Przeniesienie decyzji legalizującej samowolę budowlaną niepewne - kontrowersyjna interpretacja

Administracja publiczna Budownictwo

Niektórzy powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego, na wniosek inwestora, przenoszą decyzję o legalizacji samowoli budowlanej. Zdaniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego to błąd. Prawo budowlane nie przewiduje takiej możliwości. Nie wszyscy prawnicy z tą interpretacją zgadzają się, bo na przepisy trzeba patrzeć szerzej, nie tylko literalnie i nie wolno zapominać o orzecznictwie.

18.05.2022

Prawie 8 tys. spraw podjął w 2021 r. rzecznik przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W 2021 r. roku Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadziło ponad 7800 spraw w interesie przedsiębiorców. To o ponad 26 proc. więcej w porównaniu do roku poprzedniego – wynika z raportu „Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP w 2021 r. Większość interwencji dotyczyła spraw z zakresu prawa administracyjnego materialnego, prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych.

17.05.2022

Zmiany w prawie to może być za mało, by usprawnić procedury patentowe

Prawo gospodarcze

Przy zbyt dużej liczbie spraw i małej przepustowości Urzędu Patentowego, nawet najlepsze legislacyjne rozwiązania mogą zwyczajnie nie zadziałać. O ile więc zmiany w kierunku przyspieszenia procesów należy ocenić co do zasady pozytywnie, to jednak trudno stwierdzić, na ile faktycznie przełożą się one na szybsze zakończenie postępowań, zakładając, że obłożenie po stronie urzędu nie ulegnie zmianie.

16.05.2022

Lepiej oddać niż użyczyć - pojazdy dla Ukrainy muszą być ubezpieczone

Transport Ukraina Wojsko

Samochód użyczony armii ukraińskiej musi mieć OC i zieloną kartę. Jeśli samochód zostanie zniszczony, trzeba go wyrejestrować i dopiero to zwalnia z zakupu polisy OC, ale udowodnienie zniszczenia nie musi być proste. Kluczową sprawą może okazać się przyjęta forma przekazania naszego pojazdu – z punktu widzenia ubezpieczeń i ewentualnej odpowiedzialności cywilnej.

14.05.2022

Ograniczenia pandemiczne zostają, ale zebrania w spółdzielniach i wspólnotach możliwe

Koronawirus Nieruchomości

Mimo zniesienia pandemii dalej będzie obowiązywało ograniczenie z ustawy covidowej dotyczące zebrań we wspólnotach oraz walnych zgromadzeń w spółdzielniach. Prawnicy uspokajają, że jednak można uniknąć paraliżu decyzyjnego. Zawsze właściciele i spółdzielcy będą mogli spotkać się stacjonarnie i porozmawiać, bo zniesiono ograniczenia sanitarne dotyczące spotkań.

13.05.2022

Wytwórcy odnawialnej energii dostaną więcej czasu na przesłanie jej do sieci

Prawo gospodarcze

Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE. Zdaniem autorów, zmiana jest konieczna, bo inwestorzy mają niezawinione opóźnienia w realizacji tych inwestycji, które mogę skutkować tym, że zakłady energetyczne wypowiedzą umowy przyłączeniowe.

12.05.2022

UOKiK sprawdza, czy spółdzielnie mleczarskie nadużywają przewagi kontraktowej

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy umowy spółdzielni mleczarskich są zgodne z przepisami dotyczącymi nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Obecnie analizowane są umowy i praktyki m.in. OSM Łowicz oraz Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Prawo do tego typu kontroli przyznała urzędowi nowelizacja ustawy o przewadze kontraktowej.

12.05.2022

Deweloperzy obawiają się ustawy deweloperskiej i nie chcą jej od 1 lipca

Rynek i konsument Budownictwo Finanse

Im bliżej daty wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej, tym robi się wokół niej coraz bardziej gorąco. Do Sejmu trafił właśnie projekt, by przesunąć ten termin o rok. Podobny postulat mają też deweloperzy. Ostrzegają, że regulacja jest pełna wad i trudno będzie ją realizować w praktyce. A jeśli wejdzie w życie, w górę też pójdą ceny mieszkań. Uważają też, że obecnie jest bardzo zły moment na rewolucję na rynku.

12.05.2022

Deweloperzy nie chcą wysokich składek na fundusz gwarancyjny - może to podnieść ceny

Rynek i konsument Budownictwo

Od 1 lipca ruszy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, z którego środki będą wypłacane klientom upadających deweloperów. Ministerstwo rozwoju określiło wysokość składki na DFG, ale jej poziom nie podoba się deweloperom. Twierdzą, że jest przesadnie wysoka i podniesie ceny mieszkań. Eksperci są zupełnie innego zdania. Chwalą powstanie funduszu i nie obawiają się wzrostu cen.

11.05.2022

Wojna jak pandemia – firmy nie płacą, trzymają pieniądze na czarną godzinę

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Zmniejszenie wartości składanych zamówień, prośba o dłuższe terminy płatności na fakturach, rezygnacja z planowanych zleceń – średnio co trzeci właściciel firmy doświadcza ze strony kontrahentów przeróżnych zachowań, które tamci tłumaczą… wojną na Ukrainie – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

09.05.2022

Będą zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale raczej nie rewolucja

Samorząd terytorialny Budownictwo

Polska przestrzeń bez wątpienia wymaga uporządkowania. W tym celu rząd planuje reformę przepisów odnoszących się do ładu przestrzennego. Jednak same regulacje to za mało – może okazać się, że reforma utknie nie tyle na etapie legislacyjnym, co jej wdrażania w życie. Obecnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązują na około 1/3 powierzchni kraju.

09.05.2022

Można trzymać pieniądze na koncie za granicą, ale nie wszędzie to proste

Finanse

Polacy mogą swobodnie otwierać konta osobiste w każdym państwie UE. Z innymi rachunkami, np. oszczędnościowymi, sprawa może być bardziej skomplikowana i dużo zależy i od państwa, i od konkretnego banku. Przykładowo, w USA osoby nie będące rezydentami nie mogą otworzyć konta w banku. Jeżeli już taka możliwość jest, wymagają dodatkowych dokumentów oraz wpłaty depozytu.

07.05.2022

Kolejna podwyżka stóp NBP, raty kredytów w górę

Finanse

Rada Polityki Pieniężnej podniosła ósmy raz z rzędu, licząc od października ub. roku, stopy procentowe NBP. Tym razem obyło się bez niespodzianki, co oznacza, że główna stopa w odpowiedzi na ponad 12-procentowy galop inflacyjny wzrosła o 75 pb. do poziomu 5,25 proc. Tym samym raty kredytów mieszkaniowych uległy w praktyce podwojeniu.

06.05.2022

Rząd chce chronić małych franczyzobiorców, ale projekt kontrowersyjny

Rynek Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy regulującym rynek franczyzy. Przede wszystkim chce roztoczyć parasol ochronny nad małymi firmami. Jednak przed zbytnim uszczegółowieniem przepisów przestrzega Polska Organizacja Franczyzodawców, bo franczyza to bardzo zróżnicowany zestaw modeli współpracy biznesowej. Jej zdaniem może wywołać to więcej szkód niż pożytku.

06.05.2022

Dzięki SN frankowicz, który jest przedsiębiorcą, może wygrać z bankiem

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Banki muszą przygotować się na falę pozwów frankowiczów, którzy mają status przedsiębiorców. Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego szeroko otwiera im drzwi do sądowej walki o uznanie za nieważne umów kredytowych. Zdaniem prawników mają duże szanse na wygraną, ale muszą się spieszyć - terminy przedawnienia roszczeń są tu krótsze.

05.05.2022

Prezes UOKiK ukarał dwie firmy za zatory płatnicze

Rynek Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył dwie kary za zatory płatnicze w łącznej wysokości ponad 650 tys. zł. Ukarane podmioty to producent wód mineralnych Bewa oraz właściciel sklepów z farbami - spółka Zacisze. Prezes Urzędu wydał również trzy decyzje, w których odstąpił od wymierzenia kary pieniężnej.

04.05.2022

Przez zmiany w prawie polski biznes staje się coraz bardziej bezgotówkowy

Prawo gospodarcze Finanse

Urzędnicy, sądy i posłowie drastycznie ograniczają przedsiębiorcom obrót gotówkowy. Od stycznia limit dla jednej transakcji zmaleje do jedynie 8000 zł, co ma też przełożenie na skutki podatkowe. Firmy muszą również pilnować się przy płatnościach okresowych oraz rozliczeniach z osobami, które nie prowadzą biznesu.

04.05.2022

Urocze widoki to za mało do decyzji o zakupie działki rekreacyjnej

Środowisko Nieruchomości

Trwa boom na działki rekreacyjne. Kupując taką nieruchomość, powinniśmy kierować się jednak nie tylko pięknymi widokami i bliskością wody, ale i chłodną kalkulacją przepisami, a także dokumentami. Nie każdy bowiem kupi siedlisko, a nie na każdej działce pod lasem da się wybudować dom. Czasami przeszkodą jest nawet nieistniejąca rzeka.

03.05.2022