Prof. Granat: Tylko polityczna zmiana może zatrzymać paraliż wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od sześciu lat mamy system, w którym konstytucja nie jest najwyższym prawem, nie musi być chroniona sądowo, nie muszą być niezależne sądy. Szczególnie martwi mnie, że dorobek Trybunału Konstytucyjnego ulega roztrwonieniu. Nie wiem czy w przyszłości da się ten dorobek waloryzować. Lata pracy kilku generacji sędziów mogą pójść na marne - uważa prof. Mirosław Granat,

21.05.2021

Praca zdalna z innego kraju wpływa na zakres obowiązków pracodawcy

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Przepisy w Polsce są niedostosowane do wykonywania pracy zdalnej za granicą. Formalnie wiąże się to dziś z podleganiem przepisom o zabezpieczeniu społecznym w państwie wykonywania pracy. I to nawet w przypadku krótkookresowego przebywania w innym kraju - piszą Przemysław Mazur i Filip Wawrzak. I dodają, że część z tych problemów można rozwiązać zapisami w umowie o pracę.

20.05.2021

Z ucieczką z biznesem do Czech warto jeszcze poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Żyjemy weekendowym wydarzeniem miesiąca, ba - może nawet całej czterolatki (wszelkie podobieństwa nie są przypadkowe) – olbrzymim programem reform, dumnie nazwanym Polskim Ładem. Propozycje w zakresie dofinansowań do mieszkań, dofinansowania żłobków, zwolnień z PIT dla emerytów – wyglądają bardzo interesująco, ale mają jeden wspólny mianownik – dużo kosztują

20.05.2021

Niezapłacona dotacja oświatowa traktowana jako szkoda

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Nie można zgodzić się z tezą, że aby powstała szkoda wskutek niewypłacenia dotacji, organ prowadzący niepubliczną placówkę oświatową musi najpierw pokryć brak z własnych środków i następnie dowodzić rozmiar szkody dowodami wydatkowania tych środków. Zarówno prawnie, jak i praktycznie prowadzi nas to na manowce - twierdzi radca prawny Robert Gałęski.

20.05.2021

Sośnierz: Państwo powinno pomóc szpitalom niecovidowym

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W okresie pandemii rząd przeznaczył ponad 200 mld zł na ratowanie gospodarki. Nie wspomógł jednak nawet kilkoma miliardami złotych tych szpitali, w których wstrzymały zabiegi planowe i nie mogły zarabiać. Ten błąd trzeba koniecznie naprawić – uważa Andrzej Sośnierz z Porozumienia Jarosława Gowina (koło poselskie Polskie Sprawy), były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

20.05.2021

W komunikacji z serwerem usług wystąpił błąd, ale czas płynie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

To żaden powód do chwały, by księgowa cieszyła się faktem, iż po 15 godzinach w pracy udało jej się zalogować i uzyskać dane z systemu o 23 w nocy. Były też takie osoby, które przed komputerem spędziły niemalże pełne ostatnie trzy dni kwietnia, tylko po to, aby w terminie złożyć zeznania roczne, sprawozdania i podać przedsiębiorcom dane do wypłaty wynagrodzeń – pisze Edyta Zaniewicz.

19.05.2021

Kornecka: Cyfryzacja pozwoleń idzie zgodnie z planem

Administracja publiczna Budownictwo

Od lipca będzie można składać online wnioski o wydanie pozwolenia na budowę razem z projektem budowanym. W najbliższym czasie planujemy również wprowadzić elektroniczny dziennik budowy, najpierw w formie strony internetowej, a od 1 grudnia także w wersji mobilnej - mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

19.05.2021

Jest wiele pięknych miejsc na świecie… na prowadzenie firmy

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

W sobotę pokazano nam Polski Ład. Na razie to tylko prezentacja. Nie ma jeszcze przepisów, a szczegółowe rozwiązania będziemy mogli obejrzeć z końcem czerwca lub w pierwszej połowie lipca tego roku. Wszystkim – zwłaszcza jednoosobowym przedsiębiorcom – pytającym mnie, co mają zrobić, odpowiadam: jedynym wyjściem jest emigracja – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

18.05.2021

Niewykonanie standardów zarządzania może słono kosztować jednostkę podczas kontroli

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Z perspektywy kontroli przeprowadzanych przez RIO, czy też inne podmioty kontroli zewnętrznych, bieżące monitorowanie i dokumentowanie zarządzania ryzykiem zapewnia kierownikowi jednostki, i wszystkim pracownikom, spokojny sen – mówi Patrycja Szulin, praktyk kontroli zarządczej oraz systemu zarządzania jakością, audytor w samorządzie, audytor wewnętrzny CGAP.

18.05.2021

Prezes KRN: Notariusze wychodzą z pandemii obronną ręką

Wymiar sprawiedliwości

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, nie obserwujemy obecnie zahamowania obrotu prawnego w Polsce. Wprost przeciwnie, w niektórych obszarach, jak np. budownictwo mieszkaniowe, widać istotne ożywienie i przyspieszenie, co w tak trudnych czasach powinno wszystkich cieszyć - mówi Lech Borzemski, nowy prezes Krajowej Rady Notarialnej. Jak dodaje, są obszary, w których notariusze mogliby poszerzyć swoje kompetencje.

18.05.2021

Romanowski: Zmieniamy prawo rodzinne, by chronić dzieci i usprawnić postępowania

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Celem wprowadzenia alimentów natychmiastowych, jak i rodzinnego postępowania informacyjnego przy rozwodach i separacjach, jest ochrona dobra dziecka. Usprawni to rozpatrywanie tych kategorii spraw przez sądy. Chcemy też uregulować kompleksowo postępowanie wykonawcze w sprawach rodzinnych - mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

18.05.2021

Komisja Europejska szykuje prawo o usługach cyfrowych

Ordynacja Finanse RODO

Akt o usługach cyfrowych to, obok aktu o rynkach cyfrowych, druga część inicjatywy dotyczącej tzw. pakietu aktów o usługach cyfrowych autorstwa Komisji Europejskiej. Ma on na celu unormowanie różnorodnych i zróżnicowanych zagadnień prawnych, charakterystycznych dla funkcjonowania grupy podmiotów prowadzących określone rodzaje działalności cyfrowej – pisze Paweł Uściński.

17.05.2021

Związki branżowe obawiają się nowych przepisów o karach za naruszanie konkurencji

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przygotowywana nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakłada możliwość nałożenia na związek przedsiębiorców, który dopuścił się naruszenia przepisów antymonopolowych wysokich kar pieniężnych, a w razie niewypłacalności związku kara przejdzie na przedsiębiorców. To może skutkować poważnymi konsekwencjami dla związków branżowych i ich dalszej działalności

17.05.2021

Blockchain zastąpi wkrótce papierowe umowy

Prawo cywilne Finanse

Formy zabezpieczenia wierzytelności ewoluowały przez wieki wraz z rozwojem cywilizacji. Ten proces trwa nadal, a na sposoby i rodzaje zabezpieczeń ma wpływ rozwijająca się technologia i obecnie jedną z najbezpieczniejszych jest technologia blockchain, która może być przydatna nie tylko w finansach, ale również w życiu codziennym - pisze Marcin Lorenc współzałożyciel DoxyChain

15.05.2021

Prof. Leppert: Zmiany dotyczące uczelni zawodowych to obniżanie standardów

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Już wkrótce uczelnie zawodowe nie będą musiały zawierać porozumień z uczelniami akademickimi, by prowadzić studia nauczycielskie. W ten sposób minister puszcza oko do słabych uczelni zawodowych, które posiadają najsłabszą kategorię C albo nie posiadają kategorii naukowej - uważa Roman Leppert, profesor z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

14.05.2021

Firmę do outsourcingu pracowniczego trzeba przygotować tak, by uniknąć zarzutu pozorności umowy

Prawo pracy Zarządzanie

Proces reorganizacji powinien zostać przeprowadzony rzetelnie, z uwzględnieniem specyfiki danego przedsiębiorcy i wykorzystywanego do działalności majątku. Postanowienia umowy outsourcingu powinny zostać sformułowane na tyle precyzyjnie, aby uniknąć wątpliwości co do hierarchii pracowników, zakresu i sposobu świadczonych usług czy odpowiedzialności obu podmiotów

14.05.2021

Urlop dla samozatrudnionych - dobry projekt posłów

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Przygotowany przez grupę posłów projekt zakłada przyznanie prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą prawa do urlopu wypoczynkowego oraz możliwości dobrowolnego krótkotrwałego zawieszenia działalności na czas tego urlopu. Wprowadzenie zmiany w tym zakresie byłoby korzystne dla samozatrudnionych - pisze radca prawny Magdalena Kupczyk-Czerniawska.

14.05.2021

Firmy dostały więcej czasu na skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej

Ordynacja CIT Rachunkowość

Termin na rozliczenie i płatność CIT za rok 2020 jest przesunięty do 30 czerwca 2021 roku. Zmiana dotyczy również podatników ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, u których pierwszy rok opodatkowania ryczałtem zaczyna się między 1 stycznia 2021 r. a 1 marca 2021 r. Pozwala to skorzystać z preferencyjnej ulgi B+R przez dodatkowe trzy miesiące – pisze Jagoda Trela.

13.05.2021

Niezdefiniowana w prawie powtarzalność świadczenia niepieniężnego to dziś problem

Prawo pracy Spółki

Powtarzalne świadczenie niepieniężne, którego źródłem jest umowa spółki, nie może być traktowane jako wykonywanie pracy przez cudzoziemca w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. A skoro tak, to taka aktywność cudzoziemca nie wymaga uzyskania dokumentu legalizującego pracę na terytorium RP. Nie trzeba też płacić ZUS i PIT

13.05.2021

Po sześciu latach od wyroku TK jest projekt o stwierdzaniu nieważności decyzji

Prawo cywilne Administracja publiczna

Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu nie wyłączającego dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy, wciąż nie zmieniono tego prawa

13.05.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski