Koronawirus - zmiany w więzieniach, aresztach, problemy z karami

Wymiar sprawiedliwości

Epidemia coraz bardziej wpływa na sytuację w więzieniach i aresztach. Według ostatnich danych ograniczeniami w odwiedzinach, widzeniach i wstrzymaniem zatrudnienie więźniów objęto już 152 jednostki. Szykują się kolejne problemy - alarmują prawnicy - i wskazują choćby na spłaty grzywien i kosztów postępowań.

19.03.2020

Wojsko włącza się w ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego

Administracja publiczna Policja

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy policji "w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego" w kraju. MON poinformowało, że wykonywanie tych zadań następuje od dnia ogłoszenia, czyli od północy 19 marca.

19.03.2020

Potrzebna zmiana ustawy, żeby rząd mógł odbywać posiedzenia w formie telekonferencji

Administracja publiczna

Na pracę zdalną przechodzą nie tylko firmy. Takiej organizacji pracy próbuje coraz więcej urzędów. Po informacji o pierwszym zakażeniu koronawirusem polskiego ministra również rząd przygotowuje się do pracy zdalnej. Aby posiedzenia rządu mogły się odbywać w formule telekonferencji, potrzeba jednak zmian w prawie.

19.03.2020

Sądy szykują się na dłuższy przestój, MS zaleca doraźne rozwiązania

Wymiar sprawiedliwości

Mija tydzień odkąd sądy, z powodu zagrożenia koronawirusem, ograniczyły swoją pracę. Z zalecenia ministerstwa i zarządzeń prezesów wynika, że taka sytuacja potrwa do końca kwietnia. Coraz bardziej nerwowo reagują na to prawnicy - wskazując na biegnące terminy procesowe. Resort - jak ustaliło Prawo.pl - rekomenduje wstrzymanie wysyłki pism, z których mogą one wynikać.

19.03.2020

Sędziowie teraz legalnie wynoszą akta do domu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wyjątkowo z powodu ataku epidemii koronawirusa sędziowie uzyskali pozwolenia od swoich prezesów na pracę w domu i wynoszenie akt z sądu. Czyli na działania karane dyscyplinarnie w normalnym czasie. Jednak brak dygitalizacji akt w sądach powszechnych nie pozwala na pracę on-line. Tylko Sąd Najwyższy ma intranet pozwalający na zdalne dotarcie do kasacji.

19.03.2020

Wynoszenie dokumentów z firmy i praca zdalna mogą naruszać prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy RODO Koronawirus

Z powodu epidemii koronawirusa biura rachunkowe w dużej mierze pracują zdalnie. Księgowanie w domu i wynoszenie dokumentów klientów z firmy może jednak naruszać przepisy dotyczące ochrony danych osobistych czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Eksperci radzą opracować szczegółowe procedury obiegu dokumentów.

19.03.2020

Dziurawa tarcza antykryzysowa - biznes punktuje braki

CIT VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Przedsiębiorcy są rozczarowani ogłoszonymi we środę przez rząd rozwiązaniami pakietu antykryzysowego. Wskazują, że brakuje w nim wielu ważnych rozwiązań, które realnie pomogłyby im przetrwać skutki epidemii koronawirusa. Nie było mowy o umorzeniu składek, przełożeniu wdrożenia PPK, przesunięciu terminów płacenia CIT czy ułatwieniach we wprowadzeniu postoju w firmach.

19.03.2020

Stan wyjątkowy czy stan klęski żywiołowej - ograniczeń może być więcej

Administracja publiczna Koronawirus

Coraz częściej słyszy się o konieczności ogłoszenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, by lepiej walczyć z epidemią koronawirusa i przesunąć termin wyborów prezydenckich. Rząd odcina się od takich sugestii, ale i tak wprowadza ograniczenia charakterystyczne dla stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. Ogłoszenie jednego z nich pozwoliłoby na jeszcze większe obostrzenia.

19.03.2020

Prawie 700 tys. przedsiębiorców nie ma prawa do nowego zasiłku opiekuńczego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Okazuje się, że wielu przedsiębiorcom nie przysługuje dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy na dziecko w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły. Warunkiem jest bowiem posiadanie ubezpieczenia chorobowego. Na szczęście można to szybko nadrobić - jeszcze dziś złożyć wniosek, by już jutro zyskać prawo do zasiłku. Co do zasady, nie uda się zapłacić składek wstecz.

19.03.2020

Alert! Adwokat za granicą - pomaga adwokacki samorząd

Prawnicy

O tym, że w czasie epidemii powroty z zagranicznych wyjazdów są szczególnie trudne przekonały się już tysiące Polaków. Poza granicami kraju utknęli też adwokaci, aplikanci i ich bliscy. Od 15 marca - na bieżąco - stara się im pomagać Naczelna Rada Adwokacka. Nie tylko koordynuje kwestie biletów, szuka miejsc w samolotach, ale też sprawdza stan ubezpieczenia medycznego czy ważność wizy.

19.03.2020

Samorząd: Notariusze decydują o pracy kancelarii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Decyzje dotyczące ograniczeń w funkcjonowaniu kancelarii notarialnych, w tym na przykład czasu ich otwarcia, podejmować mogą wyłącznie w sposób samodzielny i suwerenny poszczególni notariusze - stwierdziła w przyjętym w środę stanowisku Krajowa Rada Notarialna.

18.03.2020

Samorząd: Włączyć lekarzy stażystów do walki z koronawirusem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Potrzebne jest tymczasowe wprowadzenie zmian prawnych, które umożliwią włączenie do walki z epidemią lekarzy stażystów, w szczególności tych, którzy zdali już Lekarski Egzamin Końcowy - sugeruje ministrowi zdrowia Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

18.03.2020

Samorządy ponoszą koszty epidemii, apel do rządu o pomoc finansową i organizacyjną

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Prezydenci i burmistrzowe zrzeszeni w korporacjach samorządowych - Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich apelują do rządu o wsparcie finansowania skutków epidemii. Zdaniem samorządowców ważne jest też wsparcie w organizacji i usprawnieniu pracy urzędów. Jak podkreślili, wiąże się to z funkcjonowaniem całych społeczności lokalnych.

18.03.2020

KE: Gdy lot odwołany z powodu epidemii, trzeba zaproponować inny lub oddać pieniądze 

Rynek i konsument Prawo europejskie

W przypadku odwołania lotu przewoźnik musi zwrócić środki za bilet lub zaproponować inną trasę - to jedna z wytycznych Komisji Europejskiej, które mają zapewnić spójne stosowanie praw pasażerów w UE w czasie pandemii koronawirusa. Komisja podkreśla, że mimo wyjątkowej sytuacji, pasażerowie muszą być pewni swoich praw.

18.03.2020

Straż graniczna nie sprawdzi czy podróżujący faktycznie pojadą na kwarantannę

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Służby nie sprawdzają czy osoby wracające zza granicy, które nie są np. kierowcami, faktycznie udadzą się na kwarantannę. Strażnicy graniczni nie weryfikują tez czy miejsce zamieszkania wskazane w dokumentach przez przekraczającą granicę osobę jest tożsame z miejscem, jakie wskazuje ona dla pobytu podczas obowiązkowej kwarantanny.

18.03.2020

7,5 mld zł dla szpitali na walkę w koronawirusem

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Dodatkowe fundusze w wysokości 7,5 mld zł przeznaczy rząd na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne i zaopatrzenia w sprzęt. Taka decyzja została ogłoszona w środę po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej, czyli rządu pod przewodnictwem prezydenta. 

18.03.2020

Kasy fiskalne w formie oprogramowania coraz bliżej

VAT

Ministerstwo Finansów opublikowało w środę projekt rozporządzenia, które pozwoli stosować kasy fiskalne w formie oprogramowania na smartfony czy inne urządzenia przenośne. Z nowych rozwiązań skorzystają kierowcy taksówek i świadczący usługi transportu pasażerskiego oraz przeprowadzkowego.

18.03.2020