Zgodnie z informacjami rządu szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 70 lat lub więcej zaczynają się w poniedziałek 25 stycznia. Tymczasem Porozumienie Zielonogórskie informuje, że dopiero od wtorku ruszy akcja w większości przychodni podstawowej opieki zdrowotnej należących do federacji.

Nie wiadomo, kiedy szczepionki będą dostarczone

Według zarządu Porozumienia wynika to jedynie z logistyki - szczepionki mają dotrzeć do punktów szczepień w POZ w poniedziałek, ale nie jest znana dokładna pora dostawy.

 


- Tylko nieliczne podmioty zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskim zdecydowały się na uwzględnienie poniedziałku w grafikach szczepień, i to w godzinach popołudniowych - wyjaśnia Wojciech Pacholicki, wiceprezes zarządu. Jak dodaje, większość będzie szczepić od wtorku, nie chcąc ryzykować sytuacji, w której umówionych pacjentów trzeba byłoby przesuwać na inne godziny.

Nie znana jest pora dostarczenia szczepionek do punktów, których są tysiące w całej Polsce, więc trudno zakładać, że do wszystkich szczepionki dotrą z samego rana. - Układając grafiki, musieliśmy brać pod uwagę, że przynajmniej część przychodni będzie dysponowała szczepionką w późniejszych godzinach w ciągu dnia. Bezpieczniej było ustawić harmonogram szczepień od wtorku – podkreśla Wojciech Pacholicki.

Zobacz też: Po szczepienie jak po mięso - podróż sentymentalna do PRL

Szczepienie z poniedziałkowej dostawy musi się zakończyć w piątek

Preparat wyprodukowany przez Pfizer/BioNTech, którym obecnie się szczepi przeciwko COVID-19, musi być przechowywany w temperaturze -80 stopni C, a w temperaturze 2-8 stopni C można go przechowywać do pięciu dni, a dokładnie 120 godzin. Do punktów szczepień dostarczany jest po wyjęciu z niskiej temperatury. Pora wyjęcia z zamrażarki jest oznaczona co do minuty. Szczepienie z poniedziałkowej dostawy musi się więc zakończyć najpóźniej w piątek.

- Z informacji od naszych członków z całej Polski wynika, że większość przychodni POZ będzie szczepić od wtorku do czwartku – dodaje Wojciech Pacholicki. - Przy tak ustawionym grafiku nie ma ryzyka, że szczepionka dotrze później niż umówiliśmy pierwszych pacjentów, ani że przekroczymy termin jej przydatności. Jednocześnie trzy dni w tygodniu absolutnie wystarczą na realizację szczepień, skoro mamy dostawać w tym czasie tylko 30 dawek - zaznacza.

Porozumienie Zielonogórskie to Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia integrująca środowisko medyczne. Działa w 15 województwach i skupia 13 tysięcy lekarzy sprawujących opiekę nad 12 milionami pacjentów.