Uprawnienia budowlane potrzebne do kierowania robotami budowlanymi

BHP Budownictwo

Przepisy dotyczące uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie aktem wykonawczym w zakresie ich nadawania jest rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

13.07.2021

Dokumentowanie cen transferowych obowiązkowe także dla firm niepowiązanych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po ostatniej dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych raportowaniu podlegają także transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Zmiany w przepisach doprowadziły do sytuacji, że firmy muszą teraz sprawdzać klientów swoich kontrahentów. Doradcy podatkowi apelują do MF o zmianę przepisów - na razie bez skutku, liczą jednak, że jesienią resort złagodzi nowe obowiązki.

13.07.2021

Nie można zabrać premii pracownikowi niezaszczepionemu, ale można dać nagrodę zaszczepionemu

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Z obawy przed czwartą falą pandemii i pracą firm w tych warunkach, pracodawcy szukają sposobów na zachęcenie pracowników do szczepień przeciwko COVID-19. Niektórzy sięgają po bodźce finansowe – chcą zabierać premie tym, którzy się nie zaszczepią. Eksperci ostrzegają jednak przed takim rozwiązaniem. Mówią o dyskryminacji i sugerują sięgnięcie po nagrody.

13.07.2021

Szpitale już zamykają oddziały, bo brakuje lekarzy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Na pediatrii, chirurgii ogólnej, internie, neurologii i szpitalnych oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy. Oddziały są zamykane do czasu skompletowania kadry. Jedne na kilka dni, inne na kilka miesięcy. Eksperci apelują o szybkie działania po stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, by sytuacja się nie pogorszyła. Potrzebne są wyższe wyceny i lepsza analiza potrzeb.

13.07.2021

MEN ogłosiło cele i kierunki polityki oświatowej państwa

Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji Narodowej określił podstawowe kierunki polityki państwa na najbliższy rok szkolny. Będą to: wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, wzmocnienie edukacji patriotycznej, historycznej i ekologicznej, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w związku z pandemią COVID-19

12.07.2021

DWF wzmacnia praktykę Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu w Polsce

Rynek

W lipcu do zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu DWF (Poland) dołączył na stanowisko counsela Łukasz Gorek. Adwokat specjalizuje się w zakresie prawa gospodarczego, budowlanego i cywilnego, koncentrując się na wieloaspektowym doradztwie w ramach realizacji projektów infrastrukturalnych i inwestycyjnych oraz reprezentowaniu klientów w postępowaniach sądowych i arbitrażowych.

12.07.2021

Studenci potrzebują dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Studenci, zwłaszcza w czasie pandemii potrzebują pomocy psychologicznej. Jak podaje Parlament Studentów RP - tym roku, od 25 marca do 31 maja na konsultacje organizowane przez PSRP zapisało się 250 osób, a dodatkowe 140 wpisało się na listę rezerwową. Z kolei na cykl psychoterapii w tym okresie skierowano 58 osób.

12.07.2021

RDS nie porozumiała się w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2022 r.

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

W Radzie Dialogu Społecznego zakończyły się konsultacje podstawowych wskaźników makroekonomicznych na 2022 roku. W tym roku, także ze względu na zapowiadane rewolucyjne zmiany związane z Polskim Ładem, nie udało się dojść do porozumienia w sprawie założeń budżetu na 2022 rok i wskaźników wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej.

12.07.2021

Samorządy chcą wyższej rekompensaty za zmianę opodatkowania elektrowni wiatrowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski negatywne ocenia założenia zaproponowanego projektu ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Postuluje aby dotyczyła całego roku, objęła odsetki oraz nie wliczała się do dochodów gmin.

12.07.2021

RPO: Lex TVN narusza prawa obywateli i godzi w gospodarcze interesy Polski

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Zmiana „reguł gry” dla nadawców w jej trakcie to odejście od cywilizowanych reguł tworzenia prawa – a nie ma nadzwyczajnych okoliczności, które by to uzasadniały - twierdzi Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Uważa on również, że projekt Prawa i Sprawiedliwości uderzający w TVN narusza konstytucyjne wolności, m.in. mediów oraz słowa.

12.07.2021

DLA Piper doradcą banków inwestycyjnych w IPO platformy Shoper

Rynek

Kancelaria DLA Piper doradzała bankom inwestycyjnym (Biuro Maklerskie PKO BP, mBank oraz WOOD & Co.) w związku z pierwszą ofertą publiczną akcji Shoper S.A. („Shoper”). Chodzi o właściciela najpopularniejszej w Polsce platformy dla rynku e-commerce, sprzedawanej w modelu SaaS (Software as a Service).

12.07.2021

Prawo wpływa na powstawanie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Przepisy prawa podatkowego wymieniają dwa sposoby powstawania zobowiązania podatkowego. Pierwszym są zobowiązania powstające z mocy samego prawa, natomiast innym jest ich powstanie w drodze decyzji organu podatkowego. Istota stosunku zobowiązaniowego sprowadza się do tego, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.

12.07.2021

Praca zdalna po pandemii – pracodawca powinien zweryfikować warunki jej wykonywania

Prawo pracy BHP

Dwóch na trzech pracowników przewiduje, że będzie częściej pracować zdalnie, nawet gdy pandemia się skończy - wynika z raportu Deloitte „The voice of the European workforce 2020”. Zdaniem ekspertów, takie podejście przekłada się na szereg korzyści dla pracodawców, jak chociażby niższe koszty powierzchni czy utrzymania biura.

12.07.2021

Unikanie podwójnego opodatkowania w transakcjach z Gruzją według nowych zasad

Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

7 lipca w Tbilisi Polska i Gruzja podpisały nową umowę w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Jak tłumaczy resort finansów, to efekt prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki zwalczania oszustw podatkowych na gruncie prawa krajowego i międzynarodowego.

12.07.2021

Pod naciskiem UOKiK Polmlek zmienia umowy z dostawcami mleka

Rynek i konsument

Wzorce umowne stosowane przez Polmlek były niekorzystne dla dostawców mleka. Po interwencji prezesa UOKiK spółka zmienia warunki współpracy z każdym z nich. W trakcie procesu dostosowywania umów przedsiębiorca nie będzie egzekwował postanowień umownych kwestionowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

12.07.2021

Zarejestrowano 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku

BHP Koronawirus

W różnych formach wypoczynku bierze udział 519 263 osób. Liczba dzieci wypoczywających na w półkoloniach to 270 800, a za granicą - 15 441 - zatwierdzono 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Łącznie w letnim wypoczynku będzie uczestniczyło 805 504 dzieci i młodzieży.

12.07.2021

Konkurs dla liderów zmian w ochronie zdrowia trwa! Zapraszamy do udziału

Opieka zdrowotna

Placówki medyczne, zarówno szpitale jak i przychodnie, mogą wziąć udział w konkursie "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia". Kapituła wybierze tych, którzy najlepiej zarządzają bezpieczeństwem pacjenta, skutecznością, jakością, procesami, personelem, ale nie tylko. W tym roku także nagrodzona zostanie najlepsza przychodnia zorientowana na jakość.

12.07.2021

Na budżecie NFZ w 2022 roku zyskają uzdrowiska. Kolejki do specjalistów będą nadal

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W 2022 roku wzrosną nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe, szpitalne, opiekę długoterminową, bezpłatne leki dla osób 75 plus. Natomiast praktycznie nie zwiększą się wydatki na porady specjalistów. W efekcie uwolnienie limitów na ich usługi nie skróci kolejek.

12.07.2021