalne uznać należy działania kierownictwa sądu administracyjnego, podejmowane w trosce o zdrowie sędziów i pracowników sądu. Skierowanie spraw na posiedzenia niejawne jest dopuszczalne, ale nie wbrew wyraźnie wyrażonej woli stron postępowania – piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski.

15.03.2021

Osąd biznesowy w Kodeksie spółek handlowych - szansa czy konieczność?

Spółki Prawo gospodarcze

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzająca prawo holdingowe wciąż jest tematem rozważań zarówno teoretyków, jak i praktyków prawa. Nie sposób w tej debacie pominąć jednego z jej elementów - wprowadzenia do polskiego prawa handlowego miernika oceny biznesowej zwanego "Business Judgement Rule" przy ocenie działań członków organów spółek.

15.03.2021

Eżbieta Piotrowska-Albin: Świadomość prawna to nie tylko znajomość przepisów, ale i swoich praw

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Zależy nam, aby młodzi ludzie rozumieli sens prawa i widzieli w sobie obywateli, którzy znają zasady i dla wspólnego dobra je stosują – albo – korzystając z praw obywatelskich - wspólnie je zmieniają. Do tego niezbędne jest rozumienie logiki i powiązań - tu istotną jest właśnie edukacja prawna - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

15.03.2021

Sędzia Jeżewska: Sądy nadal budzą strach, ale edukacja może to zmienić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ostatni rok to wzrost świadomości prawnej społeczeństwa, naszym zadaniem jest jednak dalsze jej podnoszenie. Bo nadal są luki choćby w zakresie podejścia do sądów. Wielu ludzi nie ma świadomości, że sędziowie są jedynie elementem większej machiny i nie mogą odpowiadać za inne instytucje, które nie wypełniają swoich zadań. Z kolei sędziom potrzebna jest większa wiedza o potrzebach obywateli

14.03.2021

Dokumentowanie transakcji z firmami z rajów podatkowych pełne niejasności

CIT Podatki międzynarodowe

Wprowadzony od 1 stycznia 2021 roku przepis przewidujący obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dla transakcji, w przypadku których rzeczywistym właścicielem jest podmiot z „raju podatkowego” budzi bardzo duże kontrowersje. Prawdopodobnie dlatego Ministerstwo Finansów wydało projekt objaśnień podatkowych – pisze Piotr Prokocki, doradca podatkowy i radca prawny.

12.03.2021

Mniej pojemników w śmietnikowej altance tylko za zgodą ministra

Samorząd terytorialny Środowisko

Optymalnym dla gmin rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasady, w myśl której decyzja ministra klimatu i środowiska pozwalająca gminie wprowadzić węższy, na przykład trzy-pojemnikowy system odbioru odpadów komunalnych, byłaby wydawana bezterminowo, pod sankcją jej cofnięcia w sytuacji gdy samorząd nie spełnia określonych wymogów - mówi Maciej Kiełbus,

12.03.2021

Bukiel: Płace lekarzy rosną tylko od strajku do strajku

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Niskie płace za jeden etat w publicznych placówkach ochrony zdrowia dla lekarzy specjalistów zmuszające ich do ciągłego dorabiania spowodują, że będą oni rezygnować z pracy, a część z nich wyjedzie z Polski. Dlatego namawiamy ich do strajku lub do wypowiadania umów o pracę – mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

12.03.2021

Zmiana fundatora w fundacji jest możliwa

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Popularność fundacji wynika m.in. z bardzo atrakcyjnej regulacji prawnej, która zapewnia dużą swobodę w ustaleniu reguł działalności i kluczową rolę fundatora w tym procesie. Ta dość prosta regulacja pozostawia jednak szeroki zakres wątpliwości prawnych. Jedną z istotniejszych jest pozycja fundatora względem tworzonej przez niego fundacji, wpływ na jej działalność i możliwość dokonania zmiany

11.03.2021

Sędzia Miczek: Prawa nie można zmieniać w sposób pilny i nieprzemyślany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rządowe inicjatywy ustawodawcze dotyczące postępowań sądowych, w tym postępowania cywilnego budzą kontrowersje. Podzielając krytyczną ocenę nowelizacji zauważyć jednak należy, że sama idea proponowanych zmian nie zasługuje na taką krytykę, co sposób ich wprowadzania, świadczący o braku długofalowej, jednolitej i przemyślanej koncepcji - pisze sędzia Zbigniew Miczek

11.03.2021

Uproszczona restrukturyzacja sprawdziła się i może zostać na stałe

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Możliwe od siedmiu miesięcy uproszczone postępowania restrukturyzacyjne pozwalają w sprawny i zwykle bezpieczny zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli sposób ułożenie swoich zobowiązań i ochronę przed egzekucją w czasach kryzysu - piszą adwokat Bartosz Magnowski i radca prawny Wojciech Młocek. I pozytywnie oceniają zamiar zostawienia uproszczonej restrukturyzacji na stałe.

10.03.2021

Strategia rozwoju ponadlokalnego to katalizator współpracy samorządów

Samorząd terytorialny

Praca nad strategią ponadlokalną, opartą na wspólnocie problemów, czynników rozwojowych, wspólnocie szans i zagrożeń będzie dla wielu włodarzy jednym z pierwszych doświadczeń współpracy z innymi samorządami, do tej pory postrzeganymi jako konkurencja w rywalizacji o mieszkańców, dochody z podatków i środki unijne – pisze dr Joanna Cieślińska z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

09.03.2021

Strategia podatkowa - nowe obowiązki informacyjne i zagrożenia dla tajemnicy przedsiębiorstwa

CIT PIT Doradca podatkowy Spółki

Ujawniać czy nie ujawniać? To pytanie z pewnością będzie stawiało sobie wiele spółek pod koniec roku 2021. Przepisy CIT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. nakazują „dużym” podmiotom oraz podatkowym grupom kapitałowym podanie do publicznej wiadomości szeregu danych w ramach tzw. strategii podatkowej – pisze Magdalena Olszewska, doradca podatkowy.

09.03.2021

Joanna Parafianowicz: Daleka droga do równouprawnienia w adwokaturze

Prawnicy Prawo pracy

Niemal każda adwokatka, która idzie na urlop macierzyński albo na wychowawczy, po powrocie musi w zasadzie startować od zera w zawodzie, do nowa zabiegać o klientów - mówi adwokat Joanna Parafianowicz, kandydatka na funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Uważa, że potrzebne są zmiany - choć niekoniecznie otwarcie drogi do pracy na etacie.

08.03.2021

Samoocena w kontroli zarządczej, czyli sukces porażki i lekcja, by nie powtarzać błędów

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Samoocena w kontroli zarządczej nie jest oceną osoby - jej ideą jest ulepszenie komunikacji wewnętrznej oraz wzmocnienie relacji pomiędzy kierownictwem i pracownikami. Jedni i drudzy dokonują samooceny za pomocą ankiet. Ludzie lubią być wysłuchani, ale często boją się zgłaszać uwagi, warto więc zapewnić ankietowanym anonimowość i możliwość wnoszenia spostrzeżeń – mówi audytor Patrycja Szulin.

08.03.2021

Nowe ograniczenie w rozliczaniu strat podatkowych

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2021 roku zasada odliczania strat doznała istotnego ograniczenia w odniesieniu do podatników podejmujących niektóre działania restrukturyzacyjne. Jest to kolejny przykład wprowadzania regulacji, których celem jest walka z unikaniem opodatkowania – piszą eksperci Enodo Advisors.

08.03.2021

Utrata zysku wskutek Covid-19 – czy jest szansa na odszkodowanie z ubezpieczenia?

Prawo gospodarcze Koronawirus

Pandemia to też okazja do dyskusji o tym, jaki jest zakres działania polis przerw w działalności, które pozwalają na pokrycie strat finansowych na skutek ograniczenia lub nawet zaprzestania działalności z powodu pandemii. W niektórych przypadkach może się okazać, że dokładna analiza postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia otworzy drogę do wypłaty odszkodowania - pisze dr Joanna Schubel

08.03.2021

Prof. Julia Stanek: Udowodnienie błędu medycznego trudne, ale nie jest niemożliwe

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Postępowania sądowe związane z błędem medycznym mają specyficzny charakter. Zawsze konieczne jest bowiem zasięgnięcie opinii biegłego sądowego. Na wynik procesu może wpłynąć nie tylko to, czy właściwie zrozumiemy wydaną przez niego ekspertyzę, ale także, czy dostrzeżemy jej mankamenty - wskazuje prof. Julia Stanek z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

06.03.2021

Projekt w sprawie wiatraków to kompromis, według inwestorów restrykcje wciąż za duże

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Zasada 10H nie ma racjonalnego uzasadnienia w oddziaływaniu turbin na człowieka czy na środowisko. Dlatego nie powinno jej w ustawie być. Nie jest zasadne tak dalekie sytuowanie wiatraków od gospodarstw domowych. Właściwy kierunek to sytuowanie ich na planach miejscowych. Pozostawienie zasady 10H w projekcie nowelizacji jest wynikiem kompromisu – mówi Janusz Gajowiecki,

05.03.2021