Konieczne zmiany w prawach pacjenta - ale pojawią się też obowiązki

Pacjent Opieka zdrowotna

Obowiązująca od 10 lat ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wymaga zmian, bo diametralnie zmieniły się realia, w których działa służba zdrowia. Ministerstwo przyznaje, że trzeba wprowadzić nowe regulacje i zapowiada, że oprócz nowych praw dla pacjentów, mogą pojawić się w nich również obowiązki.

09.12.2019

Transmisje z posiedzeń komisji rad byłyby kosztowne, ale wzmocniłyby jawność

Samorząd terytorialny

Posiedzenia komisji rady gminy, powiatu i województwa nie są jawne tak jak obrady sesji. Są dostępne, o ile stanowi tak prawo lub gdy postanowi tak komisja. Tymczasem obowiązek rejestracji obrad organów pomocniczych rad umożliwiłby szerszy dostęp obywateli do informacji związanych z działalnością rad. Z drugiej strony to duże dodatkowe koszty dla samorządów.

09.12.2019

Korzystne zmiany w VAT pod znakiem zapytania

VAT Podatki międzynarodowe

Prawo Unii Europejskiej przewiduje uproszczenie zasad opodatkowania VAT transakcji w magazynach konsygnacyjnych tzw. call-off stock. Nowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać w Polsce od stycznia 2020 roku. Może jednak się okazać, że nie wejdą w życie. Nowelizacja ustawy o VAT nie trafiła jeszcze do Sejmu.

09.12.2019

Kobiety'53 o ponowne przeliczenie emerytur mogą wystąpić po zmianie przepisów

Domowe finanse Emerytury i renty

Kobiety z rocznika 53, pobierające emeryturę po wcześniejszej, które złożyły wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia, choć od wydania decyzji przyznającej im emeryturę minęło pięć lat, prawdopodobnie będą musiały złożyć wniosek ponownie – ustaliło Prawo.pl. Tak twierdzą eksperci, a oficjalnego stanowiska jeszcze nie ma.

09.12.2019

Rewolucja w nadawaniu biegu apelacjom - więcej zadań dla sądów odwoławczych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Od 7 listopada 2019 r. znacząco zmienił się model postępowania międzyinstancyjnego w sprawach cywilnych. To etap po wydaniu przez sąd pierwszej instancji wyroku. Dotychczas znaczną część czynności podejmowano w sądzie, który wydał zaskarżony wyrok. Teraz znakomita większość tych czynności podejmowana jest w sądzie odwoławczym.

09.12.2019

Dochody podatkowe na mieszkańca niezmiennie najwyższe w Kleszczowie

Finanse publiczne Finanse samorządów

Najbogatszą gminą jest Kleszczów, gdzie wskaźnik dochodów podatkowych na mieszkańca jest najwyższy w kraju. Wśród powiatów najwięcej dochodów na mieszkańca ma Warszawa, z województw – Mazowsze. Z corocznie prezentowanych zestawień Ministerstwa Finansów wynika, że Kleszczów od lat jest na czele.

08.12.2019

Do TK trafił ponownie wniosek dot. jawności list poparcia kandydatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Grupa posłów PiS złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów o ujawnianiu zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa i ograniczaniu prawa do informacji publicznej. Identyczny wniosek, złożony przez PiS w sierpniu, uległ umorzeniu w związku z zakończeniem kadencji parlamentu.

07.12.2019

Powstaną 33 ośrodki wsparcia dla więźniów i ich najbliższych

Prawo karne

Organizacje pozarządowe udzielą pomocy postpenitencjarnej osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz ich najbliższym. Chodzi o ograniczenie zjawiska bezdomności i powrotu do przestępstwa. Fundusz Sprawiedliwości przeznaczy na ten cel 30 mln złotych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

07.12.2019

Sędziowie Apelacji Gdańskiej chcą zmiany prawa o dyscyplinarkach

Wymiar sprawiedliwości

Podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do takiego ukształtowania postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów sądów powszechnych, które zapewni standard rzetelnego postępowania i prawa do obrony – domagają się sędziowie Sądów Apelacji Gdańskiej.

07.12.2019

Nikt się nie spieszy z powołaniem komisji ds. pedofilii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje ustawa o komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii, a dotychczas do Sejmu i Senatu nie wpłynęły żadne kandydatury. Swoich przedstawicieli do komisji dotąd nie powołali też premier, prezydent i rzecznik praw dziecka.

07.12.2019

Ekolodzy wspierają deweloperów

Środowisko Budownictwo

Przy Polskim Związku Firm Deweloperskich działa „Eco Avengers”, czyli zespół ekologiczny, który ma wypracować łatwe i tanie ekorozwiązania dla inwestycji deweloperskich. Dzięki nim przyszłe inwestycje mają być bardziej przyjazne dla środowiska.

07.12.2019

Zmiany w prawie umożliwią dopłaty do ulgowych przejazdów PKS

Samorząd terytorialny

Projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym ma umożliwić dalsze dopłaty do ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Zachowanie obecnie obowiązujących przepisów mogłoby oznaczać znaczący wzrost wydatków dla dużej grupy pasażerów lub nawet likwidację kolejnych linii autobusowych.

07.12.2019

Wspólność majątkowa nie zawsze najlepsza przy małżeńskich inwestycjach

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Najczęściej małżonkowie kupują nieruchomości do majątku wspólnego, gdyż zazwyczaj łączy ich ustrój wspólności majątkowej. Problem może jednak powstać, jeśli znaczna część środków pochodziła z pieniędzy osobistych, np. przekazanych tylko jednemu z nich. Wtedy do rozważenia pozostaje zmiana ustroju majątkowego.

07.12.2019

Nie można samowolnie wyrzucić uciążliwego współpasażera

Prawo cywilne

Brudny, pijany lub śmierdzący współpasażer może poważnie utrudnić życie osobom podróżującym komunikacją zbiorową. Absolutnie nie oznacza to, że mogą oni samodzielnie interweniować i wyrzucić taką osobę z autobusu lub tramwaju. Nadgorliwy pasażer naraża się na odpowiedzialność karną.

07.12.2019

Szkolne jasełka zarzewiem konfliktu

Zarządzanie oświatą

Dla jednych bożonarodzeniowa czy mikołajkowa tradycja, dla innych dyskryminacja niekatolików. Rodzice spierają się o organizację jasełek czy spotkań ze Św. Mikołajem, a część szkół z nich rezygnuje lub szuka alternatywy. Zarówno przeciwnicy, jak i obrońcy jasełek, swoje stanowiska uzasadniają, odnosząc się do Konstytucji.

07.12.2019

Olsztyn: Prezes nadal odmawia sędziom zebrania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki ponownie w piątek odrzucił wniosek o zwołanie zebrania sędziów. Miały być na nim przyjęte uchwały w sprawie przywrócenia do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna oraz o dymisję prezesa sądu. Sędziowie zamierzali też wyrazić uznanie dla dwojga zastępców prezesa, którzy we wtorek podali się do dymisji.

06.12.2019

PPK mniej popularne niż zakładano

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podał na Twitterze, że 4 grudnia 2019 r. w PPK jest już milion uczestników. Z udostępnionej informacji wynika, że w PPK uczestniczy niespełna 35 proc. uczestników I kohorty pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 250 osób. To wynik niższy o ponad połowę od rządowej prognozy – twierdzą eksperci.

06.12.2019