Prezydent powołał Radę Przedsiębiorczości

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

18 osób liczy Rada do spraw Przedsiębiorczości powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na jej czele stanął Piotr Wachowiak, profesor Szkoły Głównej Handlowej i jej prorektor. Rada ma analizować i podpowiadać rozwiązania prawne, które ułatwią życie przedsiębiorcom.

10.05.2019

Szef URE konsekwentnie krytykuje ustawę o cenach energii

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Regulator mógł złagodzić efekty wzrostu cen energii, nie potrzebna była ustawowa ingerencja w rynek energii - twierdzi prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Wtórują mu eksperci z branży energetycznej, którzy tzw. ustawę prądową nazywają interwencjonizmem w czystej postaci.

10.05.2019

W kwietniu mniej upadłości w polskiej gospodarce

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Roczna suma upadłości polskich firm, pozostająca w ostatnich miesiącach praktycznie na stałym poziomie, w kwietniu obniżyła się dość wyraźnie. W kwietniu br. sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 36 przedsiębiorstw, czyli o 32 proc. mniej niż w marcu i o 29,4 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku.

09.05.2019

Coraz więcej fuzji i przejęć jest ubezpieczanych

Prawo gospodarcze

Zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych rośnie popularność polis Warranty and Indemnity, czyli od odpowiedzialności z tytułu składanych zapewnień w umowie sprzedaży. Tak wynika z raportu kancelarii Eversheds Sutherland o sytuacji na rynku transakcji fuzji i przejęć.

08.05.2019

Czy ubezpieczyciel zwróci koszty opieki przez członka rodziny?

Prawo cywilne Finanse

Nie wszyscy ubezpieczyciele, i nie wszystkie sądy uważają, że należy się odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym. Zdaniem Rzecznika Finansowego tak nie powinno być. Dlatego na wniosek Aleksandry Wiktorow rozbieżności w orzecznictwie ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

06.05.2019

Rzecznik TSUE: Airbnb to nie pośrednik nieruchomości

Nowe technologie

Platforma, która umożliwia kontakt poszukującym noclegu z tymi, którzy mogą go zaoferować nie ma nic wspólnego z pośrednictwem nieruchomościami. To usługa społeczeństwa informacyjnego. Tak uznał Maciej Szpunar, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

02.05.2019

Za podpisanie sprawozdania po terminie grozi więzienie

Spółki

Grzywna do 3 tysięcy złotych, a nawet kara pozbawienia wolności, może grozić za niesporządzenie w terminie sprawozdania finansowego, w tym jego niepodpisanie. Ministerstwo Finansów nie odstąpi od karania, ale każdy taki przypadek będzie analizować indywidualnie. Skutki sfałszowania daty w podpisie kwalifikowanym - aby "dochować" terminu, który minął 31 marca - mogą być fatalne.

01.05.2019

Legalizacja samowoli budowlanych będzie możliwa, ale "z haczykiem"

Budownictwo

Przyznanie się do samowoli budowlanej sprzed 20 lat ma umożliwić jej legalizację bez opłat. Takie zmiany chce wprowadzić resort inwestycji. Tyle, że ci, którzy wybudowali nielegalnie dom na gruntach niewyłączonych z produkcji rolnej, mogą słono zapłacić za chęć uregulowania stanu prawnego nieruchomości.

30.04.2019

MPiT: Konstytucja Biznesu dobrze służy gospodarce 

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Więcej zakładanych działalności gospodarczych, większa przeżywalność firm, lepsza ochrona praw przedsiębiorców w relacjach z urzędami – takie są, według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, efekty obowiązywania od roku Konstytucji Biznesu.

28.04.2019

KNF ma skuteczniej nadzorować zagranicznych ubezpieczycieli

Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła skuteczniej nadzorować zakłady ubezpieczeń i reasekuracji z innych krajów Unii Europejskiej działające w Polsce np. przez swoje oddziały. Odpowiednie zmiany zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który pojawił się właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

26.04.2019

Minister przedsiębiorczości: Nie będzie testu przedsiębiorcy

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Chcemy egzekwować obowiązujące prawo, by przedsiębiorcy go nie omijali, nie chcemy dodatkowych barier dla najmniejszych przedsiębiorców – powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Według niej w rządzie nie ma poparcia dla tego pomysłu.

25.04.2019

Rząd przyjął 38 działań do realizacji do 2020 r.

Ordynacja Finanse publiczne

Obniżenie klina podatkowego i rozszerzenie programu „500+” to jedne z działań zapisane w Krajowym Programie Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020”. W środę aktualizację dokumentu przyjął rząd.

24.04.2019

Biznes obawia się przedsiębiorców-konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przegotowywana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmiana w prawie przewiduje rozszerzenie definicji konsumenta na osoby prowadzące ewidencjonowaną działalność gospodarczą, dokonujące czynności niemającej dla nich charakteru zawodowego. Zdaniem przedsiębiorców postawi to takie podmioty w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do "zwykłej" działalności gospodarczej.

24.04.2019

Rzecznik pomoże w sporach pasażerów z liniami lotniczymi

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rzecznik Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego będzie bezpłatnie pomagał w sporach pomiędzy pasażerami a przewoźnikami lotniczymi, organizatorami turystyki i sprzedawcami biletów. Organ ten został już wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich.

23.04.2019

Rzecznik przedsiębiorców chce dyscyplinarek dla urzędników skarbowych

Ordynacja CIT PIT Prawo gospodarcze

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że składa wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników z Dolnego Śląska odpowiedzialnych za wszczynanie nieuzasadnionego postępowania karnego skarbowego, którego efektem ma być zawieszenie przedawnienia.

19.04.2019

Rząd planuje inteligentne liczniki energii, choć budzą zastrzeżenia ekspertów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Inteligentne liczniki w każdym domu, przepisy wprowadzające zmiany w zasadach powoływania Prezesa URE i wiceprezesa oraz możliwość administracyjnej ingerencji Prezesa URE w treść umów cywilnoprawnych zawartych pomiędzy przedsiębiorstwami - to główne wady projektu ustawy Prawo energetyczne.

19.04.2019

UE: Będą niższe pułapy emisji dla ciężarówek

Środowisko Prawo gospodarcze

Dozwolone pułapy emisji CO2 z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności mają być obniżone o 15 proc. do 2025 r. i o 30 proc. do 2030 r. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął w czwartek Parlament Europejski. Obecnie pojazdy ciężarowe odpowiadają za 27 proc. emisji CO2 w transporcie drogowym.

18.04.2019

Po 5 latach pozwolenia na budowę nie do podważenia

Budownictwo

Kilka ustaw, ale przede wszystkim ponad 50 przepisów prawa budowlanego zmienia projekt przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Za jego sprawą trudniej będzie sąsiadom zakwestionować inwestycję, projekt budowlany będzie „chudszy”, a pozwolenie na budowę nie do podważenia już po pięciu latach.

18.04.2019