Seniorzy zaczną być szczepieni od poniedziałku 25 stycznia. Nie wszyscy jednak zdążyli się „załapać” na dostępne szczepionki. Rząd obawia się więc, że masowo ruszą do przychodni, żeby się zapisać. I apeluje o dokonanie zapisów trzema innymi dostępnymi sposobami – za pomocą telefonu na infolinię, przez sms lub internetowo.

Szczepionek dla wszystkich seniorów na razie nie wystarczy

- Nie mamy wolnych szczepionek i wolnych terminów – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

- Jutro zostańcie w domach i nie idźcie do przychodni – kierował swe słowa do seniorów Dworczyk. Jak wyjaśnił, wszystkie terminy na szczepienia do końca marca są już zarezerwowane, a szczepionki rozdysponowane. To dawki dla ponad 3 mln osób. Ocenił, że zabrakło szczepionek dla ok. 2 mln seniorów 70+ w Polsce.

Rejestracja możliwa jest osobiście, telefonicznie - pod numerem 989, za pośrednictwem internetu -  Internetowe Konto Pacjenta oraz przez sms - należy wysłać wiadomość o treści SzczepimySie pod numerem 664-908– 556. Wówczas przyjdzie SMS zwrotny, w którym osoba zostanie poproszona o swój numer PESEL. Czytaj też więcej o szczepieniach seniorów i sposobach zapisu.

- Jak tylko pojawia się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji wolne terminy, pracownik zadzwoni i zaproponuje termin szczepienia - podkreślił Dworczyk.

Brak dostaw szczepionek, a nie wina systemu

Jak podkreślił pełnomocnik, nie wynika to z problemu systemu w Polsce, tylko z braku dostaw szczepionek. Umowa wynegocjowana przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek gwarantuje solidarny dostęp do szczepionek w Europie. Jednak wielkość dostaw nie pokrywa się z zapotrzebowaniem na szczepienia w Polsce. Zgodnie z tą umową Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.

- System pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, co oznacza że brakuje nam tylko szczepionek - mówił.

Pula zostanie uzupełniona

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała podczas konferencji, że pula jest wyczerpana, ale „zaraz będzie uzupełniona”. Również podkreśliła możliwość skorzystania z trzech kanałów zapisów, bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach w przychodniach. - Kiedy będzie miejsce, żeby możliwa była konkretna data szczepienia, dostaniecie państwo informację - mówiła.

Dodała, że cały czas istnieje możliwość pójścia do przychodni w celu zapisania się, ale lepiej zostać w domu. Przypomniała też, że jest Solidarnościowy Korpus Wsparcia, gdzie konsultant - pod numerem 22 505 11 11 - przekaże w odpowiednie miejsce, jakie wsparcie jest potrzebne. Wolontariusze mogą też pomóc seniorom w zapisaniu się przez internet.

- W trosce o państwa zdrowie i życie apeluję o wykorzystanie sposób zdalnych – podkreśliła Marlena Maląg.

Zobacz też: Większość lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego zacznie szczepienia seniorów od wtorku