Dla Polaków praca sezonowa za granicą niezmiennie pozostaje atrakcyjną formą letniego zarobku (również dla studentów), która pozwala na szybką poprawę sytuacji finansowej.

Coraz więcej ofert stałej pracy

Jednak jak wynika z analizy ogłoszeń opublikowanych na portalu pracujwunii.pl, oferty pracy w tej kategorii stanowiły w okresie od marca do lipca bieżącego roku tylko 4,5 proc. wszystkich dodanych. Aż 60,22 proc. ogłoszeń to oferty pracy stałej. Pracownicy sezonowi nadal są potrzebni, jednak coraz więcej zagranicznych firm poszukuje Polaków do pracy na stałe.

Czy to koniec wyjazdów sezonowych?

Wydaje się, że nie można jeszcze tego stwierdzić, bowiem rok do roku zapotrzebowanie na pracowników sezonowych oraz ich chęć do wyjazdu utrzymuje się na podobnym poziomie lub lekko wzrasta - wskazują autorzy raportu.

 

W sezonie najwięcej pracowników potrzebuje Holandia

69 proc. wszystkich dodanych ofert pracy sezonowej w 2018 r. dotyczyło wyjazdu do pracy do Holandii. Drugim państwem, do którego pracodawcy chcieli pozyskać pracowników sezonowych z Polski były Niemcy - 19 proc. ofert pracy sezonowej dotyczyło naszego zachodniego sąsiada.

Czytaj też: Rekordowe zarobki Polaków za granicą >

Kolejny rok potwierdza się dominująca pozycja tych państw – w 2017 roku 45 proc. ogłoszeń pochodziło z Królestwa Niderlandów, a 32 proc. z Niemiec. Ogłoszenia o pracę z pozostałych państw stanowiły tylko kilka procent całości ofert pracy sezonowej – 2 proc. to ogłoszenia z Francji, ok. 1 proc. to oferty ze Szwecji i Danii.

W porównaniu z 2017 rokiem w pierwszej piątce krajów z największą ilością ofert zatrudnienia nie nastąpiły znaczące zmiany: w ubiegłym sezonie zamiast Szwecji w rankingu występowała Belgia.

 

Edyta Jagiełło-Jaroszewska, Daria Jarmużek, Paulina Zawadzka-Filipczyk

Sprawdź  
POLECAMY

Zbiór owoców przede wszystkim

Dominująca branża wśród ofert pracy sezonowej – ogrodnictwo - nie powinna dziwić, skoro najwięcej ogłoszeń pochodziło z Holandii, bowiem ten sektor to jedna z największych gałęzi holenderskiej gospodarki. Ogłoszenia o pracę przy zbiorach owoców, warzyw, pracy w szklarni stanowiły 62 proc. wszystkich dodanych ofert prac sezonowych.

Poza sektorem ogrodniczym pracodawcy rekrutowali w branżach: turystyka i gastronomia, rolnictwo, praca fizyczna czy na magazynie. Podobne działy gospodarki dominowały w ubiegłym sezonie.

Kandydaci do pracy najchętniej aplikowali na ogłoszenia dotyczące prostych prac fizycznych, niewymagających zaawansowanych umiejętności. Oferty pracy w zawodach typu kelner, pokojówka czy operator wózka widłowego cieszyły się zdecydowanie małym, kilkuprocentowym zainteresowaniem.

Ile można zarobić na pracy sezonowej?

W 2018 roku średnie godzinowe wynagrodzenie w pracy sezonowej wahało się od 9,6 do 10,5 euro brutto i nieznacznie wzrosło w porównaniu do ubiegłego roku (9,43 euro brutto). W skali miesiąca było to około 1612,8 do 1755,6 euro brutto, co w przeliczeniu na złotówki wynosi od 6930 zł do 7546 zł.

Poziom zarobków w pracy sezonowej za granicą wciąż jest zdecydowanie wyższy, niż ten jaki można za tą samą pracę uzyskać w kraju - przykładowo pracując w Polsce przy zbiorach można zarobić średnio 2500-4000 zł brutto. Wyjeżdżając za granicę w sezonie można również uzyskać więcej niż pracując w kraju w średniej lub dużej firmie – wg GUS w czerwcu przeciętna płaca w tych przedsiębiorstwach wyniosła 4798,27 zł brutto.

Choć zagraniczne stawki  często nie przekraczają najniższej krajowej płacy w danych państwie, wyjazd na saksy nieprzerwanie jest bardziej opłacalny. Najwięcej za godzinę można było zarobić w Danii (około 150 DKK, co w przeliczeniu na euro daje stawkę ok. 20 euro/h brutto) oraz we Francji – 10,5 euro brutto/h.

Czytaj też: Na wsi brakuje rąk do pracy. Czy nowa umowa rozwiąże problem? >

Wyższe stawki w tych krajach oferowane były za pracę w zawodach budowlanych (murarze, cieśle, monterzy płyt g-k, monterzy dociepleń), w branży gastronomicznej (kucharze), czy w sektorze przetwórstwa spożywczego (ubojowy). Wynagrodzenie w Niemczech i Holandii było zdecydowanie niższe, bo dotyczyło prostych prac – 9,49 euro do 11 euro/h brutto u naszego zachodniego sąsiada czy 9,6 do 10,27 euro brutto/h w kraju tulipanów.

Niższe wynagrodzenie godzinowe nie zawsze skutkuje niską wypłatą – w przypadku prac sezonowych pracownicy często pracują w nadgodzinach, za które są dodatkowo opłacani, również dodatki do pensji mogą sporo zwiększyć otrzymywaną na koniec miesiąca kwotę.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Opodatkowanie dochodów z pracy wykonywanej za granicą >

Odliczanie składek zapłaconych za granicą >

Opodatkowanie dochodów uzyskanych poza granicami kraju >

Wykonywanie pracy za granicą a bhp >