Wakacje 2022: Majorka w ramach L4 od psychiatry

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Polacy słyną ze słabości do pobierania zwolnień lekarskich w okresie wakacyjnym, których powodem niekoniecznie są choroby. W 2021 roku w miesiącach wakacyjnych, kontrolerzy Conperio przeprowadzili łącznie 6322 kontroli terenowych pracowników przebywających na L4. Nieobecność pracownika pod adresem wskazanym na druku zwolnienia, błędnie podany adres lub naruszenie postanowień zwolnień lekarskich stwierdzono aż w 41 proc. przypadkach.

30.07.2022

Sąd: Zwolnienie lekarskie po miesiącu pracy nie przesądza o pozorności umowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracownica zaczęła korzystać ze świadczeń ubezpieczeniowych już po miesiącu od zatrudnienia. ZUS dopatrzył się w tym pozorności zawartej umowy o pracę. Sąd nie podzielił jednak tego zarzutu. Ustalił bowiem, że pracownica rzeczywiście świadczyła umówioną pracę, a pracodawca wypłacał jej za to należne wynagrodzenie.

30.07.2022

W pandemii o prawie 2 lata skróciła się długość życia Polaków

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W 2021 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 71,8 roku, a kobiet - 79,7 roku. Na skutek epidemii COVID-19 i związanej z nią zwiększonej liczby zgonów, trwanie życia w 2021 r., w porównaniu do 2019 r., uległo skróceniu o 2,3 roku w przypadku mężczyzn oraz o 2,1 roku w przypadku kobiet – podał w piątek GUS.

29.07.2022

Renty rodzinne po osobach zmarłych w pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

W 2021 r. wypłacano przeciętnie miesięcznie 20 tys. rent rodzinnych wypadkowych. Przyznano 255 rent rodzinnych wypadkowych, a ich liczba w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 45 takich świadczeń. W ponad 80 proc. przypadków renta rodzinna wypadkowa została przyznana po rencistach lub po zmarłych ubezpieczonych w wyniku wypadków przy pracy, a w pozostałych sprawach - w wyniku choroby zawodowej – podaje ZUS.

29.07.2022

SN: Wystawienie faktury to nie działalność zarobkowa, nie można żądać zwrotu zasiłku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Kobieta prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie powinna być ukarana zwrotem pobranych zasiłków chorobowych, gdyż nie była świadoma wprowadzenia w błąd ZUS. Sąd II instancji nie zbadał dokładnie okoliczności, na przykład zatrudnienia dodatkowego pracownika na czas nieobecności oraz zakresu umowy franczyzy, która nakazywała wystawiać faktury osobiście.

28.07.2022

Polacy nie nadużywają L4 wydawanych w formie e-ZLA, czy raczej... system kontroli jest wadliwy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W latach 2019-2021 i w I kwartale 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał lekarzom 57 decyzji w sprawie cofnięcia upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Tylko w przypadku pięciu, stwierdzone przez ZUS nieprawidłowości dotyczyły wystawiania L4 w ramach teleporad – twierdzi resort rodziny i polityki społecznej. Zdaniem ekspertów rynku pracy, problemem może być niski odsetek kontroli prowadzonych przez ZUS.

28.07.2022

NSA: Ocena pracy habilitacyjnej to dzieło, nie zlecenie

Prawo cywilne Strefa aplikanta Ubezpieczenia społeczne

Opinia uczelnianej komisji habilitacyjnej w postępowaniu habilitacyjnym jest dziełem - w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia zdrowotnego. To określony rezultat, a nie czynności do niego prowadzące, stanowi istotę umowy stron. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił przy tym samodzielność pracy oraz twórczy, niepowtarzalny, jednorazowy charakter i jej rezultat.

27.07.2022

Choroba na urlopie? Podaj aktualny adres pobytu na zwolnieniu lekarskim

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Gdy zamierzamy skorzystać z chorobowego, warto zadbać o to, by lekarz wystawił zwolnienie na adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy zmieniamy miejsce naszego pobyty na czas urlopu, a niestety, przytrafi się nam choroba i konieczność zwolnienia lekarskiego – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

25.07.2022

Nie będzie zwolnienia emerytur działaczy opozycji antykomunistycznej z podatku i składki zdrowotnej

Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych domaga się zwolnienia emerytur działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych od podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na takie rozwiązania nie zgadza się Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo Finansów także nie planuje dodatkowych rozwiązań dla tej grupy osób na gruncie podatkowym.

23.07.2022

MZ: Przedsiębiorcy na ryczałcie i podatku liniowym nie mogą odliczać składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przychód obliczany na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej należnej od przedsiębiorcy opłacającego podatek w formie zryczałtowanej nie może być pomniejszony o zapłacone składki zdrowotne – twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Dochód zaś obliczany od przedsiębiorcy opłacającego PIT w formie podatku liniowego może być pomniejszony o zapłacone składki jedynie wtedy, gdy będzie ona zaliczona do KUP.

22.07.2022

Informacja zamiast decyzji administracyjnej, ale brak jasnej ścieżki odwoławczej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Kodeks postępowania administracyjnego

Pod hasłem uproszczenia procedury administracyjnej rząd ogranicza wydawanie decyzji. Otrzymują je tylko ci, którym odmawia się przyznania świadczenia czy uwzględnienia wniosku, np. o 500+. Do osób, których sprawy rozpatrzone są pozytywnie, wysyłana jest informacja. Nie ma jednak dla niej ścieżki odwoławczej – gdyby rozstrzygnięcie okazało się dla wnioskodawcy niesatysfakcjonujące.

22.07.2022

ZUS: Ubezpieczeni mogą już sprawdzić, jaki kapitał zgromadzili na emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia 2021 roku Zakład przygotował takie dane dla prawie 23,2 mln osób. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić przez internet, jaki kapitał zgromadził na emeryturę w ZUS.

21.07.2022

Sąd: Poczucie ciężkiej choroby nie przesądza o prawie do renty

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Subiektywna ocena zdolności do pracy i poczucie ciężkiej choroby, nie stanowią wystarczającej podstawy ustalenia niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową i przyznania renty. Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma opinia biegłych, którą sąd jest związany. Nie może on bowiem dokonać ustaleń, które byłyby z nią sprzeczne - uznał Sąd Okręgowy w Suwałkach.

16.07.2022

Kasacja RPO w sprawie policjanta uznanego za „kłamcę lustracyjnego”

Policja Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Oficer policji stracił na 3 lata prawo do pełnienia funkcji publicznych, bo według sądów zataił, że służył w organach bezpieczeństwa PRL, czyli Akademii Spraw Wewnętrznych, której wydziałem była Wyższa Szkoła Oficerska w Szczytnie. Tymczasem w struktury ASW została ona włączona dopiero w ostatnim okresie funkcjonowania tej uczelni, a do tego kształciła wyłącznie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

14.07.2022

Parlament w Kijowie za przywilejami dla Polaków wyjeżdżających na Ukrainę

Prawnicy Pomoc społeczna Doradca podatkowy Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Polacy podejmujący pracę czy naukę na Ukrainie nie będą musieli przechodzić przez skomplikowane procedury. Zyskają też prawo do bezpłatnej nauki i świadczeń socjalnych. Takie przywileje gwarantuje naszym obywatelom specjalna ustawa, uchwalona 28 lipca przez Radę Najwyższą Ukrainy.

12.07.2022

Unijne przepisy o urlopach rodzicielskich w kodeksie dopiero w przyszłym roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

1 stycznia 2023 roku, a nie 1 sierpnia 2022 roku to możliwy termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wdrażającej w Polsce dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywę rodzicielską. Ma to wynikać z kalendarza sejmowego i faktu, że prace nad tym projektem w łonie rządu wciąż jeszcze trwają.

12.07.2022

Emeryci EWK złożyli mało wniosków o świadczenie wyrównawcze

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. liczba wniosków, które wpłynęły do ZUS o świadczenie wyrównawcze dla emerytów EWK, wyniosła zaledwie 7,7 tys. Ministerstwo rodziny na etapie prac nad ustawą o świadczeniu wyrównawczym szacowało, że emerytury te pobiera ok. 25,3 tys. osób. Widać jednak, że szacunki były mocno zawyżone, a więc i wydatki na świadczenie wyrównawcze nie będą aż tak duże.

06.07.2022

Kto nadpłacił składkę zdrowotną - wygrał, ale z otwieraniem szampana lepiej poczekać

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy się nie przestraszyli i w grudniu 2021 r. zapłacili wszystkie składki, by móc - po raz ostatni – odliczyć od podatku 7,75 proc. z 9 proc. składki zdrowotnej, dziś są wygrani. Jest pierwsza korzystna interpretacja podatkowa. Ci, którzy nie skorzystali, nie mają co liczyć na odszkodowanie od państwa. To, że urzędnicy zniechęcali do skorzystania z tej możliwości, będzie trudne do udowodnienia przed sądem.

05.07.2022

Pracownicy chcą podwyżek, a sfrustrowani często idą na L4

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W pierwszym kwartale 2022 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6235,22 zł i było wyższe w porównaniu z IV kwartałem 2021 roku o 240,13 zł - wynika z danych GUS. Nie dotyczy to jednak wszystkich branż, a wzrosty średniej krajowej „zjada” galopująca inflacja. Eksperci zaczynają dostrzegać odwróconą piramidę potrzeb wśród pracowników, dla których najistotniejsze stały się podwyżki płac. Okazuje się, że niezadowoleni często uciekają na fikcyjne L4.

02.07.2022