Eksperci PAN: Szczepienie uchroni nas przed skutkami pandemii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii − stwierdza w opublikowanym w środę stanowisku Zespół ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. - Zaszczepienie się przeciw COVID-19 pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście - przekonują uczeni.

16.12.2020

Od piątku drugi nabór punktów szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

W piątek 18 grudnia dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomią drugi nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień. - Chcemy do końca 2020 roku zapewnić punkt szczepień w każdej gminie - zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Obecnie w 20 proc. gmin nie ma takiego miejsca.

16.12.2020

KE chce, by państwa UE rozpoczęły szczepienia jednocześnie

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wszystkie 27 państw UE muszą rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia - zapowiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepienia.

16.12.2020

Prof. Zajdel-Całkowska: Trzeba wykluczyć stosowanie przymusu bezpośredniego przy szczepieniach na COVID -19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ze szczepieniami obowiązkowymi jest trochę tak, jak ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem przez jego rodziców. Obowiązek opieki bezsprzecznie istnieje, ale jeśli ktoś nie chce się w nią zaangażować, to żadna siła na go do tego nie zmusi - podkreśla dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

16.12.2020

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Będą odszkodowania za skutki uboczne

Opieka zdrowotna Koronawirus

We wtorek rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Nie będziemy szczędzić środków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. I podkreślał, że najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała bowiem, jeśli do programu szczepień przystąpi zbyt mała liczba osób. Dlatego będzie fundusz kompensacyjny dla osób z odczynami poszczepiennymi.

15.12.2020

Dostęp do szczepień w Polsce utrudniony

Pacjent Opieka zdrowotna

UNICEF jest zaniepokojony spadkiem liczby szczepień w Polsce. Według ekspertów brakuje rzetelnej kampanii informacyjnej o szczepieniach, ale także jest za mało nowoczesnych szczepionek jest objętych pełną refundacją. By zachęcić Polaków do szczepienia się należy zacząć walczyć z dezinformacją i wprowadzić dopłaty do tych zalecanych, np. przeciwko pneumokokom. Państwu też bardziej opłaciłoby się pokrywać koszty szczepionek wieloskładnikowych.

15.12.2020

8319 zespołów zgłosiło się do programu szczepień. Ile placówek, rząd nie podał

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Do piątku do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłosiło się 8319 zespołów realizujących szczepienia. Według Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera i pełnomocnika rządu do spraw szczepień, pozwoli to jednak wykonać 3,4 miliona szczepień miesięcznie. W pierwszej kolejności jednak zaszczepiony będzie personel medyczny w tzw. szpitalach węzłowych.

12.12.2020

Szczepionka przeciwko Covid-19 nie dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dzieci nie będą na razie szczepione przeciw COVID-19. Żadna szczepionka, nie została bowiem w sposób skuteczny przetestowana na dzieciach. Zaniepokojona tym faktem jest Amerykańska Akademia Pediatryczna, której przedstawiciele wystosowali apel do producentów szczepionek, by włączyli dzieci do badań klinicznych.

12.12.2020

Dworczyk: Prawdopodobnie już w styczniu trafi do Polski milion szczepionek

Opieka zdrowotna Koronawirus

Firma Pfizer deklaruje, że w styczniu do Polski może trafić około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki na Covid-19. To oznaczałoby, że będzie można zaszczepić w tym miesiącu ok. 500 tys. osób - powiedział w piątek Michał Dworczyk, który od czwartku jest pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień.

11.12.2020

Covid-19 - minister rozszerza listę uprawnionych do wykonywania szczepień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły wykonywać osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska. Takie zasady mają się znaleźć z rozporządzeniu ministra.

10.12.2020

NFZ rezygnuje z części wymagań wobec wykonawców szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wymóg szczepień przez pięć dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Nie będzie od nich wymagane także wykazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Taką modyfikację wprowadza do projektu Narodowy Fundusz Zdrowia po pierwszej części konsultacji.

10.12.2020

Specjaliści nieprędko wypiszą bezpłatne leki seniorom

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.

10.12.2020

Lekarze: Mimo trudności leczymy, ale chcemy zmian

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Lekarze leczą mimo wszystko, ale nie godzą się na skandaliczny sposób traktowania. Domagają się szacunku, godnych warunków pracy, autentycznego a nie pozorowanego dialogu ze środowiskiem w kwestii walki z pandemią, a długofalowo – zmian w ochronie zdrowia. Takie stanowisko zaprezentowało w środę Porozumienie Organizacji Lekarskich.

09.12.2020

Szpitale tymczasowe ułatwiają "odmrażanie" łóżek dla pacjentów niecovidowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce przywrócić służbę zdrowia także dla pacjentów niecowidowych, stąd pomysł odmrożenia dla nich części łóżek w szpitalach standardowych. Akcja ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Jak szpital tymczasowy odciąża służbę zdrowia widać na przykładzie województwa śląskiego.

09.12.2020

W aptekach pojawią się informacje o zaletach konta na pacjent.gov.pl

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do aptek w całej Polsce trafiają plakaty z instrukcją postępowania przy zakażeniu COVID-19. Akcja informacyjna Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Aptekarskiej ma przypomnieć zasady bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii, ale także pokazać, że na Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl można sprawdzić wynik testu na koronowirusa.

08.12.2020

Nadal nie wiadomo ile testów na COVID-19 kupił rząd

Pacjent Opieka zdrowotna

Agencja Rezerw Materiałowych zapytana przez Fundację Watchgdog Polska o testy na koronavirusa, po wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nadal nie udziela informacji publicznej w tej sprawie. Choć sąd ocenił, że brak odpowiedzi to błędna interpretacja ustawy, a nie lekceważenie problemu.

08.12.2020

Rząd rozpoczął konsultacje projektu strategii szczepień

Opieka zdrowotna

Już za tydzień rząd chce przyjąć narodową strategię szczepień przeciwko Covid-19. Dziś przedstawił projekt. Dokument opisuje zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień, ale także proces zakupów i finansowanie, oraz dystrybucję i logistykę. Szczepienie ma zwalniać z kwarantanny. Obejmie też służby mundurowe. We wtorek 15 grudnia strategia ma być przyjęta przez rząd.

08.12.2020

Szczepienia na grypę od pracodawcy już bez PIT

PIT Rachunkowość Opieka zdrowotna

Minister finansów podpisał przepisy o zaniechaniu poboru podatku od szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku. Oznacza to, że część firm będzie musiała skorygować wcześniejsze rozliczenia.

08.12.2020

Zagraniczni medycy potrzebni, ale ich kwalifikacje niepewne

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W dobie pandemii Polska upraszcza formalności dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii Europejskiej. Będą oni mogli podjąć pracę w naszym kraju bez nostryfikacji dyplomu. Zmiany przepisów nie mogą się doczekać dyrektorzy szpitali, ale eksperci ostrzegają: po uproszeniu zasad polski rynek medyczny otworzy się praktycznie dla wszystkich, a pacjentów będą leczyć medycy o niepewnych kwalifikacjach.

08.12.2020

UE: Szczepionki na Covid-19 będą tańsze, bo bez VAT

Opieka zdrowotna Koronawirus

Państwa członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej uzgodniły w poniedziałek w Brukseli tymczasowe zwolnienie z podatku VAT szczepionek przeciwko koronawirusowi i zestawów testowych. Tymczasowe regulację będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

07.12.2020