Zmiany w przepisach mają zachęcić do produkcji biogazu

Środowisko Prawo gospodarcze

Przepisy odblokowujące rozwój produkcji energii z biomasy, a także dodatkowe fundusze na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy - to główne cele projektu ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

26.05.2022

Lewiatan: Przepisy dotyczące pracy zdalnej trzeba doprecyzować 

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Rozliczanie kosztów pracy zdalnej pracownika, każdorazowe uzgodnienie miejsca jej wykonywania i odpowiedzialność za stanowisko pracy zdalnej to najbardziej dyskusyjne rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Niektóre przepisy mogą zniechęcić część pracodawców do tej formy organizacji pracy – takie uwagi do rządowego projektu zgłasza ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

26.05.2022

Ubezpieczenie od inflacji niemożliwe, ale są sposoby na cenowe ryzyko

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Na rynku nie ma bezpośrednich rozwiązań związanych z zabezpieczeniem na wypadek wzrostu kosztów inwestycji, ale istnieją rozwiązania, które pomogą złagodzić straty. Np. sposobem na inflacyjne straty z powodu zbyt długiego oczekiwania na zapłatę za towar lub wykonane prace, gdy ceny szaleją, może być faktoring. Więcej na ten temat w Legal Alert.

26.05.2022

Outsourcing przedłuża pracę tymczasową - PIP proponuje zmianę przepisów

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Outsourcing czy nadużywanie umów cywilno-prawnych, szczególnie w odniesieniu do cudzoziemców, to jedne z częstszych nadużyć na rynku usług pracy tymczasowej. To drugie może mieć szczególne znaczenie w kontekście kryzysu uchodźczego, który przyniosła wojna w Ukrainie. W związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy proponuje zmiany legislacyjne, aby uszczelnić przepisy regulujące pracę tymczasową.

25.05.2022

Sejm w czwartek zajmie się zmianą Konstytucji - przejęcie majątków tych co wspierają agresję Rosji

Prawo gospodarcze Ukraina

Sejm w czwartek ma zająć się projektem ustawy o zmianie konstytucji, autorstwa posłów PiS. Dotyczy on wyłączenia ograniczeń w zadłużeniu publicznym w odniesieniu do wydatków na obronę oraz możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Przejęty majątek ma być w całości spożytkowany na wsparcie ofiar rosyjskiej agresji.

24.05.2022

UOKiK zarzuca ograniczanie konkurencji w lidze żużlowej

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ustalanie maksymalnych stawek wynagrodzenia sportowców startujących w rozgrywkach żużlowych może naruszać konkurencję - uznał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, który wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Polskiemu Związkowi Motorowemu i Ekstralidze Żużlowej. Działanie tych podmiotów może ograniczać klubom możliwość rywalizacji o jak najlepszych zawodników.

24.05.2022

Branża apeluje o likwidację barier dla fotowoltaiki

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy ktokolwiek chciałby zaopatrywać się w energię elektryczną, której 1 MWh wytworzony z węgla kosztuje prawie 1.000 zł, czy też wolałby tą samą 1 MWh pochodzącą z energii słonecznej za 330 zł? - pyta retorycznie Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej. Przedstawicielstwo branży chce sprawę nagłośnić i spowodować, by rozwój OZE, w tym fotowoltaiki, przyspieszył.

23.05.2022

Rząd chce usprawnić eksportowe ubezpieczenia - przez wojnę największe wypłaty od 30 lat

Prawo gospodarcze Ukraina

Z powodu wojny w Ukrainie ubezpieczenia eksportu przeżywają obecnie trudny czas. Takiej skali wypłat nie było od 30 lat. Rząd szykuje więc zmiany, które mają odformalizować procedury oraz usprawnić wypłaty z umów ubezpieczenia i gwarancji. Dzięki temu system ma się "odkorkować". KUKE dostosowuje też swoje procedury do tej sytuacji, by klienci mogli jak najszybciej otrzymać odszkodowania.

23.05.2022

Prof. Adamus: Potrzebne przepisy chroniące franczyzobiorców

Prawo gospodarcze

Od dłuższego czasu toczy się w Polsce burzliwa dyskusja na temat potrzeby uregulowania umowy franczyzy. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie społeczne, gdyż franczyzobiorcami są w większości wypadków obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei organizatorami sieci franczyzowych są podmioty reprezentujące kapitał obcy jak i krajowy - pisze prof. Rafał Adamus.

23.05.2022

Międzynarodowe firmy transportowe muszą już mieć licencję

Prawo gospodarcze

Wszedł w życie obowiązek uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej przez przedsiębiorców wykonujących międzynarodowy transport drogowy czyli Pakiet Mobilności I - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 lipca 2020 r. Licencji wspólnotowej udziela Główny Inspektor Transportu Drogowego.

21.05.2022

Zmiany w prawie mogą być korzystne dla morskiej energetyki wiatrowej

Środowisko Prawo gospodarcze

Wzmożony wzrost zainteresowania przedsiębiorców morską energetyką wiatrową sprawia, że regulacje prawne w tym zakresie stanowią przedmiot zainteresowania legislatora, który stara się poprawić ich jakość. Najnowsze zmiany w tym zakresie mają zapewnić bezpieczeństwo podczas budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Pisze o tym dr Adrianna Ogonowska, radca prawny.

20.05.2022

Ukraina zapowiada odszkodowania za zniszczone zakłady, ale można też pozywać Rosję

Prawo gospodarcze Ukraina

Zniszczenia wojenne w Ukrainie dotknęły także polskie firmy. Uzyskanie odszkodowania nie będzie jednak proste. Ukraiński parlament pracuje nad ustawą, która ma rekompensować poniesione straty, ale prawnicy nie mają złudzeń, że będzie to trudne. Skala zniszczeń jest ogromna, a możliwości napadniętego państwa ograniczone. Sugerują przygotowywanie pozwów wobec państwa - agresora.

20.05.2022

Państwa unijne i PE porozumiały się w sprawie przepisów o magazynowaniu gazu

Prawo gospodarcze Ukraina

Państwa członkowskie i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.

19.05.2022

KRD: Długi konsumentów i firm wobec telekomów to 1,28 mld zł

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse

Zadłużenie konsumentów i przedsiębiorstw wobec firm telekomunikacyjnych wynosi obecnie 1,28 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Rekord zadłużenia wśród przedsiębiorstw należy do firmy z branży rolniczej z województwa pomorskiego, która ma do spłacenia 14,4 mln zł. Wśród konsumentów przoduje 42-letni mieszkaniec województwa lubuskiego, którego konto obciąża rekordowa suma 361 tys. zł.

19.05.2022

Nadużycie osobowości prawnej działaniem na szkodę wierzycieli

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nieuczciwym dłużnikom nie brakuje pomysłów, jak uchylić się od wykonania swych zobowiązań. Mogą też liczyć na usłużnych doradców, którzy za sowite honorarium podsuną „finezyjne” pomysły na wyprowadzenie w pole wierzycieli. Często polegają one na kreowaniu bytów prawnych, aby ukryć składniki przedsiębiorstwa.

19.05.2022

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych - kiedy kończy się mandat?

Spółki Prawo gospodarcze

Od 13 października w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Kończy ona długoletni spór, dotyczący tego, jak należy prawidłowo liczyć okres trwania kadencji i z jaką chwilą wygasa mandat. Nie jest to bowiem spór czysto teoretyczny, ale zagadnienie o wysoce praktycznym znaczeniu, bowiem wadliwa reprezentacja spółki niesie za sobą dotkliwe konsekwencje prawne.

19.05.2022

Firma skupująca zboże ukarana za wykorzystywanie przewagi wobec rolników

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Ponad 2 mln zł kary ma zapłacić spółka Cefetra Polska, jedna z największych firm na polskim rynku handlu zbożem za to, że wymagała od rolników całości zakontraktowanych dostaw, także wówczas gdy wystąpiły niezależne od nich okoliczności, np. susza lub inny przypadek siły wyższej, uniemożliwiający realizację dostaw przez rolnika. Według UOKiK to nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

18.05.2022

Prawie 8 tys. spraw podjął w 2021 r. rzecznik przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W 2021 r. roku Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadziło ponad 7800 spraw w interesie przedsiębiorców. To o ponad 26 proc. więcej w porównaniu do roku poprzedniego – wynika z raportu „Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP w 2021 r. Większość interwencji dotyczyła spraw z zakresu prawa administracyjnego materialnego, prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych.

17.05.2022

Zmiany w prawie to może być za mało, by usprawnić procedury patentowe

Prawo gospodarcze

Przy zbyt dużej liczbie spraw i małej przepustowości Urzędu Patentowego, nawet najlepsze legislacyjne rozwiązania mogą zwyczajnie nie zadziałać. O ile więc zmiany w kierunku przyspieszenia procesów należy ocenić co do zasady pozytywnie, to jednak trudno stwierdzić, na ile faktycznie przełożą się one na szybsze zakończenie postępowań, zakładając, że obłożenie po stronie urzędu nie ulegnie zmianie.

16.05.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski