Deloitte Legal zwiększa zespół

Rynek

Deloitte Legal zamierza mocniej zaangażować się w świadczenie usług dla lokalnych i międzynarodowych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Funkcję Senior Legal Counsel w tym regionie objął Ron Given, ekspert w zakresie prawa handlowego.

20.12.2019

NIK: Symbol CE pomaga wybierać bezpieczne produkty, ale konsumenci z tego nie korzystają

System znakowania produktów symbolem CE zapewnia konsumentom ochronę przed wyrobami niespełniającymi unijnych wymagań, a nadzór nad tym procesem jest skuteczny - wynika z kontroli NIK. Mimo tej pozytywnej oceny, NIK zauważa, że nie nadąża on za unijnymi zmianami w prawie, a bez reformy, system nadzoru może wkrótce okazać się niewydolny.

20.12.2019

Doktorat tylko w jednej uczelni - spór o konstytucyjne prawo

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Brak możliwości kształcenia się w więcej niż jednej szkole doktorskiej to arbitralna ingerencja w konstytucyjne prawo do nauki - uważa czytelnik Prawo.pl. Według niego Konstytucja obliguje państwo do zapewnienia nieskrępowanej możliwości uzyskania dostępu do wykształcenia.

20.12.2019

PiS trochę łagodzi ustawę o dyscyplinarkach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aż 22 poprawki do projektu nowelizacji ustaw sądowych przyjęła w piątek po godz. 5 nad ranem, po całonocnych obradach, sejmowa komisja sprawiedliwości. Łagodzą one trochę ostrość przepisów mających dyscyplinować sędziów, ale inne zwiększają m.in. uprawnienia nowych izb Sądu Najwyższego w tym zakresie.

20.12.2019

Sędzia i prokurator kontrolowany jak przestępca

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowe regulacje nakazujące ujawniania publicznie danych o przynależności do partii politycznych w przeszłości, a także do obecnych stowarzyszeń i aktywności w sieci mogą prowadzić do stanu, gdy każdy ruch sędziego i prokuratora będzie podlegał kontroli - uważają eksperci i dodają, że w ten sposób grupy te będą pozbawione prywatności.

20.12.2019

Szkolny komputer zwykle nie pierwszej młodości

Kadry w oświacie

Ponad połowa szkolnych komputerów ma więcej niż 5 lat, a wiele nawet więcej niż 10 lat - wynika z danych, które szkoły wpisały do Systemu Informacji Oświatowej. Resort edukacji zapewnia, że liczba komputerów jest wystarczająca, a przepisy skonstruowano tak, by każdy uczeń miał dostęp do komputera na informatyce.

20.12.2019

W 2020 r. PIP planuje przeprowadzenie 72 tysięcy kontroli

Administracja publiczna Prawo pracy BHP HR Budownictwo Małe i średnie firmy PPK

Priorytetowo traktowane będą zakłady, w których wystąpiły wypadki przy pracy i te o wysokiej skali zagrożeń. Spokojnie spać nie mogą też przedsiębiorcy, u których występuje narażenie na czynniki rakotwórcze lub mutagenne. Na celowniku będzie też budownictwo i górnictwo oraz legalność zatrudnienia Polaków i cudzoziemców.

20.12.2019

Prawie połowa dzieci rodzi się w Polsce przez cięcie cesarskie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Polska jest w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o odsetek cięć cesarskich. W 2017 r. w naszym kraju blisko 40 proc. dzieci urodziło się przez cięcie, rok później - ok. 45 proc. Najwięcej takich operacji wykonuje się na Cyprze (54,8 proc.). Dla przykładu we Francji o połowę mniej dzieci przychodzi na świat przez cięcie, w Finlandii – 16,5 proc.

20.12.2019

Popiół z domu leży i kosztuje – brak przepisu, jak go zagospodarować

Samorząd terytorialny Środowisko

Popioły wytwarzane w paleniskach domowych nie posiadają kodu, dzięki któremu można byłoby je zagospodarować, a nie składować, co sporo kosztuje. A według szacunków takich odpadów wytwarza się ok. 2 mln ton rocznie. Przez lukę w prawie nie można ich też ewidencjonować. Resort klimatu każe czekać na regulacje, a płacą mieszkańcy.

20.12.2019

Jest szansa na zmianę przepisu o rozliczaniu VAT po śmierci przedsiębiorcy

VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju dostrzegło problem w interpretacji wymagającej odprowadzenia VAT od wartości majątku po śmierci przedsiębiorcy i prowadzi rozmowy w tej sprawie z Ministerstwem Finansów. Zainteresowani problemem przedsiębiorcy i eksperci nie mają wątpliwości, że potrzebna jest szybka zmiana przepisów.

20.12.2019

Po wyroku TSUE pełnomocnicy będą ostro walczyć w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Samorządy adwokatów i radców prawnych wprost zachęcają prawników do tego, by korzystali z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości przy apelacji lub wnioskowali o wyłączenie z orzekania sędziego rekomendowanego przez obecną KRS. Jest dla nich przygotowywana lista 330 sędziów, którzy mieli zostać wybrani z naruszeniem Konstytucji - ustaliło Prawo.pl.

20.12.2019

Sejm: Za mało nowych sądów do spraw własności intelektualnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy okręgowe i dwa apelacyjne, z wyspecjalizowanymi sędziami. W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie. Posłowie uważają jednak, że tych wydzielonych wydziałów będzie za mało.

20.12.2019

Sejm pracuje nad zaostrzeniem kar dla sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Doprowadzimy reformę wymiaru sprawiedliwości do końca - zapowiedział w czwartek w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, uzasadniając wniesiony przez posłów PiS projekt dotyczący zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz m.in. modyfikacji procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

19.12.2019

Ministerstwo: Bonifikaty od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego nie przepadną

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w czwartek, że bez względu na czas wydania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności, będzie można skorzystać z bonifikaty od opłaty jednorazowej. Wydane w 2020 roku i w latach następnych zaświadczenia będą miały pełną moc prawną – wyjaśnia resort.

19.12.2019

Będą wspólne zasady crowdfundingu w UE

Finanse Prawo unijne

W Unii Europejskiej będą jednolite zasady dotyczące finansowania społecznościowego za pośrednictwem tzw. platform crowdfundingowych. W czwartek przedstawiciele państw UE oraz Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie przepisów, które mają wesprzeć ten sposób inwestycji i zbierania kapitału.

19.12.2019

KAS: Kontrole podatkowe rzadsze, ale bardziej skuteczne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy tego roku Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła o 17 proc. mniej kontroli podatkowych. Jednocześnie wzrosła skuteczność postępowań. W trafnym typowaniu podmiotów pomagają m.in. jednolite pliki kontrolne. Każdego miesiąca około 1,6 miliona podatników przesyła pliki JPK_VAT.

19.12.2019

Ponad milion uczniów zgłosiło udział w akcji charytatywnej

Kadry w oświacie

Do resortu edukacji wpłynęło 10 tys. zgłoszeń udziału w akcji MEN "Razem na Święta”. W akcji charytatywnej weźmie udział ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli. Minister Dariusz Piontkowski podziękował wszystkim wolontariuszom za zgłoszenia.

19.12.2019

W nowym roku nowe terapie dla chorych na raka piersi, płuca i chłoniaki

Pacjent Opieka zdrowotna

Na styczniowej liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz chłoniakami. Od stycznia refundowany będzie m.in. lek Kadycla, na którą czekały pacjentki z rozsianym rakiem piersi. Ministerstwo podaje, że ogółem w 2019 r. udostępniono w ramach programów lekowych łącznie 37 produktów jako nowe substancje czynne

19.12.2019

Airbnb to platforma online, nie pośrednik nieruchomości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w czwartek, że serwis Airbnb nie może być objęty wymogami takimi jak pośrednicy nieruchomości, bo jest to przede wszystkim platforma online. To orzeczenie może przełożyć się na traktowanie tego pośrednika między oferującymi nieruchomości na wynajem krótkoterminowy, a osobami poszukującymi tego rodzaju zakwaterowania

19.12.2019