Lekarze ogłosili narodowy kryzys zdrowia

Finansowanie zdrowia

Z powodu braku dostępu do szybkiego leczenia w Polsce rocznie umiera 30 tys. osób. Dlatego lekarze apelują na wyższe nakłady na służbę zdrowia, aby zapobiec jej rozkładowi. Wśród postulatów jest też poprawienie dostępności do usług medycznych oraz podniesienie jakości leczenia m.in. w onkologii i geriatrii.

09.09.2019

Sędzia Anna Dalkowska nowym wiceministrem sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, a ostatnio dyrektor w Ministerstwie Sprawiedliwości dr Anna Dalkowska została powołana w poniedziałek na stanowisko podsekretarza stanu w tym resorcie. Będzie odpowiadała za nadzór administracyjny nad sądownictwem, legislację z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego oraz współpracę międzynarodową.

09.09.2019

Łatwiej będzie ogłosić upadłość

Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał nowelizację prawa upadłościowego. Zgodnie z nią dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą traktowani tak samo jak konsumenci. Ponadto sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności.

09.09.2019

Mija termin na utworzenie obwodów głosowania w szpitalach i aresztach

Wybory

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 8 września należało utworzyć obwody głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalić ich granice, siedziby i numery. W związku z tym, że była to niedziela, termin mija 9 września.

09.09.2019

Radcy prawni, notariusz - oskarżeni w sprawie reprywatyzacji

Wymiar sprawiedliwości

Kolejny akt oskarżenia dotyczący reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie, zostanie skierowany do sądu 10 września, przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu. Obejmuje w sumie 13 osób, w tym czterech radców prawnych z Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, a także notariusza Leszka Z.

09.09.2019

Kuratorzy jeszcze poczekają na swoją ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Prace nad ustawą o kuratorskiej służbie sądowej nie zakończą się w tej kadencji - dowiedziało się nieoficjalnie Prawo.pl. Taką informację przekazano kuratorom. Jeszcze w maju Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało, że regulacja powinna być gotowa w trzecim kwartale 2019 r. Prace nad nią nadzorował były wiceminister Łukasz Piebiak.

09.09.2019

KE uznaje domniemanie niewinności - Wojciechowski kandydatem na komisarza

Prawo karne

Polityk PiS Janusz Wojciechowski znalazł się na liście kandydatów na komisarzy UE, mimo że Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadzi wobec niego postępowanie w związku podejrzeniem nadużyć przy rozliczaniu kosztów podróży. - Szanujemy zasadę domniemania niewinności - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka KE Mina Andreewa.

09.09.2019

Zamojskie centrum zajmie się bezpieczeństwem danych w sądach

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI RODO

Sądowe Centrum Informatyczne w Zamościu ma zająć się wspieraniem i czuwaniem nad cyberbezpieczeństwem rejestrów i systemów w sądownictwie. Ma zabezpieczać dane, prowadzić ciągły monitoring działania usług i aplikacji, szybko reagować na incydenty i wychwytywać dziury w systemach informatycznych.

09.09.2019

Gdańscy sędziowie: Rzecznicy nękają sędziów, o hejterach cicho

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowi rzecznicy dyscyplinarni nie poinformowali dotąd o żadnych krokach wobec sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości i KRS uwikłanych w proceder dyskredytacji sędziów krytycznych wobec zmian wprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości, a tymczasem wszczynają kolejne postępowania dyscyplinarne wobec sędziów będących ofiarami tej akcji.

09.09.2019

Przedszkole nie odeśle chorego dziecka, choć MEN rozważa nowe procedury

Zarządzanie oświatą

Przedszkolanka nie może odesłać chorego dziecka do domu, bo nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej. Potwierdza to resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską. Jednocześnie zapewnia, że pracuje z Ministerstwem Zdrowia nad wypracowaniem odpowiednich regulacji. Na razie sugeruje, by procedury postępowania w sytuacji kryzysowej określić w dokumentach określających zasady pracy placówki.

09.09.2019

Przy uwłaszczeniu wynajmujący mieszkanie jest przedsiębiorcą, nawet gdy o tym nie wie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Przepisy ustawy przekształceniowej nie są jednoznaczne, szczególnie gdy ktoś wynajmuje mieszkanie. Nawet gdy nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, prawo unijne traktuje go jak przedsiębiorcę. Nieświadomi właściciele lokali dostają pisma, których nie rozumieją. I zastanawiają się, czy mają prawo do bonifikaty przy opłacie za przekształcenie.

09.09.2019

NIK: Samowole budowlane poza kontrolą inspekcji

Budownictwo

Inspektorzy nadzoru budowlanego nie prowadzą skutecznych kontroli samowoli budowlanych i warunków technicznych budynków. Są opieszali i nierzetelni - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Jej zdaniem to efekt braku pieniędzy i pracowników. Prawnicy dodają, że problemem są również nieprecyzyjne przepisy.

09.09.2019

Komisje orzekające o błędach medycznych nie zastąpiły prokuratury i sądów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wojewódzkie komisje do spraw zdarzeń medycznych miały odciążyć wymiar sprawiedliwości, a tymczasem do sądów i prokuratur wpływa jeszcze więcej spraw dotyczących błędów medycznych. A same komisje są krytykowane za długotrwałe postępowania i brak możliwości ustalenia przez nie wysokości odszkodowania.

09.09.2019

Amnesty International: Potrzebna nowa definicja gwałtu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Obowiązujące w Polsce prawo uznaje, że do gwałtu dochodzi wtedy, gdy występuje przemoc, co wyklucza m.in. gwałty w sytuacjach, w których brak zgody nie został wyrażony ze względu na strach czy „obowiązek” w stałych związkach - stwierdza Amnesty International, które rozpoczyna właśnie kampanię na rzecz zmiany definicji gwałtu w polskim prawie.

08.09.2019

Prokurator generalny składa skargę nadzwyczajną w obronie dziennikarza skazanego za pomówienie sędziego

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie wyroku skazującego na grzywnę Wojciecha Biedronia, dziennikarza „Sieci” i wPolityce.pl za zniesławienie w swoich publikacjach sędziego Wojciecha Łączewskiego. Napisał on bowiem niezgodnie z prawdą, że wobec sędziego wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

08.09.2019

Hattrick Kaczyńskiego: pieniądze dla pracujących, emerytów i rolników

Na koniec 2020 roku minimalne wynagrodzenie ma wynieść 3 tysiące złotych, a na koniec 2023 już 4 tysiące złotych - zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS podczas konwencji wyborczej w Lublinie. Do tego obiecał drugą trzynastą emeryturę w 2021 r. i pełne dopłaty do hektara dla rolników.

07.09.2019

Samorząd lekarski apeluje o uszanowanie decyzji w sprawie klauzuli opt-out

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało w piątek do zarządzających podmiotami leczniczymi o poszanowanie decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy do 48 godzin na tydzień. Ma to związek z wypowiadaniem przez część lekarzy tzw. klauzuli opt-out, czego skutki mogą wystąpić już 1 października.

07.09.2019

Rząd finiszuje prace nad dopłatami do "elektryków"

Środowisko Finanse

Jest projekt rozporządzenia określającego zasady dopłat do pojazdów elektrycznych, w tym rowerów czy skuterów. O 36 tysięcy złotych dopłaty będą mogli się starać przedsiębiorcy, o ile kupią auto na prąd maksymalnie za 154 tys. zł brutto. Kupując elektryczny motorower można liczyć na 5 tysięcy złotych dofinansowania.

07.09.2019

Pracownikom łatwiej będzie dochodzić roszczeń z tytułu dyskryminacji

Prawo pracy HR

Każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację - przewiduje nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie w sobotę 7 września. Po wprowadzeniu tych przepisów należy spodziewać się zwiększenia liczby pozwów o dyskryminację i mobbing - przewidują eksperci.

07.09.2019