Wojna jak pandemia – firmy nie płacą, trzymają pieniądze na czarną godzinę

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Zmniejszenie wartości składanych zamówień, prośba o dłuższe terminy płatności na fakturach, rezygnacja z planowanych zleceń – średnio co trzeci właściciel firmy doświadcza ze strony kontrahentów przeróżnych zachowań, które tamci tłumaczą… wojną na Ukrainie – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

09.05.2022

Będą zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale raczej nie rewolucja

Samorząd terytorialny Budownictwo

Polska przestrzeń bez wątpienia wymaga uporządkowania. W tym celu rząd planuje reformę przepisów odnoszących się do ładu przestrzennego. Jednak same regulacje to za mało – może okazać się, że reforma utknie nie tyle na etapie legislacyjnym, co jej wdrażania w życie. Obecnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązują na około 1/3 powierzchni kraju.

09.05.2022

Można trzymać pieniądze na koncie za granicą, ale nie wszędzie to proste

Finanse

Polacy mogą swobodnie otwierać konta osobiste w każdym państwie UE. Z innymi rachunkami, np. oszczędnościowymi, sprawa może być bardziej skomplikowana i dużo zależy i od państwa, i od konkretnego banku. Przykładowo, w USA osoby nie będące rezydentami nie mogą otworzyć konta w banku. Jeżeli już taka możliwość jest, wymagają dodatkowych dokumentów oraz wpłaty depozytu.

07.05.2022

Kolejna podwyżka stóp NBP, raty kredytów w górę

Finanse

Rada Polityki Pieniężnej podniosła ósmy raz z rzędu, licząc od października ub. roku, stopy procentowe NBP. Tym razem obyło się bez niespodzianki, co oznacza, że główna stopa w odpowiedzi na ponad 12-procentowy galop inflacyjny wzrosła o 75 pb. do poziomu 5,25 proc. Tym samym raty kredytów mieszkaniowych uległy w praktyce podwojeniu.

06.05.2022

Rząd chce chronić małych franczyzobiorców, ale projekt kontrowersyjny

Rynek Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy regulującym rynek franczyzy. Przede wszystkim chce roztoczyć parasol ochronny nad małymi firmami. Jednak przed zbytnim uszczegółowieniem przepisów przestrzega Polska Organizacja Franczyzodawców, bo franczyza to bardzo zróżnicowany zestaw modeli współpracy biznesowej. Jej zdaniem może wywołać to więcej szkód niż pożytku.

06.05.2022

Dzięki SN frankowicz, który jest przedsiębiorcą, może wygrać z bankiem

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Banki muszą przygotować się na falę pozwów frankowiczów, którzy mają status przedsiębiorców. Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego szeroko otwiera im drzwi do sądowej walki o uznanie za nieważne umów kredytowych. Zdaniem prawników mają duże szanse na wygraną, ale muszą się spieszyć - terminy przedawnienia roszczeń są tu krótsze.

05.05.2022

Prezes UOKiK ukarał dwie firmy za zatory płatnicze

Rynek Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył dwie kary za zatory płatnicze w łącznej wysokości ponad 650 tys. zł. Ukarane podmioty to producent wód mineralnych Bewa oraz właściciel sklepów z farbami - spółka Zacisze. Prezes Urzędu wydał również trzy decyzje, w których odstąpił od wymierzenia kary pieniężnej.

04.05.2022

Przez zmiany w prawie polski biznes staje się coraz bardziej bezgotówkowy

Prawo gospodarcze Finanse

Urzędnicy, sądy i posłowie drastycznie ograniczają przedsiębiorcom obrót gotówkowy. Od stycznia limit dla jednej transakcji zmaleje do jedynie 8000 zł, co ma też przełożenie na skutki podatkowe. Firmy muszą również pilnować się przy płatnościach okresowych oraz rozliczeniach z osobami, które nie prowadzą biznesu.

04.05.2022

Urocze widoki to za mało do decyzji o zakupie działki rekreacyjnej

Środowisko Nieruchomości

Trwa boom na działki rekreacyjne. Kupując taką nieruchomość, powinniśmy kierować się jednak nie tylko pięknymi widokami i bliskością wody, ale i chłodną kalkulacją przepisami, a także dokumentami. Nie każdy bowiem kupi siedlisko, a nie na każdej działce pod lasem da się wybudować dom. Czasami przeszkodą jest nawet nieistniejąca rzeka.

03.05.2022

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji podróży nie pomoże w razie wojny

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Rośnie popularność polis, które zapewniają zwrot kosztów imprezy turystycznej czy przelotu, jeśli klient z ważnych przyczyn zrezygnuje w podróży. Przyczyny te jednak muszą leżeć po stronie klienta, więc polisa nie zadziała, gdy rezygnacja wynikać będzie z obaw o strajk kontrolerów lotów czy o to, że w jakimś regionie świata wybuchnie wojna.

01.05.2022

Niedzielski: w połowie maja zniesiemy stan epidemii w Polsce

Koronawirus

W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że znikną wszystkie ograniczenia. Pozostaną maseczki w placówkach medycznych

29.04.2022

Tarcze finansowe PFR spełniły swą rolę, ale część subwencji do zwrotu

Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza finansowa

Kolejne fale koronawirusa siały spustoszenie nie tylko na szpitalnych oddziałach, ale też w gospodarce. Państwo nie pozostało bierne i dla wsparcia firm oraz ochrony miejsc pracy uruchomiło Tarcze finansowe. Programy te co do zasady zrealizowały swój cel, ale nie obyło się bez problemów. Wiele przedsiębiorstw może liczyć na umorzenie subwencji, ale niektóre będą musiały je zwrócić.

29.04.2022

Covidowe budowy do rozbiórki, ale legalizacja też możliwa

Budownictwo Koronawirus

Inwestorzy, którzy poszli drogą na skróty i budują rzekomo covidowe domy oraz bloki, masowo przegrywają w sądach. Nie chcą jednak ich dobrowolnie rozbierać. Na wokandach więc wysyp spraw egzekucyjnych. Niektórzy też próbują zalegalizować swoje inwestycje. W nie każdym przypadku jest to jednak możliwe i słono kosztuje. Wiele będzie też zależało od determinacji organów nadzoru budowlanego.

29.04.2022

Kontrolerzy będą nadzorować loty, ale wakacje i odszkodowania za już odwołane - niepewne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kontrolerom lotów i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej udało się osiągnąć czasowe porozumienie, do 10 lipca, i wydaje się, że pasażerom uda się wylecieć na zaplanowaną majówkę. Dalsza przyszłość nie jest jednak oczywista. Pasażerowie, którym nie udało się wylecieć na urlop z powodu odejścia z pracy kontrolerów lotów, nie mogą liczyć na odszkodowania od przewoźnika, ale otrzymają zwrot pieniędzy za bilet.

28.04.2022

Sejm za ustawą, która ma poprawić jakość żywności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Dzięki nowemu prawu mają powstać elektroniczne książki leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt.

28.04.2022

Dr Gumularz: Akt o usługach cyfrowych na ostatniej prostej

Nowe technologie RODO

22 kwietnia Parlament UE i Rada osiągnęły wstępne porozumienie polityczne w sprawie aktu o usługach cyfrowych. O wadze tego wydarzenia świadczą słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która wskazała, że jest to historyczne porozumienie, zarówno pod względem szybkości przyjęcia, jak i treści. Wskazała, że zmodernizuje on podstawowe zasady działania wszystkich usług online w UE.

28.04.2022

Relacje na linii wykonawca-podwykonawca – o czym pamiętać ustalając zasady współpracy? 

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Dla prawidłowego funkcjonowania rynku zamówień publicznych niezwykle istotnym zagadnieniem jest prawidłowe ustalenie zasad relacji pomiędzy generalnym wykonawcą a podwykonawcami. Umowa o podwykonawstwo nie może zawierać postanowień kształtujących prawa i obowiązki podwykonawcy, w zakresie kar umownych oraz postanowień dotyczących warunków wypłaty wynagrodzenia.

28.04.2022

Nowoczesne finanse nie potrzebują pośredników

Nowe technologie Finanse

Nowe technologie zdominowały rynek finansowy, który dzięki nim ewoluuje w kierunku całkowitej decentralizacji. O tym, czym różnią się tradycyjne finanse od nowoczesnych oraz czy faktycznie DeFi, kryptowaluty i kryptoaktywa potrzebują uregulowań prawnych dyskutowano podczas szóstego webinaru zorganizowanego w ramach SuperVision FinTech Talks.

27.04.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych wciąż niewypałem - blokuje upadłości

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Mijają kolejne miesiące, a Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) działa tylko na pół gwizdka, co mocno utrudnia prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie obiecywało, że problem rozwiąże. Tak się jednak wciąż nie stało, chociaż sukcesywnie usprawnia rejestr. A prawnicy długo mogliby opowiadać, co w rejestrze szwankuje.

27.04.2022