Rządowe dotacje za małe, a gminy część muszą zwracać

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Dotacje celowe na zadania zlecone z zakresu spraw obywatelskich są za małe i gminy muszą do nich dopłacać z własnych budżetów. Mimo to są „karane” przez wojewodów żądaniem… zwrotu niewykorzystanej dotacji. Wszystko przez system ustalania kwot, który nie liczy kosztów wynagrodzeń czy sprzątania. Stawka wzrośnie w przyszłym roku o złotówkę, ale to nie rozwiąże problemu.

13.12.2019

Procedura tworzenia list czasopism naukowych nadal kontrowersyjna

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Resort nauki i szkolnictwa wyższego znowelizował rozporządzenie, które określa zasady tworzenia listy punktowanych czasopism naukowych. Nie uwzględnił jednak przy tym większości uwag, które zgłoszono podczas konsultacji społecznych. Zmiana według ekspertów może pogłębić problemy - z i tak mocno krytykowaną - listą.

13.12.2019

Projekt PiS: Usunięcie z zawodu za kwestionowanie statusu innych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Posłowie PiS złożyli w czwartek projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który m.in. ma stanowić, że za kwestionowanie statusu innych sędziów groziłoby nawet usunięcie z zawodu. Wnioski o wyłączenie sędziego, w których kwestionowany będzie jego status lub uprawnienia do orzekania oceniać ma Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego.

12.12.2019

Liderzy jutra - wschodzące gwiazdy świata prawniczego nagrodzone

Prawnicy

Adwokat Monika Horna–Cieślak z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Na podium znaleźli się także adwokat Monika Gebel z kancelarii Baker McKenzie i radca prawny Marcin Frąckowiak z katowickiej kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

12.12.2019

PiS przygotowuje się na powołanie swojego prezesa SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Sąd Najwyższy nie przeprowadzi prawidłowo procedury wskazania prezydentowi kandydatów na I Prezesa Sądu Najwyższego, prezydent będzie mógł powołać p.o. I Prezesa SN, który przeprowadzi tę procedurę - zakłada przedstawiony w czwartek przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

12.12.2019

23 grudnia Izba Kontroli SN oceni znaczenie wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na poniedziałek 23 grudnia br. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego wyznaczono rozprawę w sprawie pytań prawnych dotyczących niezależności Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w czwartek zespół prasowy SN. Pytania do poszerzonego składu siedmiu sędziów zostały skierowane przez zwykły skład tej izby na początku grudnia br.

12.12.2019

Prezydent powołał siedmiu nowych członków RDS

Prawo pracy

W czwartek Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Rady Dialogu Społecznego, w tym m.in. nowych ministrów oraz przedstawicielkę OPZZ. Roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objął prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

12.12.2019

Ławnicy SN ocenią, czy powinni nadal orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 13 grudnia br. zbiera się Rada Ławnicza Sądu Najwyższego. Ma omówić znaczenie oświadczenia Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, która wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej do powstrzymania się od orzekania. To konsekwencja wyroku Izby Pracy SN, która uznała, że ta Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

12.12.2019

UODO: Sąd przyznał nam rację

RODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych wydał stanowisko po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie decyzji dotyczącej spółki Bisnode. Przede wszystkim zwraca w nim uwagę, że co do zasady sąd przyznał mu rację, a uchylenie kary związane jest jedynie ze zmianą liczby podmiotów danych dotkniętych naruszeniem. Wszystko wskazuje, że prezes UODO nie odwoła się.

12.12.2019

Analiza ZUS: Nawet 45 lat stażu nie blokuje wczesnych emerytur

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Małe i średnie firmy

Decydując się na wprowadzenie emerytury stażowej należy uwzględnić możliwy znaczny jej koszt dla FUS, który zależeć będzie od konstrukcji prawa do świadczenia i wymaganego rodzaju stażu. Przykład niemiecki pokazuje, że nawet długi, 45-letni staż pracy nie przeszkadza w masowym korzystaniu z wcześniejszej emerytury.

12.12.2019

Od przyszłego roku trzynastka dla emerytów i rencistów będzie płacona co roku

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Dodatkowej emerytury nie dostaną osoby, które przejdą na emeryturę po 31 marca roku, w którym to roczne świadczenie jest wypłacane. Nie dostaną go też ci, którym prawo do emerytury zostało zawieszone na dzień 31 marca. Zdaniem ekspertów, to dyskryminacja osób osiągających wiek emerytalny między 1 kwietnia a 31 grudnia.

12.12.2019

Webinarium o wypaleniu działaczy lokalnych społeczności

Samorząd terytorialny

Kolejne webinarium w ramach akcji Masz Głos będzie dotyczyło wypalenia aktywistycznego. Okazuje się, że to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed osobami działającymi w lokalnych społecznościach.

12.12.2019

Raport: Pracownicy urzędów skarbowych nadużywają prawa

Ordynacja

Postępowania karne skarbowe są wszczynane przed zakończeniem właściwego postępowania niemalże wyłącznie wtedy, kiedy zobowiązanie podatkowe „zagrożone jest przedawnieniem” - wynika z raportu Kancelarii GWW i Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Zdaniem ekspertów, skarbówka przepisy prawa traktuje instrumentalnie.

12.12.2019

Unia wypracowała kompromis w sprawie transportu międzynarodowego

Prawo unijne

Firmy transportowe będą miały 18 miesięcy na przygotowanie się do wdrożenia nowych przepisów dyrektywy o pracownikach delegowanych. Kierowcy będą wyłączeni z 12 miesięcznego limitu okresu delegowania. To główne ustalenia nocnych negocjacji pomiędzy przedstawicielami Rady UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie tzw. pakietu mobilności.

12.12.2019

Rzecznik dyscyplinarny już zajmuje się sędziami z Katowic, którzy zapytali o nową KRS 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab (na zdjęciu) poinformował w czwartek, że podjęte zostały czynności wyjaśniające wobec trojga sędziów z katowickiego sądu apelacyjnego, którzy zwrócili się z pytaniem do Sądu Najwyższego z pytaniem o status sędziego rekomendowanego przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

12.12.2019

Kasy w formie programu powinny gwarantować bezpieczeństwo

VAT

Rozwiązania kasowe, niezależnie od tego, czy software’owe, czy tradycyjnie oparte na hardware’rze, powinny przechodzić przez proces certyfikacji w upoważnionej do tego instytucji. Zagwarantuje to odpowiednią jakość urządzeń i zmniejszy zaangażowanie i odpowiedzialność przedsiębiorców za właściwe funkcjonowanie kas – uważają eksperci i przedsiębiorcy.

12.12.2019

Posłowie pytają o plany likwidacji Karty Nauczyciela

Kadry w oświacie

Posłanki KP Lewicy pytają partię rządzącą o plany likwidacji Karty Nauczyciela. Podkreślają, że ustawa zapewnia pracownikom oświaty kluczowe uprawnienia - w tym m.in. do urlopu dla poratowania zdrowia. Jest też: "instrumentem zapewniającym spójność systemu oświaty".

12.12.2019

Apel do KE o zablokowanie represji wobec polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska powinna wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości o zastosowanie środków tymczasowych w rozpatrywanej sprawie dotyczącej niezależności polskich sądów, ponieważ ich brak pozwala władzy otwarcie represjonować sędziów – podejmujących próby stosowania i egzekwowania prawa Unii – przy pomocy dwóch instytucji, które de facto kontroluje: Izby Dyscyplinarnej i Krajowej Rady Sądownictwa.

12.12.2019

W tym roku Wigilia już 13 grudnia. Przynajmniej w firmach

HR

Trwa czas firmowych śledzików. W tym roku zdecydowanie najpopularniejszym terminem takich spotkań jest piątek 13 grudnia. Firmową Wigilię planuje na ten dzień co czwarta firma. Średni koszt imprezy świątecznej na pracownika w Polsce wynosi 157 zł, przy czym ceny zdecydowanie winduje Mazowsze.

12.12.2019