Polacy pracujący za granicą najwięcej zarobili w 2017 roku w Niemczech (32,6 mld zł). Na drugim miejscu uplasowała się Wielka Brytania (24,2 mld zł). Następnie kolejno: Irlandia (5,2 mld zł), Holandia (4,6 mld zł), Austria (2,1 mld zł) i Belgia (2 mld zł) - podał w swoim najnowszym raporcie Euro-tax.pl.

Kuszą nie tylko zarobki

W przypadku łącznej kwoty zarobków Polaków w Europie widoczna jest wyraźna tendencja wzrostowa świadcząca o tym, że dochody osiągane poza granicami Polski w ubiegłym roku były większe niż w latach poprzednich. Dlatego podjęcie pracy poza granicami kraju to wciąż bardzo kusząca perspektywa dla wielu osób – to już nie tylko kwestia większych zarobków, ale przede wszystkim możliwość rozwoju zawodowego, z której skłonni są skorzystać.

Średnia w Polsce mocno poniżej średniej w Europie

Jeśli wysokość zarobków w kraju będzie średnio kilkakrotnie niższa niż za zachodnią granicą, Polacy wciąż będą emigrować w celu znalezienia lepszej pracy. Polskie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2017 roku wyniosło 4271,51 zł. W tym samym okresie nasi rodacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiali średnio 7849 zł, natomiast w Niemczech ponad 7792 zł. Na terenie Holandii obywatel Polski zarabiał średnio 6479 zł, w Irlandii ponad 8639 zł. W Austrii zarobki były najwyższe – średnia to 8955 zł.

 


Średnia kwota wynagrodzenia polskiego obywatela pracującego za granicą wzrosła na przestrzeni ostatnich 10 lat o blisko 2000 zł (z 5741 zł w 2007 roku do 7705,25 zł w 2017 roku). W tym samym czasie w Polsce przeciętne płace również rosły - z 2691,03 zł w 2007 roku do 4271,51 zł w 2017 roku, czyli o nieco więcej niż 1500 zł. Wyraźnie widać na tym przykładzie, że za granicą wyższe są nie tylko wynagrodzenia, ale i dynamika ich wzrostu.

Oprócz wynagrodzenia - zwrot podatku i zasiłki

Warto zwrócić uwagę na to, że dochody Polaków pracujących za granicą często nie przekraczają progu wolnego od podatku, co w praktyce oznacza, że naliczone i zapłacone przez pracodawcę zaliczki na podatek należą się naszym rodakom w całości do zwrotu. Z badań wewnętrznych Euro-Tax.pl wynika, że w roku 2017 za pracę w Wielkiej Brytanii Polak przeciętnie odzyskał 2 613 zł nadpłaconego podatku, natomiast w Niemczech była to średnia kwota 3558 zł. Za pracę w Holandii Polacy średnio otrzymali 1914 zł z tytułu nadpłaconego podatku, podczas gdy w Irlandii najwięcej, bo aż 5511 zł.

 

Czytaj też: Dobre praktyki w obszarze budowania polityki wynagrodzeń >

 

Polacy, którzy pracują za granicą, oprócz zwrotu podatku mogą również otrzymać szereg świadczeń i zasiłków, które przysługują im za pracę na terenie danego kraju. W przypadku Niemiec, Belgii i Holandii można ubiegać się o zasiłek rodzinny nawet za kilka lat wstecz. Polak pracujący w Holandii może ubiegać się również o zwrot dodatku do ubezpieczenia – Zorgtoeslag. Z danych firmy wynika, że średnia kwota odzyskanego Zorgtoeslag w 2017 roku wynosiła 349 euro, a w przypadku zasiłku rodzinnego było to średnio 3 584 euro. W przypadku zasiłku rodzinnego z Niemiec średnia kwota wynosiła w zeszłym roku aż 6500 euro – co w przeliczeniu daje kwotę prawie 28 tys. złotych.

Za pracą najczęściej do Niemiec

Z danych udostępnionych przez portal pracujwunii.pl wynika, że w 2017 roku największe zapotrzebowanie na pracowników było na niemieckim rynku pracy (60 proc.). 15 proc. pochodziło z Holandii, z pozostałych krajów po zaledwie kilka procent.

 

Czytaj też: Palacze w firmach - jest pomysł na rozwiązanie problemu >

 

Większość ofert pracy była skierowana w dużej mierze do pracowników niższego szczebla. Były to głównie oferty pracy fizycznej, gdzie doświadczenie i kwalifikacje nie są niezbędnym kryterium. W Niemczech najpopularniejsze branże wśród ofert pracy to głównie opieka i pomoc w domu oraz logistyka i spedycja. Dla porównania w Holandii najwięcej ofert dotyczyło pracy przy produkcji, często w przemyśle spożywczym lub w ogrodnictwie czy logistyce. W Wielkiej Brytanii Polacy najczęściej mogli znaleźć zatrudnienie w turystyce i hotelarstwie oraz jako lekarze czy pomoc medyczna. Duże zapotrzebowanie było również w logistyce i produkcji.

Ile można zarobić na początek?

Osoba decydująca się na wyjazd do Niemiec może liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1848–2100 euro brutto – tak wynika z danych, które posiada portal pracujwunii.pl. Średnia kwota, którą oferują austriaccy pracodawcy waha się między 2000–2400 euro brutto. W Holandii średnie oferowane wynagrodzenie zaczyna się od stawki 1555 euro brutto miesięcznie, a w Wielkiej Brytanii od 1344 GBP.

 

Czytaj też: Mniej lekarzy wyjeżdża za granicę, a niektórzy wracają >

 

Z danych Euro-Tax.pl wynika jednak, że faktyczne zarobki Polaków za granicą są dużo wyższe, niż kwoty proponowane przez zagranicznych pracodawców w ogłoszeniach. Wynika to z tego, że stawka wynagrodzenia podawana w ofertach jest często wynagrodzeniem podstawowym, które w późniejszym czasie jest uzupełniane o dodatki lub wynika z pracy nadgodzinowej. Oczywistym jest również, że pracownicy z dłuższym stażem są zatrudniani na bardziej korzystnych warunkach, a więc ich wynagrodzenie jest wyższe niż to oferowane na początku.

 

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Opodatkowanie dochodów z pracy wykonywanej za granicą >

Odliczanie składek zapłaconych za granicą >

Optymalizacja opodatkowania oraz ubezpieczeń - odliczanie składek zapłaconych za granicą >