Składki KRUS w I kwartale 2019 r. bez zmian
Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2019 r. nie zmieni się i wyniesie 42,00 zł.
Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2019 r. nie zmieni się i wyniesie 42,00 zł.
Klub Compensation & Benefits przy Uczelni Łazarskiego pyta pracodawców o plany związane z wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zaprasza HR-owców do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i obawami w specjalnej ankiecie, a 16 stycznia organizuje warsztat, na którym będzie można uzyskać praktyczną wiedzę w tym zakresie.
Solidarność traci cierpliwość i straszy protestami. Związkowcy domagają się między innymi podwyżek w budżetówce, pełnego odmrożenia kwot odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych czy waloryzacji progów podatkowych.
Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Głównego Inspektora Pracy o wyniki kontroli dotyczących polskich pracowników w Holandii. Powtarzają się bowiem sygnały o przypadkach łamania praw zatrudnionych tam Polaków.
Wciąż zdecydowanie przeważają Ukraińcy - stanowią 75 proc. legalnie zatrudnionych obcokrajowców. Następne w kolejności narodowości to Białorusini i Wietnamczycy. Łącznie w całej Polsce składki ZUS płaci już 587 tysięcy cudzoziemców z ponad 170 państw.
Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że pracownik w okresie przedemerytalnym, któremu niezgodnie z prawem wypowiedziano umowę terminową, nie może być w gorszej sytuacji niż zatrudniony na czas nieokreślony.
Pracownicy z wieloletnim stażem będą mogli liczyć na podwyżki. Rok 2019 ma być bowiem ostatnim, w którym dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Projekt zmian w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji.
Do Rady Dialogu Społecznego dołączyło siedem nowych osób. Uroczystość ich powołania odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objęła szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, która zastąpiła na tym stanowisku minister Elżbietę Rafalską.
Według przepisów BHP 1 listopada rozpoczął się okres zimowy, który potrwa do 31 marca. Czas ten nakłada na pracodawców szczególne obowiązki względem ochrony zdrowia pracowników wykonujących prace na otwartej przestrzeni. Powinni np. pamiętać o zapewnieniu pracownikom pomieszczenia, w którym mogliby się ogrzać.
Od początku grudnia jedyną podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego. Nie wszyscy lekarze wystawiają jednak zwolnienia zgodne z obowiązującymi przepisami.
Do poranka 7 grudnia lekarze w całym kraju wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS przypomina, że obecnie tylko taka forma jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego, ale zapewnia, że żaden pacjent nie zostanie bez wypłaty zasiłku, nawet jeśli otrzyma zwolnienie na nieobowiązującym już druku.
Rok 2019 stawia przed działami HR duże wyzwania. Problemem wciąż będzie znalezienie dobrego pracownika oraz zatrzymanie już zatrudnionych. Liderzy muszą zmierzyć się z zarządzaniem zespołami, w których spotykają się cztery pokolenia. Technologia może ich w tym wspomóc - ale trzeba wiedzieć, jak ją wykorzystać. Do tego dochodzą ważne zmiany w prawie, m.in. PPK.
Projekt PSL w sprawie skrócenia rodzicom dnia pracy do siedmiu godzin dziennie trafił do kosza. W czwartek Sejm odrzucił go w pierwszym czytaniu - po raz kolejny.
PSL chce wprowadzenia dwóch nowych dni wolnych od pracy: Wigilii Bożego Narodzenia i Wielkiego Piątku. Projekt zmian w tej sprawie właśnie wpłynął do Sejmu. Pomysł nie jest nowy, ale odżył w listopadzie, w czasie dyskusji nad wprowadzeniem dodatkowego wolnego 12 listopada.
Im większa firma, tym większa świadomość korzyści płynących z odpowiedniego motywowania pracowników. Korporacje i duże firmy przetarły szlak, którym podążają obecnie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Kraje członkowskie ustaliły we wtorek, w jakich sytuacjach kierowcy będą podlegać przepisom o delegowaniu pracowników. Decydować będzie m.in. miejsce, z którego wyrusza kierowca oraz liczba załadunków i rozładunków w drodze do kraju docelowego. Przepisy przyjęto przy sprzeciwie kilku krajów, w tym Polski.
W piątek 30 listopada upływa 18-miesięczny limit długości zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy. To skutek nowelizacji ustawy, która weszła w życie półtora roku temu.
Na dzień 30 listopada 2018 r. należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Od tego zależy, kto w 2019 r. będzie wypłacał tym osobom zasiłki.
Branża HR zabiera głos w dyskusji o RODO. Przygotowała własny branżowy kodeks, który zawiera m.in. opis różnych modeli rekrutacji i przetwarzania danych przez pracodawców oraz agencje zatrudnienia. Jego konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Od 1 grudnia obowiązkowe będą zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA - lekarze nie będą już mogli wypisywać papierowych druków. ZUS szykuje się na zwiększone zainteresowanie lekarzy, pacjentów oraz pracodawców i 30 listopada wydłuża godziny pracy, a od 3 grudnia uruchamia specjalną infolinię.