„Nierozpraszanie chłopców” nie może być podstawą szkolnego dress codu

Zarządzanie oświatą

Szkoła ma prawo wprowadzić mundurki lub określić, jak mają ubierać się uczniowie. Zasady te powinny być jednak jasne i adekwatne. Niedopuszczalne jest stosowanie podwójnych standardów wobec uczniów i uczennic. Budzące wątpliwości przepisy można zgłosić do kuratora oświaty.

19.06.2021

Polska za uelastycznieniem stawek VAT w Unii Europejskiej

VAT Prawo unijne

Polska jest za wprowadzeniem nowych regulacji, które uelastyczniłyby stawki VAT stosowane w Unii Europejskiej - zadeklarował minister finansów Tadeusz Kościński. Jak stwierdził, obecnie z obniżonych i zerowych stawek na niektóre produkty mogą korzystać w większości kraje "starej" UE. - Polska chce, by wszystkie kraje miały taką możliwość - podkreślił.

18.06.2021

E-doręczenia w urzędzie dopiero od października - Senat bez poprawek

Administracja publiczna Nowe technologie

Przesunięcie na 5 października terminu wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz zmiana terminu stosowania e-doręczeń - Senat w piątek przyjął bez poprawek ustawę o e-doręczeniach. Powodem zmian jest pandemia, która uniemożliwiła m.in przeprowadzenie testów nowej usługi i szkoleń urzędników.

18.06.2021

Senat za bonem turystycznym dla emerytów i rencistów

Pomoc społeczna Emerytury i renty Koronawirus

Senat podjął w piątek uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o bonie turystycznym, która przewiduje uruchomienie od 1 września tego świadczenia dla emerytów i rencistów. Za głosowało 54 senatorów nikt nie zagłosował przeciw, od głosu wstrzymało się 43 senatorów.

18.06.2021

Senat proponuje złagodzenie tzw. ustawy odległościowej

Środowisko

Senat poparł w piątek ustawy łagodzącej restrykcje z tzw. ustawy odległościowej, ograniczającej możliwości budowy elektrowni wiatrowych na lądzie. Chodzi o ograniczenie zakazu budowy budynków w pobliżu istniejących wiatraków. Projekt jest inicjatywą ustawodawczą Senatu, która trafi teraz do Sejmu.

18.06.2021

Trwa spór o Covid-19 jako chorobę zawodową medyków - Senat proponuje ustawę

Zawody medyczne Koronawirus

Przedstawiciele zawodów medycznych od początku pandemii apelują o uproszczenie postępowania w sprawie uznania u nich Covid-19 za chorobę zawodową. Projekt nowelizacji w tej sprawie właśnie przyjął Senat, bo na koronowirusa zachorowało już blisko 120 tys. lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów, a zmarło 496 z nich. Przeciwny jest rząd, który z kolei pracuje nad zmianami w rozporządzeniu.

18.06.2021

Pandemia pokazała wagę mediacji, potrzebny jej dalszy rozwój

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozwój mediacji wymaga współpracy różnych środowisk i to na różnych płaszczyznach, a czas jest na to dobry bo pandemia i wynikające z niej obostrzenia, pokazały korzyści jakie z niej płyną - podkreślają uczestnicy II Międzynarodowej Konferencji Mediacja w Praktyce Mediatora i Pełnomocnika. W ich ocenie potrzeba i zmian w podejściu do mediacji, i edukacji także na poziomie szkół.

18.06.2021

Transgraniczna batalia o dziecko - SN uwzględnia kasację prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej nakazania powrotu małoletniej dziewczynki na terytorium Federacji Rosyjskiej. Postanowienie zostało uchylone, a sprawa będzie ponownie rozpoznana. Przypomnijmy, możliwość kasacji w rodzinnych sporach transgranicznych wprowadziły przepisy z 2018 roku.

18.06.2021

MFiRP: Będą nowe proporcje grantów i pożyczek dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Samorządy województw będą włączone w proces wdrażania Krajowego Planu Odbudowy - deklaruje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wartość inwestycji, w których realizację będą zaangażowane regiony to 904 mln euro. Zmienią się proporcje między grantami i pożyczkami dla samorządów.

18.06.2021

ZUS: Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już działa

Ubezpieczenia społeczne

Dobra wiadomość dla osób, które pracowały w Polsce i w Turcji. Od czerwca między krajami obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. To szczególnie ważne dla tych, którzy byli aktywni zawodowo w tych dwóch państwach, jednak w żadnym z nich nie wypracowali stażu, który pozwalałby na przyznanie świadczenia tureckiego bądź polskiego.

18.06.2021

Minister nauki chce, by UJ wytłumaczył się z ankiety z wyborem tożsamości płciowej

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński zapytał w ankiecie o płeć studentów, dając im do wyboru inne opcje niż - mężczyzna, kobieta. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak we wpisie na Twitterze stwierdziła, że uczelnia zamienia się przez to w agencję towarzyską. W sprawę zaangażował się też Ministerstwo Edukacji i Nauki, które jednak oburzone jest samą ankietą i żąda wyjaśnień od UJ.

18.06.2021

UOKiK chce oddalenia odwołania RPO ws. przejęcia Polska Press przez Orlen

Ochrona konkurencji

Prezes UOKiK złożył w sądzie odpowiedź na odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od zgody na koncentrację Orlen-Polska Press. - Ani przepisy Konstytucji RP, ani ustawy o ochronie konkurencji, nie ustanawiają prezesa UOKiK organem stojącym na straży wolności prasy czy też innych środków społecznego przekazu i nie przyznają mu w tym zakresie żadnych kompetencji - napisał.

18.06.2021

Przedsiębiorcy coraz częściej nie płacą za polisy

Spółki Compliance

Ponad 231 mln złotych są winni firmom ubezpieczeniowym przedsiębiorcy- wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Długi ma już ponad 35 tysięcy firm, najwięcej z województwa mazowieckiego. Brak ważnej polisy to ogromne ryzyko dla przedsiębiorcy, które w przypadku szkody może doprowadzić firmę do ruiny.

18.06.2021

Resort edukacji wykrętnie odpowiada na pytanie o sfinansowanie kontrowersyjnej książki

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji niezbyt chętnie dzieli się informacjami o szczegółach swoich przedsięwzięć - kilka spraw o dostęp do informacji publicznej kończyło się w sądach, tak jak w przypadku odmowy podzielenia się listą nazwisk ekspertów pracujących przy podstawie programowej. Wymijającą odpowiedź otrzymała też posłanka pytająca o koszty wydanej niedawno przez pewną fundację książki.

18.06.2021

Składka zdrowotna będzie liczona od realnego dochodu

Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu spowodują, że wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców będzie obliczana od realnego dochodu. Nie będzie składek zryczałtowanych. Sama stawka się nie zmieni – dalej będzie to 9 proc. Nie będzie jednak żadnej możliwości, by odliczyć ją od podatku – potwierdza to Jan Sarnowski, wiceminister finansów

18.06.2021

Inspektor nie sprawdzi wypadku w pracy zdalnej, ale pracodawca może

Prawo pracy BHP

Inspekcja pracy zabiega o możliwość przeprowadzania kontroli pracy zdalnej. Na przeszkodzie stoi brak przepisów i zapisana w konstytucji ochrona miru domowego. Zdaniem ekspertów, to powinno zostać wprost uregulowana w Kodeksie pracy. Tymczasem najnowsza wersja projektu takich rozwiązań nie przewiduje

18.06.2021

Mieszkań deweloperskich pierwokup lasów nie powinien dotyczyć

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Sąd wieczystoksięgowy nie powinien odmówić wpisu prawa własności lokalu do księgi wieczystej tylko dlatego, że fragment działki, na której stoi dom posiada status lasu, a notariusz nie zapytał nadleśniczego czy skorzysta z prawa pierwokupu. Kontrowersyjne postanowienie sądu burzy dotychczas wypracowaną praktykę. Jest też sprzeczne z praktyką Lasów Państwowych.

18.06.2021

UOKiK coraz bardziej surowy wobec firm

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów coraz ostrzej karze przedsiębiorców. Zdarzają się już sankcje wynoszące kilkaset milionów złotych. Są też pierwsze przypadki ukarania managerów organizujących zakazane praktyki. Sądy orzekają zazwyczaj po myśli urzędu. Szykują się też zmiany przepisów, które rozszerzą możliwości karania.

18.06.2021

5,7 mld zł kosztowały dodatki covidowe dla medyków, ale nie wszyscy zadowoleni

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Od początku pandemii do 21 maja tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał na dodatki covidowe 5,71 miliarda złotych - ustaliło Prawo.pl. Są placówki, które dostały miliony, np. Regionalny Szpital w Grudziądzu, i takie, które mniej niż milion, np. szpital w Świdniku. Zdaniem ekspertów niejasne zasady ich przyznawania ustalone przez ministra zdrowia podzieliły podmioty lecznicze i ich pracowników na lepszych i gorszych.

18.06.2021

Więcej pieniędzy i kontroli w ośrodku w Gostyninie

Prawo karne

Toczą się obecnie prace nad projektem zmiany przepisów o izolowaniu w ośrodku w Gostyninie najgroźniejszych przestępców już po odbyciu przez nich kary - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w piśmie do dr Hanny Machińskiej zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Zmiany mają m.in. dotyczyć zasad umieszczania osób w ośrodku i kontroli nad nimi.

17.06.2021