Prawo.pl

Po opinii rzecznika i w oczekiwaniu na wyrok TSUE przybędzie pozwów frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sądy w ubiegłym roku przyjęły ponad 60 tys. spraw dotyczących kredytów nominowanych w walucie obcej. Po ogłoszonej 16 lutego opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i w oczekiwaniu na ostateczne orzeczenie, frankowicze ostrzej ruszą do boju. Gra toczy się o wysoką stawkę - pisze adwokat Jakub Bartosiak z Kancelarii MBM Legal.
Jakub Bartosiak
17.02.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
W drugiej połowie roku zaczniemy nakładać kary na handlowców za złe informowanie o obniżkach cen - zapowiada prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Według Urzędu wielu handlowców próbuje "obchodzić" nowe przepisy. Ale zanim będą kary, UOKiK opublikuje szczegółowe wytyczne określające jak taka informacja o promocjach powinna wyglądać.
Krzysztof Sobczak
17.02.2023
Rynek i konsument
Ogólnopolska wyszukiwarka szukajradcy.pl działa już od maja ubiegłego roku i jak zapewnia Krajowa Izba Radców Prawnych działa, bo pozwala połączyć radców prawnych z potencjalnymi klientami. Ci, którzy z niej korzystają, zapewniają, że zgłoszenia od klientów są, i to co ważne - dotyczące konkretnych specjalizacji. Tymczasem Adwokatura w maju chce przyjąć zmiany swojego Kodeksu w zakresie reklamy.
Patrycja Rojek-Socha
17.02.2023
Prawnicy

SN: Pracodawca zapewnia wyeliminowanie hałasu, płaci mniejszą składkę

Wymiar sprawiedliwości BHP Ubezpieczenia społeczne
Wskaźnik częstości zatrudnionych w warunkach zagrożenia, stosowany przy obliczaniu stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określany jest również z uwzględnieniem wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej, eliminujące w całości zagrożenie wynikające z przekroczenia dopuszczalnych norm – orzekła w uchwale Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.02.2023
Wymiar sprawiedliwości BHP Ubezpieczenia społeczne
Rząd chce wprowadzić do ustawy o sporach zbiorowych nowe i niespotykane w prawie pracy pojęcie pracodawcy dominującego. Ma to ułatwić związkom zawodowym rozmowy z pracodawcą, który jest decyzyjny. Firmy mówią wprost: to prozwiązkowa propozycja, która pozwoli sięgnąć związkom do kieszeni podmiotu, który jest w stanie spełnić ich roszczenia. Zdaniem prawników, jest ona systemowo niespójna z prawem pracy.
Grażyna J. Leśniak
17.02.2023
Prawo pracy
Unijne prawo o ochronie danych osobowych nie ma na celu kompleksowego uregulowania stosunków pracy inspektora tych danych. Nie temu służą przecież przepisy RODO. Celem tego przepisu jest jedynie ochrona niezależności inspektora oraz unikanie przez niego konfliktu interesów. Tak wynika z wyroku z 9 lutego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze prof. Grzegorz Sibiga.
Grzegorz Sibiga
17.02.2023
Prawo pracy RODO
Mija półtora miesiąca od wejścia w życie zmian związanych z unijną dyrektywą Omnibus, która ma przede wszystkim wzmacniać ochronę praw konsumentów. UOKiK kontroluje zwłaszcza sposób prezentacji promocji w sklepach, a prawnicy zaznaczają, że choć sam kierunek zmian jest dobry, to niektóre przepisy już teraz wymagają poprawy i rozwiązania wątpliwości interpretacyjnych.
Inga Stawicka
17.02.2023
Rynek i konsument Prawo unijne
Dyrektywa 93/13 nie stoi na przeszkodzie, by konsument mógł domagać się dodatkowych świadczeń po unieważnieniu umowy, ale bank już nie może - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości. To jeszcze nie wyrok, ale już sama opinia Rzecznika w sposób istotnie korzystny spowoduje zmianę propozycji ugodowych banków w sporach z frankowiczami.
Mariusz Mazepus Rafał Dudek
16.02.2023
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które wydłuży do końca czerwca terminy rozliczenia rocznego podatku CIT za ubiegły rok. Jak podkreśla resort, wydłużenie terminu jest reakcją na postulaty zgłaszane m.in. przez środowiska księgowych.
Krzysztof Sobczak
16.02.2023
CIT
Argument, że w sytuacji pozbawienia banków możliwości dochodzenia wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu zagrożona byłaby stabilność rynków finansowych w Polsce i całej Unii Europejskiej, nie ma znaczenia w kontekście wykładni dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich - ocenił w swojej opinii Rzecznik Generalny TSUE Anthony Michael Collins, akcentując wagę ochrony konsumentów.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2023
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Określenie w zeznaniu rocznym (np. PIT-36) organizacji pożytku publicznego, której naczelnik urzędu skarbowego ma przekazać 1,5 proc. podatku, nie ma wpływu na wysokość nadpłaty wykazanej do zwrotu w tym zeznaniu. Oczywiście podatnik nie będzie miał możliwości przekazania 1,5 proc. na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, gdy w jego rozliczeniu podatkowym nie wystąpi podatek należny.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
16.02.2023
Domowe finanse PIT
Ostatnie zmiany w prawie nie ułatwiły pracy księgowym i doradcom podatkowym. Poza tym rośnie częstotliwość ich wprowadzania. Wśród głównych obszarów zainteresowania organów administracji skarbowej znajdują się m.in. kwestie podatku u źródła (WHT), cen transferowych, VAT i restrukturyzacji. To główne wnioski wynikające z opublikowanego właśnie raportu Podatkowy Rollercoaster.
Krzysztof Koślicki
16.02.2023
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
​Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zaapelowało do Komisji Europejskiej o podjęcie działań wobec Komisji Nadzoru Finansowego, zmierzających do naprawy tej instytucji. SBB chce także jak najszybszego wdrożenia chroniącej rynek i konsumentów Dyrektywy 2019/1937. Apeluje też o „dokonanie możliwych dla KE działań wobec Komisji Nadzoru Finansowego zmierzających do naprawy tej instytucji.
Regina Skibińska
15.02.2023
Banki Kredyty frankowe
Nie ma podstaw do przyjęcia, że zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy o PIT wyrażenie „wspólne przedsięwzięcie” jest niejasne i nieprecyzyjne w stopniu naruszającym konstytucyjne standardy określoności prawa daninowego. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o problem dwukrotnego opodatkowania tego samego zdarzenia.
Wiesława Moczydłowska
15.02.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Komisja Europejska skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko 8 państwom członkowskim, w związku z ochroną sygnalistów. Wśród nich jest Polska. Termin wdrożenia postanowień unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii upłynął 17 grudnia 2021 r., a w Polsce jeszcze nie odpowiedniej ustawy.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2023
Prawo pracy Prawo unijne
Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli do końca 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do profilu płatnika, ZUS utworzył mu profil techniczny. Profil ten wymaga aktywacji przez płatnika. Płatnicy składek, którzy rozpoczęli działalność w 2023 r., muszą samodzielnie założyć profil lub aktywować profil utworzony przez ZUS, jeśli sami go nie założyli.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2023
Ubezpieczenia społeczne
Siedmiu przedsiębiorców działających w branży elektroenergetycznej usłyszało zarzuty zmowy przetargowej. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów doszedł do wniosku, że firmy dzieliły między sobą postępowania przetargowe, ustalając z góry, która z nich wygra, a oferty składano jedynie dla pozoru. Przedsiębiorcom grożą kary w wysokości nawet 10 procent rocznego obrotu.
Inga Stawicka
15.02.2023
Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji
Terminem, o którym podatnicy VAT, rozliczający się na zasadach ogólnych, muszą koniecznie pamiętać jest na pewno 25. dzień miesiąca następujący po okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał). Wtedy to właśnie przypada termin płatności tego podatku. Wynika on z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Krzysztof Kaźmierski
15.02.2023
VAT Rachunkowość
Za działanie na szkodę przedsiębiorstwa jego menedżerom grodzi odpowiedzialność karna. Jednak od pewnego czasu w orzecznictwie dominować zaczął pogląd, że organy zarządzające muszą mieć swobodę podejmowania decyzji bez nieustającej obawy przed możliwymi konsekwencjami prawnymi - piszą adwokat Dawid Rasiński, Krajowe Centrum Prawa Karnego i Jakub Michalak, biegły sądowy.
Dawid Rasiński Jakub Michalak
15.02.2023
Prawo karne Prawo gospodarcze
Pracownicy uzależnieni od narkotyków i biorący substancje narkotyczne spoza listy ministra zdrowia, pozostaną bezkarni, a pracownicy np. leczący się na ADHD i biorący leki zawierające amfetaminę, będą mogli stracić pracę. Taki będzie efekt nowelizacji Kodeksu pracy, którego przepisy mają wejść w życie już 21 lutego. Zdaniem prawników, nowe regulacje nie zabezpieczają interesu ani pracowników, ani pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2023
Prawo pracy BHP
Ministerstwo Finansów planuje dać firmom więcej czasu na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób prawnych i złożenie CIT-8 za ubiegły rok. Bez zmian, czyli do 31 marca, trzeba będzie jednak sporządzić sprawozdanie finansowe. Księgowi i biegli rewidenci apelują, by wydłużone zostały oba terminy, ponieważ te obowiązki są ze sobą ściśle powiązane.
Krzysztof Koślicki
15.02.2023
CIT Rachunkowość Spółki Finanse
Aby zapewnić niezależność organizacji reprezentujących konsumentów w postępowaniach grupowych, sądy mają zyskać prawo badania źródeł ich finansowania. Jeżeli w trakcie postępowania dojdą do wniosku, że podmiot upoważniony uwikłał się w konflikt interesów, pozew zostanie odrzucony. Problem w tym, że - zdaniem prawników - takie rozwiązanie negatywnie odbije się na konsumentach.
Inga Stawicka
15.02.2023
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
W środę, 15 lutego, ruszył sezon składania rocznych PIT za 2022 rok. To rozliczenie będzie szczególne. Trzeba w nim uwzględnić cały szereg zmian – m.in. wprowadzenie, a potem likwidację ulgi dla klasy średniej. Podatnicy mają teraz liczyć podatek bez ulgi. Ale jeśli okaże się, że jej zastosowanie byłoby korzystne - urząd skarbowy odda pieniądze. Ponad milion osób będzie jednak musiało dopłacić.
Krzysztof Koślicki
15.02.2023
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wśród podmiotów, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), najwięcej przypadków odnotowano spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielni, stowarzyszeń i fundacji. Widać jednak, że świadomość przedsiębiorców wzrasta. To główne wnioski, jakie można wysnuć z lektury raportu przedstawionego przez Crido Legal.
Inga Stawicka
14.02.2023
Spółki Finanse
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację wprowadzającą mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Według tej regulacji wzrost cen ciepła nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r.
Krzysztof Sobczak
14.02.2023
Rynek i konsument
Głównym założeniem ulgi na ekspansję było wsparcie niewielkich podmiotów. Wiele wątpliwości przynosi jednak wykładnia przepisów wprowadzających ulgę. Jak wynika z niedawno wydanego orzeczenia WSA w Białymstoku, ulga przysługuje jedynie tym podatnikom, którzy samodzielnie, w sposób bezpośredni i w całości wytwarzają produkty w celu ich dalszej odsprzedaży.
Malwina Pasternak-Janik
14.02.2023
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Czy obciążenie obywateli obowiązkiem finansowana składki zdrowotnej w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia? Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił w tej sprawie do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2023
Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Sąd Okręgowy w Warszawie zwaloryzował kapitał udostępnionego kredytu wypłaconego na podstawie nieważnej umowy powiązanej z walutą obcą. Jest to prawdopodobnie pierwsze takie korzystne dla banków, nieprawomocne orzeczenie. Zapadło na kilka dni przed wydaniem opinii przez Rzecznika Generalnego TSUE, dotyczącej m.in. zasadności waloryzacji roszczeń.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Jeśli pracownik złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego jeszcze przed zapisaniem go do PPK, obowiązek pracodawcy dotyczący obliczania, pobierania i dokonywania za niego wpłat do PPK w ramach tzw. ponownego autozapisu, będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK.
Joanna Gawęda
14.02.2023
Prawo pracy PPK
Rozwód przy kredycie frankowym to twardy orzech do zgryzienia. Sąd przy podziale majątku o kredycie orzekać nie może. Gdy jednak raty płaci tylko jedna strona, ta która została w mieszkaniu lub domu, może rozpatrzeć roszczenie regresowe dotyczące zwrotu połowy spłaconych rat. Do czasu gdy nieruchomość jest wspólna, można też w ten sposób rozliczyć choćby jej ubezpieczenie albo częściowo koszty czynszu. Konieczność spłaty byłego małżonka może czasem przyprawić o zawrót głowy.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2023
Wymiar sprawiedliwości