Resort zdrowia chce całkowitego zakazu sprzedaży e-papierosów - jest na to szansa

Prawo europejskie

Komisja Europejska ogłosiła swoje poparcie dla belgijskiego projektu ustawy, zakazującej sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych, niezależnie od wieku. Nad podobnymi przepisami pracują Francja, Niemcy i Irlandia. Czy w Polsce e-papierosy też znikną ze sklepowych półek? Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada, że Polska będzie do tego dążyła, chociaż to długotrwały proces. Prace legislacyjne mają się zacząć na początku przyszłego roku.

15.10.2024

Unijna dyrektywa pomoże pracownikom cyfrowych platform

Prawo pracy Prawo europejskie

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę mającą poprawić warunki zatrudnienia osób pracujących dla platform cyfrowych. Chodzi tu m.in. o aplikacje Uber czy Glovo. Nowe przepisy mają pomóc określić ich status pracowniczy oraz lepiej chronić przed zautomatyzowanymi decyzjami. Pojawi się też domniemanie stosunku pracy

14.10.2024

Uchwała SN daje nadzieję na uporządkowanie kwestii odszkodowań

Domowe finanse Prawo europejskie

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 11 września br. może istotnie wpłynąć na zmianę sposobu liczenia szkody przez sądy, ubezpieczycieli i w ogóle wszystkie podmioty uprawnione i zobowiązane do wypłaty odszkodowania. O ile tezy wyrażone w uchwale są kontynuacją poglądów wyrażonych przez SN w orzeczeniach z 2022 r., o tyle sądy powszechne w większości wciąż liczyły szkodę inaczej - pisze Paweł Stykowski, radca prawny z kancelarii DWF Poland Jamka sp.k.

14.10.2024

RPO: Niezbędne jest wykonanie orzeczeń ETPCz i TSUE dotyczących polskiego sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, podkreślił w piątek w Sejmie, że niezbędne jest wykonanie orzeczeń ETPCz i TSUE, które dotyczą Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa w Polsce. Rzecznik ostrzegł, że wzajemne nieuznawanie się instytucji lub sędziów prowadzi do chaosu w państwie i jest fundamentalnym zagrożeniem dla ochrony praw człowieka.

11.10.2024

Produkty cyfrowe ze znakiem CE. Nowe przepisy przyjęte przez państwa UE

Prawo AI Prawo europejskie

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w czwartek nowe unijne przepisy o bezpieczeństwie dla produktów cyfrowych. Dzięki nim przedmioty łączące się z internetem - w tym kamerki, inteligentne lodówki i telewizory oraz zabawki dziecięce - mają być bezpieczne jeszcze przed wprowadzeniem ich do obrotu oraz odpowiednio chronione przez cały cykl użytkowania.

10.10.2024

Skarbówka szybciej dowie się, kto nie płaci podatku od najmu

CIT PIT VAT Prawo europejskie

Przychody z krótkoterminowego najmu mieszkań, oferowanych na platformach internetowych, można rozliczać ryczałem od przychodów ewidencjonowanych – potwierdza Ministerstwo Finansów. Obowiązujące od lipca przepisy, dotyczące raportowania handlu oraz najmu przez internet, nie zmieniają sposobu opodatkowania ani nie wprowadzają dodatkowych kontroli. Jednak dzięki nim skarbówka szybciej zyska dane, kto nie płaci podatku od najmu. Pierwsze raporty trzeba złożyć już w styczniu 2025 roku.

10.10.2024

Rozporządzenie EUDR - obowiązek, o którym prawie nikt nie wie

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska opublikowała komunikat, że rozporządzenie w sprawie wylesiania będzie miało zastosowanie od 30 grudnia 2025 r., nie od 30 grudnia 2024 r. Powstaje pytanie, czy te dodatkowe 12 miesięcy chcemy wykorzystać? Czy też musimy to robić na ostatnią chwilę, albo wchodzić na drogę sądową, żeby wybronić się od kar? Po rozmowach z przedsiębiorcami oceniam, że ze 116 tysięcy firm dotkniętych tą regulacją, tylko około 1 proc. wiedziało i rozpoczęło przygotowania - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

10.10.2024

Ważne orzeczenie TSUE dla frankowiczów wynajmujących mieszkania

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

24 października TSUE odpowie na pytanie, czy frankowicze wynajmujący mieszkania to jeszcze konsumenci czy już przedsiębiorcy. Gdyby okazało się, że należy traktować ich jako konsumentów, będą mogli pić szampana. Jeśli Trybunał uzna kredytobiorców za przedsiębiorców, trudniej im będzie wygrać z bankiem, bo wtedy nie chroni ich unijna dyrektywa konsumencka.

09.10.2024

TSUE: Odmowa uznania zmiany imienia i nazwiska niezgodna z prawem Unii

Prawo europejskie

Kraje unijne mają obowiązek wprowadzić jasną i przewidywalną procedurę prawnego uznania tożsamości płciowej umożliwiającą zmianę płci. Odmowa uznania przez państwo członkowskie zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim jest zatem sprzeczna z prawami obywateli Unii - orzekł kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości UE.

08.10.2024

TSUE w znacznej mierze potwierdził ważność Pakietu mobilności

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził kilka dni temu nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy eksploatacyjnej przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni, ponieważ prawodawca Unii nie wykazał, że dysponował wystarczającymi informacjami umożliwiającymi mu ocenę proporcjonalności tego środka. Pakiet mobilności w przeważającej większości jest jednak ważny.

08.10.2024

TSUE: Niektóre przepisy FIFA o transferach piłkarzy zawodowych są sprzeczne z prawem Unii

Prawo europejskie

Obowiązujące przepisy mogą ograniczać swobodę przepływu piłkarzy zawodowych, którzy chcieliby rozwijać swoją działalność, przechodząc do nowego klubu z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego Unii. Co więcej, obciążają one tych zawodników i kluby zamierzające ich zatrudnić znacznym ryzykiem prawnym, nieprzewidywalnym i potencjalnie bardzo wysokim ryzykiem finansowym - orzekł w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

07.10.2024

Deportacje imigrantów z UE: Prawo i praktyka

Administracja publiczna Prawo europejskie

UE ściśle przestrzega zasady non-refoulement, która zabrania deportacji uchodźców do krajów, gdzie mogliby być narażeni na poważne niebezpieczeństwo. Jednocześnie polityka deportacyjna UE staje się rygorystyczna, zwłaszcza po serii ataków na obywateli UE i innych uchodźców, dokonanych przez migrantów z krajów trzecich. Deportacje odbywają się głównie w przypadkach, gdy uchodźcy przebywają nielegalnie, gdy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego, oraz w sytuacjach związanych z nielegalnym zatrudnieniem lub naruszaniem przepisów migracyjnych - pisze prof. Natalia Mushak.

05.10.2024

Granty zamiast ulg strefowych - odpowiedź rządu na podatek wyrównawczy

CIT Prawo europejskie

Granty gotówkowe mają zastąpić zwolnienia z podatków PIT i CIT w strefach ekonomicznych - takie rozwiązanie przedstawili w piątek na konferencji przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To odpowiedź na wdrożenie w Polsce globalnego podatku wyrównawczego. Wartość grantu byłaby uzależniona od wartości inwestycji, lokalizacji oraz liczby zadeklarowanych kryteriów jakościowych.

04.10.2024

TSUE rozstrzygnie, czy można uzależnić odliczenie VAT od otrzymania faktury

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Naczelny Sąd Administracyjny skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy uzależnienie powstania prawa do odliczenia VAT od otrzymania faktury jest zgodne z prawem UE (sygn. I FSK 169/21). Gdyby TSUE uznał, że polskie przepisy naruszają unijną dyrektywę, podatnicy mogliby dokonać odliczenia wcześniej - w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, o ile tylko będą posiadali fakturę do dnia, w którym upływa termin złożenia deklaracji za ten okres (czyli do 25. dnia następnego miesiąca).

04.10.2024

Jest skarga na Polskę do TSUE za niewdrożenie podatku wyrównawczego

CIT Prawo europejskie

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej (dyrektywa Pillar II), co należało zrobić do końca 2023 roku. Chodzi o wprowadzenie minimalnego podatku wyrównawczego na poziomie 15 proc. Komisja zaskarżyła też Hiszpanię, Portugalię i Cypr.

03.10.2024

Czy w UE będą wspólne zasady pracy zdalnej i prawo do bycia offline?

Prawo pracy Prawo europejskie

Przed wakacjami Komisja Europejska prowadziła konsultacje z europejskimi partnerami społecznymi w sprawie możliwego kierunku działań UE w zakresie zapewnienia uczciwych zasad telepracy i prawa do bycia offline. Zdaniem pracodawców prawdopodobnie prace te będą kontynuowane. Prawnicy zaś twierdzą, że niezależnie od tego, jaki ostateczny kształt będą miały regulacje unijne, pewne jest, że wymuszą one na polskim ustawodawcy zmiany w przepisach dotyczących pracy zdalnej oraz ustanowienie wprost prawa do odłączenia. Przyniosą też korzyści pracownikom.

03.10.2024

Anna Adamska-Gallant sędzią z ramienia Polski w ETPCz

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) wybrało polską prawniczkę Annę Adamską-Gallant na sędzię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Została wyłoniona już w pierwszej rundzie. Prawniczka przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekając przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013-2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji praworządności UE w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii.

01.10.2024

TSUE: W reklamie dla konsumentów ważna najniższa cena z ostatnich 30 dni

Prawo europejskie

Obniżka ceny, która jest ogłaszana przez podmiot gospodarczy w formie albo wartości procentowej, albo zwrotu reklamowego mającego na celu podkreślenie korzystnego charakteru oferty cenowej, powinna zostać ustalona na podstawie najniższej ceny stosowanej przez podmiot gospodarczy w okresie nie krótszym niż 30 dni przed zastosowaniem obniżki ceny - orzekł kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.10.2024

Rośnie liczba kontroli firm, które obchodzą sankcje w handlu z Rosją

Ordynacja Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Skarbówka coraz częściej kontroluje przedsiębiorców, którzy próbują omijać sankcje handlowe z Rosją i Białorusią. O ile w 2022 r. przeprowadzono tylko dwie kontrole w tym zakresie, to w ciągu ośmiu miesięcy 2024 r. było ich 113. Tylko w tym roku na 27 firm nałożono kary na łączną kwotę aż 21 mln złotych. Również prawnicy zauważają trend wzrostowy i podkreślają konieczność wdrożenia przez firmy odpowiednich procedur.

30.09.2024

Nowelizacja prawa autorskiego lekiem na całe zło?

Prawo AI Prawo europejskie Prawo autorskie

Pomimo rosnącej popularności usług VoD i SVoD, art. 70 ust. 2(1) prawa autorskiego pozostawał bez zmian. Widzowie w domowym zaciszu mogli cieszyć się serialowymi i filmowymi nowościami, a sam model wynagrodzenia tantiemowego nie przystawał do współczesnego rynku audiowizualnego. Środowisko twórców od dawna postulowało potrzebę jego dostosowania do współczesnych realiów. Twórcy czekali na implementowanie dyrektyw... aż się doczekali - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzecznik patentowy.

28.09.2024