ZPPHiU: Galerie handlowe przerzucają koszty wspólne na najemców, trzeba to zmienić

Finanse Nieruchomości

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług postuluje, aby jednoznacznie określić, co można zaliczać, a czego nie – do kosztów wspólnych w galeriach handlowych. Dziś na najemców są przenoszone m.in. koszty zarobków i szkoleń personelu zarządcy, podatków od nieruchomości należnych od wynajmującego, kar administracyjnych na niego nałożonych.To sprawia, że właściciele galerii handlowych obarczają najemców wszystkimi swoimi ryzykami biznesowymi.

23.08.2023

UOKiK sprawdza, czy wzrost cen silosów był zmową producentów

Rynek i konsument Ochrona konkurencji Rolnictwo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwej zmowy cenowej na rynku silosów służących do magazynowania zboża. Ma ono związek z gwałtownym wzrostem cen rynkowych, który nastąpił tuż po ogłoszeniu rządowego programu pomocy dla rolników w kwietniu 2023 r. Jeśli okaże się, że przedsiębiorcy rzeczywiście złamali prawo, grożą im surowe sankcje.

23.08.2023

Jeden wyrok zaoczny to za mało, żeby wyciągać wnioski w sprawie WIBOR-u

Banki Kredyty

Sąd w Zielonej Górze usunął WIBOR z kredytu złotowego. Pełnomocnicy kredytobiorców radzą jednak powściągnąć radość, bo może być przedwczesna - wydany został na razie jedynie wyrok zaoczny. Pokazuje to jednak, że WIBOR budzi coraz większe wątpliwości, a kredytobiorcy coraz częściej powołują się na niedopełnienie obowiązku informacyjnego przez banki i nietransparentność wskaźnika.

23.08.2023

PZFD: Mieszkaniówka powoli idzie w górę, kredyt 2 proc. jest pomocny

Budownictwo

Z danych GUS wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Natomiast porównując wyniki za sam lipiec okazuje się, że w tym roku rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali. Taki rezultat jest z jednej strony skutkiem wyjątkowo słabych wyników deweloperów w minione wakacje, z drugiej zaś może świadczyć o reakcji budowniczych mieszkań na wejście w życie programu Kredyt 2 proc.

22.08.2023

ZPP apeluje o pilne przyjęcie projektu wprowadzającego ułatwienia dla przedsiębiorców

Rynek Prawo gospodarcze

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który został skierowany do Sejmu. Eksperci wskazują, że wprowadza on szereg korzystnych rozwiązań, na przykład dotyczących umowy leasingu. Dlatego zaapelował do parlamentarzystów o kontynuowanie prac legislacyjnych i przyjęcie go najszybciej, jak to możliwe.

22.08.2023

Wrzutka z liftingiem przepisów lex deweloper niedoskonała

Samorząd terytorialny Budownictwo

Posłowie chcą naprawić jeden z błędów w lex deweloper. W czwartek w nocy uchwalili "wrzutkę" usuwającą wymóg minimalnej liczby stanowisk postojowych, co odblokuje realizację wielu inwestycji mieszkaniowych. Niestety zapomnieli o wydłużeniu daty obowiązywania tej ustawy, o co już od dłuższego czasu zabiegają deweloperzy i samorządy. Wkrótce bowiem wejdą w życie przepisy, które mocno skracają termin obowiązywania lex deweloper.

22.08.2023

Udział w mieszkaniu po babci nie zamknie drogi do kredytu 2 proc. Sejm uchwalił zmiany

Nieruchomości

Osoba, która odziedziczyła udział w domu lub mieszkaniu, będzie mogła ubiegać się o kredyt 2 proc., co dziś jest niemożliwe. Kredytobiorca nie będzie mógł posiadać również innego kredytu hipotecznego. Takie zmiany w zasadach udzielania preferencyjnego kredytu mieszkaniowego planuje wprowadzić parlament. W ubiegłym tygodniu uchwalił je Sejm.

21.08.2023

UOKiK ukarał spółkę, która sprzedawała "bezpieczne" weksle inwestycyjne

Rynek i konsument Spółki Finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 790 tys. złotych kary na spółkę Aforti Holding. Powodem było wprowadzanie w błąd konsumentów, których przekonywano, że inwestowanie w oferowane przez spółkę weksle nie wiąże się z żadnym ryzykiem utraty pieniędzy i oznacza jedynie zysk. Zdaniem urzędu spółka posługiwała się też wekslami niezgodnie z ich przeznaczeniem.

21.08.2023

Waloryzacja kapitału kredytu - nie palą się ani frankowicze, ani banki

Banki Kredyty frankowe

Związek Banków Polskich nie planuje wydawać bankom wytycznych, czy mają pozywać frankowiczów do sądu w sprawie waloryzacji kapitału kredytu. Mają same decydować. Na razie masowych pozwów nie ma, ale są już pojedyncze wyroki korzystne dla banków. Natomiast frankowicze wolą poczekać z pozwami w sprawie waloryzacji, aż "wyklaruje się" linia orzecznicza. Nie chcą narażać się na niepotrzebne koszty. Szykuje się też kolejne orzeczenie TSUE.

21.08.2023

Kontrowersyjna nowela prawa budowlanego uchwalona jako "wrzutka". Mały pawilon handlowy stanie bez formalności

Budownictwo

Kontrowersyjna nowelizacja prawa budowlanego nie trafiła jednak do kosza, czego wszyscy się spodziewali. W czwartek uchwalił ją Sejm, przeszła bowiem jako "wrzutka" do ustawy, która nie ma nic wspólnego z prawem budowlanym. Różni się jednak od pierwotnej wersji. Politycy wycofali się z całkowitej cyfryzacji formalności budowlanych. Wprowadzili natomiast daleko idące uproszczenia dotyczące budynków do 70 mkw.

19.08.2023

Dostępność budynków dla niepełnosprawnych – co stanowią o tym przepisy

Budownictwo Niepelnosprawność

Przy projektowaniu budynku zawsze warto pomyśleć o potrzebach osób niepełnosprawnych. Obowiązkowo należy to zrobić w przypadków budynków mieszkaniowych wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej. Ustawodawca narzuca w tym wypadku szereg warunków, które trzeba spełnić. Przykładowo: musi być dostępna winda lub pochylnia dla wózków inwalidzkich.

19.08.2023

Wynajem mieszkań letnikom zaburza system gospodarowania odpadami

Środowisko Odpady Turystyka

Wakacje jak zwykle uwypuklają problem rozliczeń opłat za odpady komunalne w miejscowościach, w których wiele osób wynajmuje mieszkania letnikom. Wciąż nie wiadomo co robić, żeby nie płacili za to stali mieszkańcy. Niektórzy eksperci zastanawiają się wręcz nad powrotem do systemu wolnorynkowego. Część gmin decyduje się naliczać opłaty śmieciowe od ilości zużytej wody, ale nie jest to metoda idealna.

19.08.2023

Kolejna obniżka poziomu obowiązku przedstawienia zielonych certyfikatów w 2024 r.

Energetyka

Resort klimatu pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym wielkości obowiązku w zakresie umorzenia świadectw pochodzenia dla energii z OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Zmiany mają w konsekwencji pozytywnie wpłynąć na wartość rachunków za prąd i odpowiadają na wielokrotnie zgłaszane apele przedsiębiorców i ekspertów. Nie opublikowano jednak jeszcze projektu nowych rozwiązań.

18.08.2023

URE: Coraz więcej odbiorców decyduje się na samodzielny wybór sprzedawcy energii

Rynek Energetyka

Tylko w 2023 roku na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej zdecydowało się 13 tys. odbiorców. Częściej w tym gronie znajdowali się odbiorcy indywidualni w gospodarstwach domowych, ale wśród decydujących się na wybór byli również klienci biznesowi. Urząd Regulacji Energetyki przypomina jednak, że przy sprawdzaniu ofert należy zachować szczególną ostrożność.

18.08.2023

Uregulowanie franczyzy nie do końca korzystne dla franczyzobiorców

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Franczyza

Wbrew intencjom, którymi kierował się resort sprawiedliwości przy tworzeniu projektu ustawy regulującej kwestie dotyczące franczyzy, część rozwiązań zawartych w przepisach może w przyszłości okazać się niekorzystna dla franczyzobiorców. Chodzi na przykład o możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy, która - choć w założeniu ma chronić franczyzobiorcę - może skończyć się roszczeniami odszkodowawczymi.

18.08.2023

Lewiatan: Druga połowa roku będzie trudniejsza dla eksportu

Prawo gospodarcze Transport

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszej połowie 2023 r. roku eksport wzrósł o 6,1 proc. (rok do roku), natomiast w imporcie zanotowano spadek o 3,2 proc. Dane teoretycznie nie są więc alarmujące, ale eksperci oceniają, że druga połowa roku może zapoczątkować kryzys w eksporcie, bo obecne wskaźniki nie są do końca miarodajne.

17.08.2023

Mikrofirmy sięgają po finansowanie zewnętrzne na zakup towarów i spłatę zobowiązań

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 26 proc. jednoosobowych firm skorzystało z dodatkowego finansowania. Większość z nich przeznaczyła pieniądze na zakup towarów i spłatę swoich zobowiązań. Przedsiębiorstwa znajdujące się w trudniejszej sytuacji finansowej wyjątkowo częściej sięgały po zewnętrzne wsparcie – wynika z badania NFG „Barometr wydatków firmowych”.

17.08.2023

Koniec fundacji rodzinnych? Sejm zabiera swobodny obrót ziemią rolną

Spółki Małe i średnie firmy Fundacja Rodzinna

17 sierpnia Sejm planuje zakończyć prace nad przepisami, które pozbawią fundacje rodzinne prawa do swobodnego obrotu gruntami rolnymi oraz zakładania gospodarstw rolnych. Przedsiębiorcy i prawnicy nie mają wątpliwości, że w ten sposób politycy zaczynają "obrzydzać" przedsiębiorcom fundację. Lekką ręką chcą wyrzucić do kosza instytucję, która im wyszła.

17.08.2023

UOKiK postawił firmom zarzuty za brak wełny w wełnie

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Inspekcja Handlowa badała, na ile skład deklarowany przez firmę na metce odzieżowej jest zgodny z rzeczywistością. Okazało się, że w ubraniach, które miały składać się w 80 proc. z wełny, są tylko sztuczne włókna. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił firmom zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd. Grozi im kara nawet w wysokości 10 proc. rocznego obrotu.

16.08.2023

Wierzyciele nie zawsze chronieni przed niezbyt uczciwymi dłużnikami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Niektórzy dłużnicy nadużywają regulacji poprzez wykorzystywanie postępowania o zatwierdzeniu układu wyłącznie dla uniknięcia egzekucji wierzytelności układowych w okresie ochronnym. To wynik tego, że przepisy skupiają się obecnie bardziej na ochronie dłużnika, niż zabezpieczeniu wierzyciela. Problemem dla obu stron jest także długie rozpatrywanie wniosków o zatwierdzenie układu w sądach.

16.08.2023