Maszyna rolnicza też musi mieć OC, nawet gdy nie ma rejestracji

Prawo cywilne Transport Ubezpieczenia

Ściganie posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów, które nie zostały zarejestrowane, nie jest proste. Nawet donosy obywatelskie są utrudnione w takich przypadkach. A na polskich wsiach często można spotkać traktory, które nie posiadają tablic rejestracyjnych. Wtedy egzekucja obowiązku jest utrudniona. Tymczasem wprowadzenie pojazdu do ruchu rodzi obowiązek jego ubezpieczenia.

24.05.2021

Agent ubezpieczeniowy odpowiada za umowy, nawet po zmianie pracy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Zakłady ubezpieczeń mogą wprowadzać w umowach z dystrybutorami różnego rodzaju mechanizmy, mające na celu zabezpieczenie odpowiedniej jakości procesu sprzedaży polis. Części agentów takie rozwiązanie nie podoba się, ale akceptuje je Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, według którego służy to ochronie praw konsumentów.

13.05.2021

Polisa na życie może ułatwić sukcesję w firmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ubezpieczenia

Ubezpieczenia na życie od dawna były stosowane do zabezpieczenia sukcesji w spółkach i w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale w czasie pandemii takie wykorzystanie polis zyskuje na popularności. Odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie pozwala uniknąć sytuacji, w której spadkobiercy czy wspólnicy osoby zmarłej staną przed koniecznością spłaty nie swoich lub dodatkowych zobowiązań finansowych.

30.03.2021

Jest pierwszy pozew przeciwko ubezpieczycielowi za skutki lockodownu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus Ubezpieczenia

Ubezpieczenie przerw w działalności nie obejmuje strat spowodowanych lockdownem, choć pojawiają się furtki, przez które próbują wśliznąć się przedsiębiorcy, którzy z tego powodu ponieśli straty. Z roszczeniem do ubezpieczyciela za skutki zamknięcia działalności przez pandemię wystąpił jeden z warszawskich hoteli. Doświadczenia z zagranicznych sądów pokazują, że może wygrać.

01.03.2021

Polisa komunikacyjna OC byłego leasingobiorcy nie wznawia się automatycznie

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Osoby, które nabyły pojazd mechaniczny z zawartą umową ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powinny pamiętać, że umowa nie wznowi się automatycznie na kolejny rok – przypomina KNF i wzywa ubezpieczycieli do prawidłowej interpretacji przepisów. To oznacza, że były leasingobiorca, po wykupieniu auta jest jego nowym właścicielem i może zmienić ubezpieczyciela.

15.02.2021

Branża ubezpieczeniowa chce zasady proporcjonalności w systemie wypłacalności

Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował opinię dla Komisji Europejskiej w sprawie przeglądu systemie wypłacalności. To efekt prac nad przeglądem między innymi dyrektywy i rozporządzenia ją uzupełniającego w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej, które mają doprowadzić do aktualizacji i poprawy systemu.

31.12.2020

Za brak ostrożności i przyczynienie się do szkody, trzeba zapłacić

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

Zakład ubezpieczeń nie odzyska od robotnika, który przyczynił się do uszkodzenia auta, pełnej kwoty, którą wypłacił jego właścicielowi. Kierowca bowiem zaparkował w miejscu do tego nie przeznaczonym, obok trwających prac montażowych. Sąd Okręgowy w Sieradzu uznał, że w ten sposób przyczynił się do szkody i zmniejszył kwotę, której ubezpieczyciel domagał się od robotnika.

03.12.2019

Kradzież w sklepie - polisa nie musi objąć każdej straty

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

1,1 mld euro - tyle wynoszą rocznie straty polskich sklepów z powodu kradzieży. Właściciele mogą zabezpieczyć się przed ich skutkami kupując ubezpieczenie. Tyle, że nie każda polisa obejmuje każdą kradzież. Ogólne warunki ubezpieczenia często wskazują dodatkowe warunki, których naruszenie może pozbawić odszkodowania.

31.08.2019

SN: Polisolokata działała na szkodę ubezpieczonego klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument Ubezpieczenia

W momencie powstania zobowiązania, treść stosunku zobowiązaniowego powinna być określona, albo co najmniej znane powinny być obiektywne kryteria, pozwalające określić w przyszłości treść świadczenia - uważa Sąd Okręgowy, a Sąd Najwyższy uznał, że ta konkluzja jest słuszna.

18.05.2019

KNF ma skuteczniej nadzorować zagranicznych ubezpieczycieli

Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła skuteczniej nadzorować zakłady ubezpieczeń i reasekuracji z innych krajów Unii Europejskiej działające w Polsce np. przez swoje oddziały. Odpowiednie zmiany zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który pojawił się właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

26.04.2019

SN: Odszkodowanie za zalanie nie należy się z powodu błędnej klauzuli w umowie

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Niejasne sformułowania umowy ubezpieczenia, trzeba interpretować na korzyść ubezpieczonego, nawet jeśli jest on podmiotem profesionalnym - stwierdził Sąd Najwyższy. Jednak niewymienienie w polisie budynku, który ma powstać, mimo klauzuli automatycznego pokrycia spowodowało, że odszkodowanie nie będzie wypłacone - dodał sąd.

15.04.2019

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych o stanie zdrowia nie pozwala na rozwiązanie polisy na życie

Prawo AI RODO Ubezpieczenia

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych dotyczących zdrowia na etapie zawierania umowy ubezpieczenia skutkować powinno odmową jej zawarcia z powodu niemożliwości oceny ryzyka. Natomiast na etapie obowiązywania umowy ubezpieczenia odwołanie zgody nie ma wpływu na kontynuowanie umowy. Dlatego PIU domaga się zmian w projekcie – tłumaczy Hanna Karwat-Ratajczak z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

16.01.2019
1    3  4  5  6  7