Czy system AI jest systemem wysokiego ryzyka?

Prawo AI Prawo europejskie

Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa organizacji jest dokonanie poprawnej oceny, czy mamy do czynienia z systemem wysokiego ryzyka w rozumieniu AI Act. Nie wszystkie bowiem systemy sztucznej inteligencji to systemy wysokiego ryzyka. Wbrew pozorom, AI Act precyzyjnie wskazuje, gdzie szukać odpowiedzi - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

15.06.2024

Sygnaliści nie zgłoszą naruszeń z zakresu prawa pracy

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Sejm zatwierdził w piątek poprawki Senatu, polegające na wykreśleniu prawa pracy z katalogu naruszeń prawa, które będą podlegały zgłoszeniu przez sygnalistów. Pracodawcy, którzy będą chcieli takie zgłoszenia przyjmować, mogą sami rozszerzyć ten katalog w wewnętrznej procedurze i na podstawie aktów wewnątrzzakładowych. Cieszą się z tego pracodawcy, a prawnicy twierdzą, że przepis będzie martwy. I postulują zmianę przepisów o mobbingu oraz doprecyzowanie uprawnień PIP.

14.06.2024

Raportowanie ESG to perspektywa przyszłego roku, niezależnie od opóźnień

Środowisko Prawo europejskie ESG

Pomimo że prace nad implementacją dyrektywy dotyczącej obowiązków w zakresie raportowania ESG do polskiego prawa toczą się dość powoli, firmy muszą być przygotowane na to, że część z nich będzie składać raporty już za bieżący rok obrotowy. Wiąże się to zarówno z trudnościami logistycznymi, jak i dodatkowymi kosztami, które już teraz warto brać pod uwagę. Tym bardziej, że nawet ewentualne opóźnienia polskiego prawodawcy nie wpłyną na terminy składania sprawozdań.

14.06.2024

Polska w końcu wdroży unijny kodeks łączności elektronicznej - w Sejmie pierwsze czytanie

Rynek i konsument Prawo AI Prawo europejskie

Przyznanie prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej uprawnień do wydawania decyzji obszarowych, zapewnienie użytkownikom końcowym dostępu do niezależnego narzędzia porównawczego ofert usług komunikacji elektronicznej i uchylenie obecnie obowiązujących przepisów prawa telekomunikacyjnego. To najważniejsze założenia projektów, które mają wdrożyć unijne przepisy po wielu miesiącach opóźnień. W czwartek w Sejmie odbywa się ich pierwsze czytanie.

13.06.2024

Węgry zapłacą 200 mln euro, bo nie wykonały wyroku

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

13 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Węgry muszą zapłacić karę ryczałtową w wysokości 200 mln euro i okresową karę pieniężną w wysokości miliona euro za każdy dzień zwłoki, z powodu zatrzymywania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w strefach tranzytowych i naruszenia ich prawa do pozostania na terytorium Węgier.

13.06.2024

TSUE: Znak towarowy można zarejestrować, jeśli ryzyko pomyłki jest niskie

Rynek Prawo europejskie Własność przemysłowa

Jeśli używanie jednego znaku towarowego nie będzie powodowało czerpania nienależnej korzyści z charakteru odróżniającego lub renomy znaku już funkcjonującego na rynku, nie ma przeszkód, by go zarejestrować. Każda taka sprawa jest jednak badana indywidualnie. To kluczowy wniosek z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

12.06.2024

UOKiK zyska nowe narzędzia do eliminacji niebezpiecznych produktów na rynku

Rynek i konsument Prawo europejskie

Poszerzenie kompetencji organów w zakresie kontroli na rynku, przyznanie możliwości wydania nakazu natychmiastowego wycofania niebezpiecznych produktów i wydania ostrzeżeń dla konsumentów i uregulowanie instytucji zakupu kontrolowanego. To najistotniejsze założenia projektu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, który ma dostosować krajowe prawo do najnowszych regulacji unijnych.

12.06.2024

Dyrektywa w sprawie poprawy równowagi płci we władzach spółek giełdowych

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

W listopadzie 2022 roku została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków, której celem jest zapewnienie zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn wśród dyrektorów spółek giełdowych - pisze Zofia Gajewska, adwokat. Państwa członkowskie powinny wdrożyć Dyrektywę do krajowych porządków prawnych do 28 grudnia 2024 roku, natomiast spółki muszą sprostać określonym w niej wymaganiom do 30 czerwca 2026 roku.

12.06.2024

Innowacje i zrównoważona przyszłość - UPRP zachęca do udziału w konferencji

Środowisko Prawo europejskie Własność przemysłowa

Już w najbliższy czwartek, 13 czerwca br., Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP) zaprasza na 17. edycję międzynarodowej konferencji z cyklu „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, dostępna będzie również transmisja w internecie. W konferencji wezmą udział doświadczeni przedsiębiorcy, projektanci, akademicy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu oraz eksperci ds. własności intelektualnej z Polski i zagranicy.

11.06.2024

TSUE: Przeświadczenie o równości kobiet i mężczyzn podstawą przyznania statusu uchodźcy

Prawo europejskie

Kobiety, w tym kobiety małoletnie, których wspólną cechą jest rzeczywiste zidentyfikowanie się z podstawową wartością, jaką jest równość kobiet i mężczyzn, które nastąpiło podczas ich pobytu w państwie członkowskim, można, w zależności od sytuacji w kraju pochodzenia, uznać za należące do „szczególnej grupy społecznej”, co stanowi „powód prześladowania” mogący prowadzić do przyznania statusu uchodźcy - wynika z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

11.06.2024

Bez docieplenia milionów bloków dyrektywa budynkowa nie zadziała

Prawo europejskie Nieruchomości

To co najbardziej rozpala emocje w wypadku dyrektywy budynkowej, to nie odchodzenie od paliw kopalnych, ale perspektywa wymiany milionów źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Tymczasem to nie sama wymiana kotłów będzie wyzwaniem dla tysięcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, ale poprzedzająca ją termomodernizacja. Miliony budynków to wciąż "wampiry" energetyczne, nie mają szczelnych okien, ani niedocieplonych ścian. A bez tego wymiana kotłów nie ma najmniejszego sensu. 

11.06.2024

Minister Mościcka-Dendys: Za czwartym razem uda się wyłonić polskiego sędziego ETPCz

Prawnicy Prawo europejskie

Przedstawimy w wymaganym terminie, czyli do 12 sierpnia, Radzie Europy dobrych kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i liczymy, że jedna z tych osób zostanie faktycznie powołana – mówi dr Henryka Mościcka-Dendys, wiceminister spraw zagranicznych. I podkreśla, że procedura ta prowadzona jest zgodnie z wymaganymi standardami i transparentnie.

11.06.2024

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Finanse Prawo europejskie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

10.06.2024

Taką dietę otrzyma członek komisji w wyborach do Europarlamentu 2024

Samorząd terytorialny Wybory Prawo europejskie

Diety dla członków komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego są niższe niż te w wyborach samorządowych. Dieta członka obwodowej komisji wyborczej wyniesie 500 zł, przewodniczącego komisji obwodowej będzie o 200 zł wyższa. Członkowie komisji zasiądą w prawie 32 tys. obwodowych komisji. Eurowybory odbędą się w Polsce w niedzielę, 9 czerwca.

08.06.2024

Używanie znaku towarowego - dla oznaczenia przedsiębiorstwa, czy tylko towarów i usług?

Prawo europejskie Własność przemysłowa

Rozwijając swoją działalność i decydując się na ochronę znaku, zazwyczaj zgłaszamy go z ostrożności dla szerszego zakresu towarów i usług. Ma to jednocześnie swoje zalety, ale też wady. Większe jest wówczas ryzyko kwestionowania znaku w ramach sprzeciwów lub wniosków o unieważnienie, ale jednocześnie korzystamy – przynajmniej przez pewien czas – z szerszej ochrony - pisze Ewelina Bosek, radca prawny w kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski.

08.06.2024

Implementacja dyrektywy CSRD to obowiązki, ale i szansa dla biznesu

Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG

Implementacja dyrektywy CSRD otwiera w praktyce nowy sektor, w którym kontrolowany biznes z jednej strony będzie musiał przygotować się do szczegółowego raportowania, ale z drugiej, będzie preferowanym kontrahentem w globalnych łańcuchach dostaw i zyska łatwiejszy dostęp do "zielonych" instrumentów wsparcia. Z kolei dla kontrolujących (audytorów) oznacza to także nowe szanse zawodowe - pisze Aleksandra Pinkas z kancelarii Kochański&Partners.

07.06.2024

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Doradca podatkowy Prawo europejskie

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

07.06.2024

TSUE: Firma bezprawnie wykluczona z przetargu ma prawo do odszkodowania

Zamówienia publiczne Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że zgodnie z prawem unijnym firma, która została bezprawnie wykluczona z przetargu może żądać odszkodowania z tytułu utraty szansy na zamówienie, nawet jeśli przepisy krajowe stanowią inaczej. Zostało to bowiem unormowane w dyrektywie, którą państwa członkowskie miały wdrożyć do swojego porządku prawnego.

06.06.2024

TSUE: McDonald’s stracił unijny znak towarowy Big Mac dla towarów drobiowych

Prawo europejskie Własność przemysłowa

Jeśli przedsiębiorstwo nie wykaże rzeczywistego używania znaku towarowego na terytorium Unii Europejskiej przez nieprzerwany okres pięciu lat w odniesieniu do niektórych towarów i usług, może stracić do niego prawo. To sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nawiązującego do produktu znanej sieci fast-foodów. Firma może jeszcze odwołać się od orzeczenia.

05.06.2024

Ochrona danych to o wiele więcej niż tylko sztuczna inteligencja

RODO Prawo europejskie Ochrona danych

Unijne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) na stałe wpisało się już w polski krajobraz legislacyjny, trzeba jednak przygotować się na to, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne wyzwania związane z ochroną danych. Dyskutowali o nich eksperci w czasie konferencji "Ochrona danych osobowych w UE. Dokąd zmierzamy w przededniu wyborów europejskich?”. Prawo.pl było patronem medialnym wydarzenia.

05.06.2024