NIK: Remonty dworców PKP z dużymi opóźnieniami

Budownictwo Transport

Według Najwyższej Izby Kontroli terminy ukończenia inwestycji na dworcach kolejowych, które są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych są zagrożone. Opóźnienia w realizacji inwestycji dotyczyły 160 dworców i wynosiły średnio 450 dni. Izba uważa, że nie będzie możliwe zrealizowanie PID w zakładanym zakresie do końca 2023 r. Ze środków UE wydano zaledwie 293 mln zł, czyli 46 proc. planu.

02.08.2022

Frankowicze grożą pozwami wobec Skarbu Państwa za odsetkową uchwałę SN

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wśród frankowiczów i ich prawników wrze. Wszystko przez skutki siódemkowej uchwały Sądu Najwyższego. Ostatnio na tej podstawie sądy powszechne pozbawiają frankowiczów ogromnych odsetek należnych po unieważnieniu umowy. SN uznał bowiem, że odsetki należą się nie od złożenia pozwu, ale  od oświadczenia o zapoznaniu się ze skutkami nieważności. Bywa, że daty te dzieli nawet pięć lat.

02.08.2022

Koncern Dell podejrzany o zmowę cenową w Polsce

Ochrona konkurencji

UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell. Jest podejrzenie, że przedsiębiorca mógł zawrzeć ze swoimi autoryzowanymi sprzedawcami i dystrybutorami porozumienie ograniczające konkurencję. W efekcie nabywcy urządzeń mogli być  pozbawieni możliwości wyboru podmiotu, od którego chcą kupić sprzęt, nawet jeśli któryś z dystrybutorów chciałby sprzedać im produkty taniej.

01.08.2022

NIK krytykuje tempo budowy morskich elektrowni

Budownictwo Prawo gospodarcze

Bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone, bo rząd nie podjął wystarczających działań w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – uważa NIK. Bariery to m.in. brak terminala instalacyjnego, niedostosowanie prawa i braki w sieci przesyłowej. Upłynęło już ok. 10 lat, od kiedy wydano pierwsze pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych (MFW), jednak żadna z takich farm dotąd nie powstała.

01.08.2022

Przedsiębiorca, któremu bank odmówi wakacji kredytowych, powinien złożyć reklamację

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Samozatrudnieni, którzy chcą skorzystać z wakacji kredytowych, mają związane ręce. Ustawa mówi, że przysługują one tylko na wniosek konsumenta, a Związek Banków Polskich zapowiada, że banki będą odrzucać ich wnioski. Ustawa zaś nie przewiduje żadnego trybu odwoławczego. Zawsze jednak warto złożyć reklamację, bo pewnych przedsiębiorców bank powinien uwolnić od rat, a pozostali mogą pójść do sądu - piszemy o tym również w Legal Alert.

01.08.2022

Wakacje kredytowe - w PKO BP już 20 proc. uprawnionych złożyło wniosek

20 proc. klientów PKO BP mających kredyt hipoteczny w złotych, skorzystało z wakacji kredytowych. Od 29 lipca osoby, które kupiły mieszkania za kredyty hipoteczne, mogą składać takie wnioski, ale wsparcie jest dla złotówkowiczów. Ustawa nie przewiduje tego rodzaju pomocy dla frankowiczów. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.

30.07.2022

Budowa przyłączy - po 10 sierpnia ani urzędnik, ani sąd nie podważy legalności

Budownictwo

Przyłącza stanowią niezbędny element większości inwestycji. Inwestorzy często decydują się na wyłączenie ich z zakresu pozwolenia na budowę. W związku ze zmianą prawa budowlanego od 10 sierpnia 2022 r. takie działanie nie będzie mogło być już podważane przez organy oraz sądy. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

30.07.2022

Rzecznik MŚP interweniuje w sprawie wakacji kredytowych dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Finanse

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do ministra finansów o udzielenie wyjaśnień, czy z tzw. wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który kupił mieszkanie lub dom w celach mieszkaniowych i ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod tym adresem.

29.07.2022

Chcesz mieć w sierpniu wakacje kredytowe, złóż wniosek w lipcu

Budownictwo Banki Kredyty

Od 29 lipca osoby, które kupiły mieszkania za kredyty hipoteczne, mogą składać wnioski o wakacje kredytowe Jeśli ktoś nie chce płacić sierpniowej raty, musi się pospieszyć. Wniosek trzeba złożyć przed terminem jej zapłaty. Rzecznik Finansowy radzi, by zachować potwierdzenie jego złożenia. Ze wsparcia skorzystają złotówkowicze. Ustawa nie przewiduje tego rodzaju pomocy dla frankowiczów. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

29.07.2022

Kolejne skargi nadzwyczajne w sprawach frankowych

Kredyty frankowe

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył do Sądu Najwyższego kolejne trzy skargi nadzwyczajne dotyczące spraw frankowych. W sumie PG skierował 18 takich skarg. Do tej pory SN rozpoznał dwie, orzekając na korzyść konsumentów i wskazując, że sądy powszechne orzekały bez badania umów kredytowych i sankcjonowały zawarte w nich niedozwolone zapisy.

29.07.2022

Rosną koszty w przetargach? Umowę zawsze można zmienić zanim się ją podpisze

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Rosnąca inflacja powoduje, że coraz częściej wykonawcy ubiegają się o waloryzację umów w sprawach zamówienia publicznego. Niekiedy zaś właściwie zaraz po zakończeniu postępowania umowa ta staje się nieopłacalna dla zwycięskiego wykonawcy. Czy można dokonać w niej zmian jeszcze przed podpisaniem ? Więcej na ten temat Legal Alercie.

29.07.2022

Obowiązują już dopłaty do węgla, mogą na nich skorzystać polskie kopalnie

Finanse publiczne Domowe finanse Prawo gospodarcze

W czwartek 28 lipca weszła w życie ustawa o dopłatach do węgla wprowadzająca ustawową cenę za tonę. I będzie obowiązywać, dopóki nie wejdzie w życie ustawa o 3 tysiącach złotych dodatku węglowego. To zaś oznacza, że w tym czasie każdy, kto ma licencję na obrót paliwami i zgłosi się do Zarządcy Rozliczeń, że chce uczestniczyć w programie dopłat, może liczyć na 1073 zł rekompensaty.

28.07.2022

Sprzedaż węgla: UOKiK sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej

Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów niepokoi sytuacja na rynku węgla. Dlatego prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające. Chce sprawdzić mechanizmy dystrybucji i sposoby kształtowania cen, a także relacje pomiędzy podmiotami działającymi na tym rynku. Ma podejrzenia bowiem, że dochodzi praktyk ograniczających konkurencję, w tym do zmowy cenowej.

28.07.2022

Długi czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej zwróci się niewielu kredytobiorcom

Nieruchomości

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, przekonuje, że za sprawą nowej ustawy banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. W praktyce jednak wprowadzony nią przepis będzie martwy. By było inaczej, Senat musiałby wprowadzić termin zwrotu, a także przyznać takie prawo osobom, które wzięły kredyt przed październikiem 2022 roku.

28.07.2022

UOKiK sprawdza, czy spółka deweloperska nie oszukiwała inwestorów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko trzem spółkom z grupy kapitałowej HRE Investment. Jego zdaniem firmy mogły wprowadzać w błąd konsumentów, eksponując przede wszystkim korzyści inwestycji w udziały spółek deweloperskich. Zarzuty postawiono również dwóm osobom zarządzającym tymi podmiotami.

27.07.2022

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.

27.07.2022

Ceny regulowane za gaz tylko dla wybranych - spółdzielnie chcą zmian

Nieruchomości

Od wielu miesięcy spółdzielnie walczą, by cenami regulowanymi za gaz byli objęci mieszkańcy wszystkich bloków, a nie tylko ci z budynków, które mają własne kotłownie. Jedni dostają wsparcie od państwa, a drudzy nie. Tym ostatnim trudniej jest więc związać koniec z końcem. Do tej pory jednak niewiele wskórali. Niedawno uchwalona ustawa w sprawie taryf znowu ich nie uwzględnia. Apelują więc o pomoc do senatorów.

27.07.2022

Coraz więcej małych firm znika z rynku, to efekt kryzysu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W pierwszej połowie br. do rejestru CEIDG wpłynęło o blisko 26 proc. więcej wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. Ostatnio było ich średnio ok. 17,4 tys. miesięcznie, a wcześniej – o 3,5 tys. mniej. Zdaniem ekspertów, na te zjawiska wpływają różne czynniki, w tym Polski Ład. Nie brakuje też prognoz, że w drugiej połowie br. będzie jeszcze więcej zamykanych biznesów.

26.07.2022

Branża e-commerce w szponach trzech rządowych projektów

Prawo AI Prawo gospodarcze

W tym roku Polska powinna już wdrożyć nowelizację unijnych przepisów wprowadzającą rewolucję w biznesach internetowych. Chodzi między innymi o ochronę konsumentów przed sztucznym zawyżaniem cen po to, by potem zrobić "promocję". Rząd przygotował dwa projekty w tej sprawie. Problem w tym, że prace nad nimi nie są zsynchronizowane, co grozi bałaganem w przepisach i brakiem czasu na zmianę systemów informatycznych.

26.07.2022