Małe domy kultury mogą walczyć z wykluczeniem cyfrowym

Nowe technologie

Pieniądze na szkolenia z obsługi komputera dla wykluczonych cyfrowo czy sprzęt komputerowy to główne potrzeby gminnych ośrodków kultury w małych gminach. Starsi mieszkańcy domagają się nauki komputera, bo nie chcą być wykluczeni. Problem tkwi w braku środków i sprzętu.

03.06.2019

Węgry: Protest przeciwko podporządkowaniu akademii nauk rządowi

Szkolnictwo wyższe

Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w stolicy Węgier w demonstracji przeciwko rządowemu planowi plany przekształcenia systemu instytutów badawczych podlegających Węgierskiej Akademii Nauk (MTA) i podporządkowaniu ich instytucji zależnej od rządu.

02.06.2019

Hulajnogi pojadą nie szybciej niż 25/h

Prawo karne Administracja publiczna

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiada, że w projekcie ustawy dotyczącej hulajnóg będzie propozycja ograniczenia prędkości tych pojazdów do 25 k. na godzinę. Poinformował też, że jego resort rozważa przygotowanie przepisów w sprawie melexów.

02.06.2019

Lekarze i pacjenci domagają się większych pieniędzy na ochronę zdrowia

Finansowanie zdrowia

Blisko 10 tysięcy osób – według organizatorów – wzięło udział w manifestacji, która w sobotę odbyła się w Warszawie. Lekarze, rezydenci, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych oraz organizacji pacjentów wspólnie domagali się pilnych zmian w ochronie zdrowia.

01.06.2019

Kongres prawników - chcemy ratować sądy i poprawiać prawo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spotykamy się po raz kolejny by wyrazić swój sprzeciw wobec destrukcji państwa prawa w Polsce, ale także by przedstawić program pozytywny, plan przywracania w przyszłości tych standardów oraz program naprawy wymiaru sprawiedliwości - to główny przekaz odbywającego się w sobotę w Poznaniu II Kongresu Prawników Polskich.

01.06.2019

Ma być sprawniej, szybciej, łatwiej dla obywateli - prawnicy przedstawiają swoje propozycje

Wymiar sprawiedliwości

Uniezależnienie sądownictwa od ministra, zreformowanie Krajowej Rady Sądownictwa i przekazanie jej nadzoru nad sądami, zmiany w postępowaniu administracyjnym, usprawnienie mediacji, wprowadzenie do sądów obywatelskich sędziów handlowych - to główne założenia przygotowane przez społeczną komisję kodyfikacyjną, które mają usprawnić wymiar sprawiedliwości.

01.06.2019

Na rynek pracy wkracza pokolenie Alfa

HR

Na rynek pracy wkracza zupełnie nowa generacja - pokolenie Alfa, czyli ludzie urodzeni w XXI wieku. Dziś mają 18-19 lat i właśnie decydują o swojej przyszłości zawodowej, a niektórzy już podjęli pierwszą pracę. Jacy są, czego oczekują, jakimi będą pracownikami i czego mogą spodziewać się ich przyszli szefowie?

01.06.2019

Budka Suflera – tu do tanga trzeba trojga

Prawo gospodarcze

Oddział Zamknięty, De Mono, Papa Dance, Pectus, Piersi, Kat, Kombi, Alibabki, Czerwone Gitary czy Kapela Czerniakowska - to tylko niektóre zespoły, które toczyły spór o nazwę. Teraz czeka on liderów Budki Suflera. Prawnicy wskazują, że bez zgody Krzysztofa Cugowskiego, koncertów w mniejszym składzie raczej nie będzie.

01.06.2019

Orzecznictwo SN wyjaśniło spory o odmowę sprostowania

Prawo cywilne

Sprostowanie prasowe nie ogranicza wolności prasy, odwrotnie zapewnia czytelnikom zapoznanie się z wieloma argumentami - wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Redaktor naczelny może liczyć na wygraną tylko wtedy, gdy prostujący popełni błędy formalne, ale on osobiście nie jest odpowiedzialny.

01.06.2019

Odpis aktu stanu cywilnego do pobrania przez internet

Administracja publiczna

Resort cyfryzacji chce ułatwić uzyskanie odpisów aktu stanu cywilnego. Planuje, że pobierzemy je elektronicznie, bezpośrednio z rejestru. Jednak konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego lub innego środka identyfikacji elektronicznej, które wciąż ma niewiele osób.

01.06.2019

NIK: Dużo do zrobienia w sprawie zdrowia dzieci

Opieka zdrowotna

Wciąż wiele jest do zrobienia w obszarze zapobiegania zdrowotnym problemom u dzieci. Kontrole NIK niejednokrotnie zwracały uwagę  na powracające niczym bumerang kłopoty dzieci i młodzieży m.in. z nadwagą, otyłością czy kondycją psychiczną. Wiele z nich w dużej mierze wynika z niewiedzy i nieświadomości.

01.06.2019

Protest pracowników sądów - MS idzie na ustępstwa?

Wymiar sprawiedliwości

Uzależnienie mnożnika od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce i roczny, nie dwuletni okres przejściowy - to propozycje do ustawy o pracownikach wymiaru sprawiedliwości, które przedstawiono podczas piątkowego spotkania z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wójcikiem.

31.05.2019

Brak zgody KNF na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego na posiedzeniu w piątek 31 maja jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem. Komisja uznała, że powstały w wyniku fuzji bank nie spełniałby wymogów kapitałowych.

31.05.2019

Studentka prawa wśród laureatów Studenckiego Nobla

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Weronika Wojturska, studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim została jednym z laureatów konkursu Studencki Nobel. W organizowanym od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów konkursie nagrodzono także studentów matematyki, fizyki, nauk przyrodniczych, medycyny, sztuki.

31.05.2019

Fakt odpowie za fake-newsa. Jerzy Szmit wygrał proces

Prawo cywilne

Wydawca dziennika Fakt musi przeprosić byłego wiceministra infrastruktury Jerzego Szmita i zapłacić na wskazany cel społeczny 25.000 zł. Sąd Apelacyjny w Białymstoku potwierdził, że wolność słowa ma swoje granice i uznał, że pośrednie zarzuty korupcyjne oraz sugestie, jakoby CBA prowadziło czynności kontrolne w stosunku do byłego wiceministra naruszyły jego dobra osobiste.

31.05.2019

Opublikowano oświadczenie majątkowe premiera

Administracja publiczna

Dwa domy, mieszkanie, udział we własności szeregówki, działka rolna i ponad 5 mln złotych - to niektóre ze składników majątku premiera Mateusza Morawieckiego. Jego oświadczenie majątkowe według stanu na 31 grudnia 2018 roku zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

31.05.2019

Wiele wyzwań przed nowym ministrem pracy

Pomoc społeczna Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

Wśród głównych kandydatów do objęcia sterów w resorcie po odejściu Elżbiety Rafalskiej wymienia się m.in. wiceministra MRPiPS Stanisława Szweda oraz szefową ZUS prof. Gertrudę Uścińską. Wyzwania, jakie przed nimi staną to m.in. sytuacja cudzoziemców na polskim rynku pracy, niedobór pracowników, wzrost wynagrodzeń w tym płacy minimalnej.

31.05.2019

Plus Bank ma kuratora

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła w piątek 31 maja w Plus Banku kontrolowanym przez Zygmunta Solorza kuratora. Ma on zapewnić przepływ informacji między bankiem a urzędem. To już druga taka decyzja w maju.

31.05.2019

Rzecznik: Potrzebne szkolenia antyterrorystyczne w szkołach

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jak najszybciej należy wprowadzić w szkołach program bezpieczeństwa antyterrorystycznego, a w każdej klasie takie zajęcia powinny odbywać się na początku roku szkolnego - proponuje rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. To reakcja na ostatnie ataki w dwóch polskich szkołach.

31.05.2019

Rzecznik dyscyplinarny sędziów nie zrobi dyscyplinarki swojemu zastępcy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab odrzucił wniosek o wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec swojego zastępcy Przemysława Radzika, który jest prezesem Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim i jego zastępczyni Moniki Zawartowskiej w sprawie terminowości sporządzania uzasadnień wyroków.

31.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski