Tymczasowy zarząd przymusowy w kolejnych firmach z listy sankcyjnej

Prawo gospodarcze Ukraina

Minister rozwoju i technologii Waldemara Budy zdecydował się wprowadzić tymczasowy zarząd przymusowy do firm powiązanych z Rosjanami. Tym razem dotyczy ona spółek Boerner Insulation sp. z o.o. oraz Boerner Service sp. z o.o. Oba przedsiębiorstwa zostały również wpisane na listę sankcyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji.

25.07.2023

Nowe restrykcje dla stężeń retinolu w kosmetykach to problem dla firm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Najprawdopodobniej pod koniec roku zaczną obowiązywać zmiany, nad którymi pracuje obecnie Komisja Europejska dotyczące poziomu dopuszczalnego stężenia witaminy A w kosmetykach. Ma być ono niższe niż obecnie stosowane na rynku. Zostanie wprowadzony również obowiązek informowania o jego zawartości na etykietach. Firmy będą miały czas na dostosowanie się do nowych przepisów, ale zmiany i tak będą dla nich problematyczne.

22.07.2023

WSA: Sprzedaż alkoholu „pod drzwi” nie narusza zezwolenia

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sprzedaż alkoholu przez internet nie jest jeszcze jednym, dodatkowym miejscem sprzedaży, niewymienionym w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Jest to natomiast dodatkowa forma komunikacji przedsiębiorcy z potencjalnymi klientami – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. A więc jeden ze sposobów sprzedaży funkcjonujących w dzisiejszych realiach.

21.07.2023

Będą kolejne ustawowe ułatwienia dla przedsiębiorców - projekt w Sejmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ułatwienie przedsiębiorcom wykonywania działalności gospodarczej, większe wsparcie podczas stawiania pierwszych kroków w biznesie, usprawnienie działania sukcesji w przedsiębiorstwie oraz generalne uproszczenie przepisów. To główne cele projektu nowelizacji opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Większość zmian ma zacząć obowiązywać już od przyszłego roku. Projekt właśnie został skierowany do Sejmu.

20.07.2023

NSA uchylił postanowienie o wstrzymaniu decyzji środowiskowej dotyczącej Turowa

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Węgiel

We wtorek, 18 lipca br., Naczelny Sad Administracyjny uchylił postanowienie warszawskiego WSA z 31 maja br. o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej w sprawie kopalni Turów. Uwzględniono zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej. Spór dotyczył zagrożeń dla środowiska w wyniku wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w Bogatyni.

18.07.2023

Na rozwoju mediacji w biznesie i pracy skorzystają wszyscy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Projektowane przepisy umocnią mediację jako standardowe narzędzie w pracy sądów, zdejmując w znacznym stopniu konieczność indywidualnej analizy „mediowalności” spraw. Dodatkowo uczynią to w przypadku podmiotów profesjonalnych, wobec których należy oczekiwać większej racjonalności – nie w postaci samodzielnego rozwiązywania konfliktów, ale właśnie w korzystaniu w tym zakresie ze wsparcia mediatora - pisze Jakub Świtluk, prawnik i zawodowy mediator.

18.07.2023

Ustawodawca sam pogubił się w zmianach wprowadzanych dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dwie propozycje procedowane w dwóch różnych projektach, które nawzajem się wykluczają – tak prowadzone są prace nad przepisami, które teoretycznie mają wprowadzić liczne ułatwienia dla przedsiębiorców i wzmocnić pewność prawa gospodarczego. Problem w tym, że jeśli na etapie prac legislacyjnych kolizja nie zostanie dostrzeżona, rozwiązaniem będzie prawdopodobnie jedynie kolejna szybka nowelizacja.

17.07.2023

PE przyjął ważne przepisy dotyczące zwiększenia oszczędności energii i dostaw chipów

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Podczas trwającego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski przyjął dwa istotne pakiety zmian, które dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa dostaw czipów do Europy i mających wpływ na dalsze ograniczanie zużycia energii elektrycznej. Będzie to kolejny krok w zakresie celów do osiągnięcia w 2030 roku i Europejskiego Zielonego Ładu. Cele oszczędnościowe mają być podzielone na różne sektory.

12.07.2023

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej po drugim czytaniu w Sejmie

Prawo gospodarcze Farmacja

Utrzymanie recepty rocznej, poprawki dotyczące produkcji leków generycznych przed wygaśnięciem patentu i dyżurów aptecznych to tylko niektóre poprawki, jakie zostały zgłoszone we wtorek w Sejmie do rządowego projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Z tego też powodu projekt został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Zdrowia.

11.07.2023

Sejm pracował nad kaucjami, projekt wraca do komisji

Środowisko Prawo gospodarcze

W czwartek, 6 lipca, odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie ustawy kaucyjnej. Jej wprowadzenie ma być szansą na uniknięcie wysokich opłat za niewywiązanie się z wymaganych przez UE poziomów recyklingu opakowań po napojach. Doda jednak przedsiębiorcom nowych, kosztownych obowiązków.

07.07.2023

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej opublikowana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej ogranicza m.in. maksymalną wysokość pobieranych odsetek do poziomu, który jest określony w Kodeksie cywilnym. Wysokość kosztów pozaodsetkowych, jakie będą mogły pobierać lombardy, będzie zależeć od długości umowy; ich maksymalna wysokość jednak nie będzie mogła przekroczyć 45 proc.

07.07.2023

Prowadzenie działalności nieewidencjonowanej - znów do zmiany

Prawo gospodarcze

Do Sejmu trafiła właśnie kolejna propozycja zmian prowadzenia nieewidencjonowanej działalności gospodarczej. Projekt zakłada, że zostanie wprowadzona roczna - a nie, jak obecnie, miesięczna - kwota przychodu, do której będzie można prowadzić ten rodzaj działalności. Co istotne, przepisy w tym zakresie zmieniły się... zaledwie kilka dni temu.

06.07.2023

W prawie zamówień publicznych jednak nie wszystko działa dobrze

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Prawo zamówień publicznych szwankuje i wymaga pilnej naprawy. Trzeba zmienić i uściślić kwestie związane z warunkami udziału w postępowaniu i wykluczeniem z niego. Brakuje limitu kar umownych czy chociażby regulacji dotyczącej odszkodowań. Poprawek wymagają też zasady stosowania aukcji elektronicznej - twierdzą prawnicy.

06.07.2023

Wraca obowiązek raportowania MDR i związane z nim wątpliwości

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Z końcem lipca przywrócony zostaje obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych. Część podatników będzie musiała zgłosić zaległe MDR-y za ostatnie trzy lata. Wciąż jednak nie ma pewności, które transakcje i zdarzenia są schematem. Może nim być np. połączenie spółek czy założenie fundacji rodzinnej.

05.07.2023

Będzie dodatkowe rządowe wsparcie dla sektora zbożowego

Prawo gospodarcze

Projekt zmian w rozporządzeniu przyznającym wsparcie producentom rolnym, którzy ucierpieli na skutek masowego importu ziarna z Ukrainy, zakłada przyznanie dodatkowych środków wsparcia dla rolników. Wydłużony ma zostać również termin na składanie wniosków o pomoc oraz termin sprzedaży zbóż, rzepaku lub rzepiku objętego pomocą.

03.07.2023

SN: Przekazane gospodarstwo wchodzi do wspólnego majątku małżonków

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

​Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. Taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

03.07.2023

Miały być sztywne terminy, zostanie miesięczne vacatio legis

Prawo gospodarcze

Zamiast dwóch zmian w roku, miesięczne vacatio legis przed wejściem w życie przepisów wpływających na działalność gospodarczą – tak wygląda ostateczna propozycja resortu rozwoju w projekcie nowelizacji ustawy. Prawnicy oceniają jednak, że miesiąc to i tak za mało, by być na bieżąco przy tak licznych zmianach. Wyjątki zostały też określone nieostro, przez co mogą być nadużywane.

03.07.2023

WSA: Sposób reprezentacji trzeba wykazać odpisem z KRS

Spółki Prawo gospodarcze

Pełnomocnik spółki przekazał szereg dokumentów, by wykazać swoje umocowanie do działania. Złożona przez niego skarga została jednak odrzucona, ponieważ nie złożył w terminie odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu podkreślił, że dokument ten był konieczny, ponieważ wskazuje sposób reprezentacji spółki i osoby umocowane do działania w jej imieniu.

30.06.2023

Raport Deloitte: Kryzys wymusi na przedsiębiorcach wdrażanie strategii energetycznych

Prawo gospodarcze Energetyka

Gwałtowne wzrosty cen energii i braki surowców w Europie po napaści Rosji na Ukrainę pokazały, że potrzebne jest podjęcie działań w kierunku ujednolicenia rynku energii. Prawdopodobnie wpłynie to również na podjęcie przez przedsiębiorstwa działań w kierunku aktualizacji działań dotyczących zarządzania ryzykiem energetycznym – wynika z najnowszego raportu Deloitte.

29.06.2023