Sędzia Zabłocki odejdzie z SN trochę później

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezes kierujący Izbą Karną Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki przejdzie w stan spoczynku 31 sierpnia. Jak poinformował rzecznik SN Michał Laskowski, termin ten wskazała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, a jej decyzja została przez Zabłockiego zaakceptowana.

20.02.2019

Sejm poprawi Kodeks wyborczy i przejrzystość w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dzisiaj 20 lutego br. rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie plenarne Sejmu. W porządku obrad m.in. zmiana ustawy – Kodeks wyborczy, a także - zmiana ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

20.02.2019

RODO uznaje przetwarzanie danych z jawnych rejestrów publicznych

Spółki RODO

Imiona, nazwiska, numery PESEL osób fizycznych wchodzących w skład organów spółek są jawne i dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dlatego inne podmioty, nawet w celach komercyjnych, mogą je przetwarzać. Nie muszą przy tym spełniać obowiązku informacyjnego, czy realizować prawa do bycia zapomnianym.

20.02.2019

Prokurator Generalny chce kasacji dawnego wyroku w sprawie Świadków Jehowy

Wymiar sprawiedliwości

Kazimierz P. w 1971 roku został skazany na rok więzienia za kierowanie nielegalnym związkiem "świadków Jehowy", jako sługa obwodu i sługa zboru. W ocenie Prokuratora Generalnego wyrok w tej sprawie został wydany z "rażącym" naruszeniem przepisów prawa m.im. dlatego, że Świadkowie Jehowy to grupa wyznaniowa, a nie związek działający niejawnie.

20.02.2019

ZUS chlubi się wysoką skutecznością swojej rehabilitacji

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Z rehabilitacji prowadzonej przez ZUS w 2018 roku skorzystało ponad 90 tys. osób - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I podkreśla, że według badań Zakładu blisko połowa wszystkich ubezpieczonych, którzy biorą udział w programach, po rehabilitacji wraca do pracy i aktywnego życia.

20.02.2019

Tylko nowe technologie mogą pomóc prawnikom

Prawo cywilne Nowe technologie

Śledzenie zmian prawnych oraz dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji to największe wyzwania według prawników. Pomóc w ich rozwiązaniu mogą nowe technologie. Inspiracją do tworzenia nowoczesnych rozwiązań może być Global Legal Hackathon. W Warszawie maraton prawniczego programowania wystartuje już 22 lutego.

20.02.2019

Samorządy będą bardziej decydować o podziale budżetów obywatelskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Możliwość dowolnego podziału gminy umożliwi finansowanie projektów na niedoinwestowanych terenach, które rozwijają się zbyt wolno. Zdaniem ekspertów gminy powinny mieć więcej swobody w ustalaniu warunków rozdziału środków z budżetu obywatelskiego. W tym kierunku zmierza projekt nowej ustawy.

20.02.2019

Skarbówka ogranicza koszty spółkom cywilnym

PIT

Spółki cywilne mają coraz większy kłopot z rozliczaniem kosztów. Problematyczne stają się zwłaszcza faktury wystawione przez wspólników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Fiskus uważa, że jest to świadczenie usług dla samego siebie i nie pozwala zaliczać ich do kosztów. Zdaniem ekspertów, praktyka urzędników nie ma uzasadnienia w przepisach.

20.02.2019

Elektroniczna dokumentacja medyczna będzie obowiązkowa, ale prostsza

Opieka zdrowotna

Do końca roku niemal wszystkie placówki mające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia będą musiały prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia zapowiada, że resort chce uprościć zasady prowadzenia dokumentacji medycznej.

20.02.2019

KE nie wycofa z TSUE skargi przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Sądu Najwyższego - poinformował we wtorek wiceszef KE Frans Timmermans. Jak mówił, problem dotyczy Sądu Najwyższego, ale także Trybunału Konstytucyjnego i innych kwestii.

19.02.2019

Karty szkoleń BHP bez pieczątek

Prawo pracy BHP

Zdjęcie z przedsiębiorców obowiązku stosowania pieczątek wymaganych przy wypełnianiu karty szkolenia wstępnego BHP oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - zakłada projekt rozporządzenia ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

19.02.2019

Samorządowcy chcą zmian w wynagrodzeniu nauczycieli

Kadry w oświacie

Wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe i wypłacane w formie dotacji, bo na razie gminy muszą do nich dopłacać - uważają samorządowcy ze Związku Miast Polskich. Samorządowcy wyliczają, że wydatki na oświatę w ciągu dwóch lat wzrosły o 7 mld zł. Samorządowcy apelują o wspólną walkę o odpowiedni poziom finansowania oświaty z budżetu państwa!

19.02.2019

Rząd zapowiada wsparcie nowych źródeł energii i poprawy jakości powietrza

Środowisko

Trwają prace nad rozszerzeniem katalogu prosumentów, czyli indywidualnych producentów energii - będą nimi mogły być również samorządy oraz małe i średnie firmy. Tymczasem NFOŚ ogłosił dwa programy na wsparcie dla przemysłu energetycznego i walkę ze smogiem. Nabory wkrótce.

19.02.2019

Kobiety dostaną niskie emerytury. PPK nie pomoże

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Expander wyliczył, ile trzeba odkładać w PPK, żeby w przyszłości suma emerytury z ZUS i tej z Pracowniczego Planu Kapitałowego dała taką samą kwotę jak ostatnie wynagrodzenie przed zakończeniem kariery zawodowej. Taki cel bardzo trudno będzie osiągnąć kobietom.

19.02.2019

Właściciele firm powinni myśleć z czego będą żyć po sukcesji

Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Chociaż ustawa, która ma ułatwić dziedziczenie firm obowiązuje od listopada to kwestia sukcesji jest w biznesie wciąż skomplikowanym procesem. Osoby, które chcą przekazać swój interes rodzinie muszą myśleć nie tylko o dalszych losach przedsiębiorstwa, ale także o swojej emeryturze.

19.02.2019

Spór o wysokość stawki za prowadzenie ewidencji PPK

Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego oraz Business Centre Club krytykują projekt rozporządzenia w sprawie opłaty dla Polskiego Funduszu Rozwoju za prowadzenie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wskazują m.in., że zaproponowana stawka 0,18 groszy jest za wysoka.

19.02.2019

Fedorczuk: Walka o pracownika wpływa na podnoszenie płac

Rynek Prawo pracy

Wzrost płac jest m.in. efektem niewystarczających zasobów pracy, na co od kilku lat wskazują przedstawiciele przedsiębiorstw. Konkurowanie o pracownika wymaga ponoszenia płac, co obserwujemy choćby w sektorze handlu detalicznego - podkreśliła ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk, odnosząc się do danych GUS na temat przeciętego wynagrodzenia brutto sektorze przedsiębiorstw.

19.02.2019

NIK za zawieszeniem matury z matematyki. MEN i CKE przeciwko

Kadry w oświacie

Najwyższa Izba Kontroli rekomenduje zawieszenie obowiązkowej matury z matematyki i zmianę rodzaju niektórych zadań w arkuszach egzaminacyjnych. Zdaniem dr. Marcina Smolika, dyrektora CKE, obowiązkowa matura z matematyki jest niezbędna i przynosi liczne korzyści. MEN także wyklucza zawieszenie egzaminu.

19.02.2019