Chmielowiec: Bezpieczeństwo pacjentów będzie lepiej chronione

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pacjent będzie miał teraz realny wybór, czy chce skorzystać z szybkiej i prostej ścieżki pozasądowej usytuowanej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, czy długiej i drogiej - sądowej. Na taką zmianę czekaliśmy od lat, w końcu ujrzał światło dzienne projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Za przepisami muszą jednak iść jeszcze działania zmierzające do zmiany postaw i budowania kultury otwartości w środowisku medycznym – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

05.08.2021

NSA porządkuje podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Przepisy regulujące podatek od nieruchomości od lat powodują problemy interpretacyjne zarówno po stronie podatników, jak i organów podatkowych. Rośnie więc znaczenie orzecznictwa sądów administracyjnych. Jednak ogromna liczba, często sprzecznych ze sobą wyroków, zamiast rozwiązywać dotychczasowe wątpliwości tworzy niejednokrotnie kolejne – pisze dr Adam Kałążny, radca prawny w Deloitte.

04.08.2021

Sędzia wybrany poza losowaniem tworzy należycie obsadzony skład w sprawie karnej

Wymiar sprawiedliwości

Od 2018 roku w sądach powszechnych obowiązuje system losowego doboru sędziów. Nie zawsze jednak akta sprawy potwierdzają, iż skład został wybrany w taki właśnie sposób. O tym, czy sąd tworzony przez sędziego wybranego poza systemem losowania jest nienależycie obsadzony, piszą Rafał Karbowniczek i Małgorzata Karasińska z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

04.08.2021

Kierunek zmian jest dobry, ale diabeł tkwi w szczegółach

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ceny transferowe od lat przysparzają wielu problemów. Spełnienie rosnących wymogów zabiera coraz więcej czasu i wymaga sporej wiedzy. Dlatego pozytywnie należy ocenić propozycje szeregu uproszczeń, jakie znalazły się w ramach programu Polski Ład. Kierunek uproszczeń jest niewątpliwie bardzo dobry, jednak, niestety, nie wszystkie zmiany to krok w dobrą stronę. Mamy do czynienia z niesamowitym zaostrzeniem kar – mówi Monika Palmowska, partner w KPMG w Polsce.

03.08.2021

Prof. Wróbel: Absurd prawny prowadzący do wyjścia z Rady Europy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wszystko teraz można załatwić wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego - uważa prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego. - Wniosek Prokuratora Generalnego o zbadanie konstytucyjności art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka jest próbą legitymizowania przez Trybunał Konstytucyjny osób, które znalazły się w nim na miejsce prawidłowo wybranych sędziów

02.08.2021

Zarząd Themis: Wypowiadanie standardów Strasburga jest bardzo ryzykowne

Prawnicy

Wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka świadczy o niewiarygodnej ignorancji prawnej jej autora. Dopóki Polska jest członkiem Rady Europy nawet ewentualne uwzględnienie skargi przez TK nie zwolni państwa od odpowiedzialności odszkodowawczej w przypadku stwierdzenia naruszenia praw i wolności obywatelskich w związku z działalnością naszego Trybunału - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Sędziów Themis.

02.08.2021

Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, ale z ograniczeniami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Fundacja może też prowadzić działalność gospodarczą, ale z zastrzeżeniem, że jej rozmiary będą służyć realizacji jej celów. Nieostra regulacja ustawowa w tym zakresie powoduje jednak wiele wątpliwości i praktycznych dylematów związanych z rozróżnieniem obu tych sfer działalności - twierdzi Dawid Feliszek, prawnik z kancelarii Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy

02.08.2021

Korycińska: Skuteczna profilaktyka zmniejszy liczbę chorych na raka

Pacjent Opieka zdrowotna

Do tej pory Polacy chorowali na raka nieco rzadziej, niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej. Nasi pacjenci są jednak zbyt późno leczeni i dlatego mamy dużo wyższą śmiertelność. Cała nadzieja w profilaktyce, szczególnie dotyczącej zapobiegania nowotworom, ale została ona w naszym kraju praktycznie zmarginalizowana – zauważa Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

31.07.2021

Sędzia Matras: Premier skrytykował Izbę Dyscyplinarną SN, bo będą zmiany lub... tylko lukruje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Morawiecki krytykuje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, która nie uruchomiła właściwie "mechanizmów kontrolnych". Sędzia Jarosław Matras odpowiada: Ten przekaz ma przygotować grunt pod zmiany, które winny spowodować wykonanie wyroku TSUE z 15 lipca 2021 r. oraz postanowienie z 14 lipca 2021 r. Obawiam się jednak, że może to być jedynie „lukrowanie” stanu rzeczy.

30.07.2021

Fikcja doręczenia nadal obowiązuje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepis przewidujący doręczanie pism procesowych przez komornika obowiązuje już od ponad półtora roku, jednak wciąż wywołuje wiele wątpliwości w praktyce. Większość sędziów zdaje się traktować wprowadzoną regulację zbyt restrykcyjnie, co niejednokrotnie pozbawia wierzycieli możliwości dochodzenia ich roszczeń na drodze sądowej - pisze adwokat Anna Pioch.

30.07.2021

Nie warto czekać na frankową uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej SN

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy wypowiedział się już prawie co do wszystkich pytań postawionych mu do rozstrzygnięcia przez I Prezes - twierdzi adwokat Anna Diaby-Lipka. I dodaje, że uchwała pełnego składu może mieć znaczenie dla praktyki, jednak w świetle aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i TSUE zmiana poglądu na już rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy kwestie jest mało prawdopodobna.

29.07.2021

Polski Ład wpłynie na funkcjonowanie międzynarodowych grup kapitałowych

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Polski Ład był dotychczas promowany jako zestaw rozwiązań o charakterze proinwestycyjnym i proinnowacyjnym, a także zachęcających do powrotu kapitału do Polski. Warto w tym kontekście zadać sobie pytanie, jak proponowane zmiany mogą wpłynąć na funkcjonowanie grup kapitałowych operujących w wielu krajach – pisze Maciej Gruchot, doradca podatkowy, partner w kancelarii Kempa Gruchot Rawicz-Zaborowska.

28.07.2021

Dr Szmid: Moment wprowadzenia e-KRS niezbyt dobry dla przedsiębiorców

Wymiar sprawiedliwości Spółki

E-KRS już działa, a wątpliwości nadal jest wiele. Główna dotyczy tego, że przedsiębiorcy obligatoryjnie muszą korzystać z tego systemu teleinformatycznego. A to oznacza rewolucyjną zmianę dla około 90 proc. spośród nich i to bez okresu przejściowego. Do tego dochodzi kwestia ochrony danych osobowych, czy choćby problemy techniczne - pisze adwokat dr Kamil Szmid.

28.07.2021

Prowizoryczne doręczenia elektroniczne w sądzie – czyli „blockchain” po polsku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Od początku lipca funkcjonuje doręczenie elektroniczne dokonywane przez Portal Informacyjny Sądów. I coraz bardziej widoczna jest prowizorka regulacji covidowej, która objawia się w braku funkcjonalności systemu i poważnych trudnościach prawników „procesowych” w przeglądaniu wszystkich dokumentów, odnajdywaniu pism, itd., ale w słabym zabezpieczeniu pism sądowych.

27.07.2021

Prof. Tomaszewski: Sposób na weryfikację biegłych niełatwy, ale potrzebny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Certyfikacja i weryfikacja biegłych wydaje się obecnie konieczna. Także dlatego, że opiniowaniem zajmuje się coraz więcej prywatnych firm, które są traktowane jako instytucje specjalistyczne. Największą trudnością jest jednak to, kto miałby to robić. W mojej ocenie nie ma innego wyjścia jak stworzenie niezależnego podmiotu kwalifikacyjnego - mówi prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski,

26.07.2021

Sztuczna inteligencja tak, ale z zakazem biometrii w przestrzeni publicznej

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie RODO

W Unii Europejskiej trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie sztucznej inteligencji, która jest wskazywana jako kluczowa technologia przyszłości. Ale unijne organy regulacyjne do spraw ochrony danych wzywają do wprowadzenia zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech ludzkich w miejscach publicznych - pisze adwokat Justyna Wilczyńska-Baraniak.

24.07.2021

Prof. Mariański: Progresja podatkowa narusza zasady równości i sprawiedliwości podatkowej

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Podatek dochodowy od osób fizycznych nie realizuje podstawowych zasad podatkowych, które winny być podstawowym miernikiem istnienia i kształtu wyboru form opodatkowania. Z całą pewnością nie odpowiada on zasadom dogodności i taniości opodatkowania, ale przed wszystkim sprawiedliwości podatkowej - pisze prof. Adam Mariański.

23.07.2021

Prezes Izby Dyscyplinarnej wzywa do zakończenia sporu, ale nie rezygnuje z urzędu

Prawnicy

Apeluję do każdego, komu bliskie jest dobro naszej Ojczyzny, komu bliskie są wartości i zasady zawarte w Konstytucji RP, aby wykorzystać wszelkie przewidziane prawem możliwości i definitywnie zakończyć spór dotyczący kształtu i funkcjonowania polskiego sądownictwa - wzywa dr. hab. Tomasz Przesławski, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej.

22.07.2021

Jest dobry projekt o pracy zdalnej, trzeba dać mu szansę

Prawo pracy BHP

Zbiorowe doświadczenie pandemii sprawiło, że mniej się boimy nowych rozwiązań, mamy też większą świadomość wyzwań i problemów, jakie wiążą się z pracą zdalną - mówi prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak twierdzi, szeroki katalog kwestii wymagających regulacji w porozumieniu daje stronom duży zakres swobody w określenia zasad świadczenia pracy zdalnej.

22.07.2021

Federacja pływacka winna odesłaniu pływaków z Tokio

Prawo gospodarcze

Cała Polska żyje dramatem pływaków i pływaczek, których nie dopuszczono do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Nikt tak do końca nie wie, z czego wynikł problem, a jasne opisanie przyczyn tego wydarzenia sprawia trudności nawet dziennikarzom zajmującym się sportem. Jednak odpowiedzialność za to ponosi przede wszystkim międzynarodowa federacja - pisze Stanisław Drozd

21.07.2021