Narodowy Program to nie źródło prawa - kolejność szczepień bez dobrej podstawy

Opieka zdrowotna Koronawirus

Kolejność szczepień przeciwko COVID-19, która wzbudza obecnie wiele emocji, nie wynika z żadnego aktu prawa powszechnie obowiązującego. Ani ustawa, ani rozporządzenie nie określa, że to właśnie zatrudnieni w ochronie zdrowia mają pierwszeństwo. Być może jest to zapisane w kontraktach zawartych przez NFZ ze szpitalami węzłowymi. NFZ jednak nie udostępnił nam wzorców tych umów.

04.01.2021

Szczepienie poza kolejnością potrwa do 6 stycznia. To dzięki Ministerstwu Zdrowia i NFZ

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od kilku dni cała Polska żyje szczepieniami celebrytów poza kolejnością. Wśród nich są m.in.: Krystyna Janda, Michał Bajor, Edward Miszczak, Andrzej Seweryn. Dostali szczepionki choć nie są lekarzami, studentami medycyny czy pracownikami opieki społecznej. Problem w tym, że samo Ministerstwo Zdrowia pozwoliło na takie łamanie zasad Narodowego Programu Szczepień przyjętych uchwałą rządu, by nie zmarnowały się rozmrożone fiolki ze szczepionką.

04.01.2021

MZ: Rodzice wcześniaków będą szczepieni razem z medykami

Koronawirus

Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby a nie znajomości lub statusu publicznego – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

03.01.2021

System P1 pozwala już na sprawdzenie przepisywanych leków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pracownicy medyczni mogą już korzystać z systemu P1 dla wypełnienia obowiązku weryfikacji informacji o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobach medycznych przepisanych na recepcie w postaci elektronicznej świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75 rok życia oraz świadczeniobiorcom w okresie ciąży, a także uzyskanie dostępu do informacji o realizacji recepty.

02.01.2021

Co trzeci lekarz zmaga się z problemami psychicznymi

Zawody medyczne

Pandemia Covid-19 sprawiła, że wypalenie zawodowe stało się jednym z najpoważniejszych problemów lekarzy. Są przemęczeni, żyją w ciągłym stresie i pod ogromną presją. Dlatego po zakończeniu pandemii niemal 30 proc. z nich zamierza ograniczyć swoją aktywność zawodową. Zdaniem naukowców nadchodzi katastrofa w zakresie zasobów ludzkich w ochronie zdrowia w Polsce.

02.01.2021

Koronawirus a prawo – wszystko co musiałeś wiedzieć w 2020 roku

Specjalnie dla naszych Czytelników śledziliśmy wszystkie zmiany w prawie, dotyczące zdrowia, biznesu, wymiaru sprawiedliwości, podatków, pracy, szkół i urzędów. Było ich dużo, bo nigdy jeszcze nie mieliśmy tylu problemów prawnych, w tak krótkim czasie i ekspresowych zmian w przepisach - jak w 2020 roku za sprawą koronawirusa. Warto było być na bieżąco z Prawo.pl.

01.01.2021

Zmiany w refundacji - lek na akromegalię drożeje o ponad 4 tys. zł

Farmacja

Od Nowego Roku zaczynają obowiązywać zmiany w refundacji leków. Ministerstwo Zdrowia obniżyło ceny dla 646 leków i podwyższyło dla 478. Nowa lista refundacyjna przyniesie najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych. Nowe możliwości leczenia uzyskają m.in. chorzy na zaawansowanego raka płuc.

01.01.2021

NFZ: Można szczepić też rodziny pracowników szpitali i pacjentów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.

31.12.2020

Wojewodowie rzadko wysyłają na specjalizację poza miejsce zamieszkania, ale lekarze chcą zmiany przepisu

Zawody medyczne

W większości województw albo nie było potrzeby, albo też zrezygnowano z korzystania z możliwości wysłania lekarza na specjalizację z dala od miejsca zamieszkania, do szpitala w którym są braki kadrowe. Młodzi medycy jednak nadal są zbulwersowani przepisem i chcą, aby został on wyeliminowany. Apeluje też o to Naczelna Izba Lekarska, ale póki co nieskutecznie.

31.12.2020

GIS nałożył już prawie 24,5 mln zł grzywien za nieprzestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych

Koronawirus

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej od początku wprowadzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii wydały już ponad 4500 decyzji o ukaraniu m.in. za łamanie zasad kwarantanny czy ograniczeń dotyczących działalności gospodarczej. Kary za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych mogą wynosić nawet 30 tysięcy złotych i taką otrzymał np. 28 grudnia organizator "Specjalnego Świątecznego Treningu" z Pomorza.

30.12.2020

Państwo bierze odpowiedzialność za skutki uboczne szczepionki

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus szczepienia

W mediach społecznościowych wrze dyskusja, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne długofalowe skutki uboczne szczepionki przeciwko Covid-19. Lekarze przekonują, że producent, czyli firma farmaceutyczna. Ministerstwo Zdrowia zapewniło Prawo.pl, że państwo - pytanie tylko na jak długo. Prawnicy radzą szukać odpowiedzi w umowach zawartych z producentami. Problem w tym, że tych nie chce ujawnić ani Komisja Europejska, ani polski rząd.

30.12.2020

Termin przesunięty, medycy nadal mogą się zgłaszać do szczepienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Do 14 stycznia przedłużamy termin zapisów na szczepienia w grupie zero - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wyjaśnił, że to odpowiedź na postulaty lekarzy i zapewnił, że nie wpłynie to na termin rozpoczęcia zapisów na szczepienia w kolejnych grupach pacjentów.

29.12.2020

NIK: Dostępność do świadczeń zdrowotnych poprawia się, ale tylko trochę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wprawdzie NFZ podejmował działania na rzecz poprawy dostępności świadczeń, ale udało się to osiągnąć tylko częściowo - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w raporcie za 2019 rok. I wskazała, że na niektóre zabiegi czekamy wprawdzie krócej, ale pogorszyła się dostępność ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wciąż zbyt niski był udział leczenia ambulatoryjnego w porównaniu ze szpitalnym.

29.12.2020

Powstanie fundusz na odszkodowania w razie negatywnych skutków zaszczepienia

Koronawirus

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział we wtorek, że zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia przeciw COVID-19. Szczepienia już trwają od niedzieli 27 grudnia br.

29.12.2020

Medycy już się szczepią - dla wszystkich zapisy od 15 stycznia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla osób z grup nieuprzywilejowanych rozpoczną się 15 stycznia przyszłego roku - zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Jak poinformował, wśród punktów, które będą prowadziły szczepienia będą też prywatne przychodnie.

28.12.2020

Szczepienia seniorów - prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do tej pory 300 tys. medyków złożyło deklaracje o woli zaszczepienia się na COVID-19 - poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając że rozesłano 700 tys. skierowań do personelu medycznego. Szczepienia już ruszyły, nie wiadomo jednak kiedy obejmą grupy nieuprzywilejowane. Rząd planuje, że w drugiej połowie stycznia szczepieni będą m.in. seniorzy.

27.12.2020

W Polsce ruszyły szczepienia na koronawirusa

Opieka zdrowotna Koronawirus

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę rano pięć pierwszych osób na COVID-19 - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas. Z kolei w Krakowie szczepionkę jako pierwsza przyjęła Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim.

27.12.2020

W niedzielę ruszają szczepienia na COVID-19

Opieka zdrowotna

Jako pierwsza zaszczepiona na koronawirusa zostanie Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka CSK MSWiA. Zaszczepi ją dr Artur Zaczyński. Następnie szczepionkę przyjmie czterech innych pracowników CSK MSWiA w Warszawie. Szczepienia mają ruszyć 27 grudnia o godz. 8.

26.12.2020

Szczepionki przeciw COVID-19 już w drodze do hurtowni farmaceutycznych

Opieka zdrowotna

Wszystkie szczepionki wyjechały z magazynu i są w trasie do pięciu hurtowni farmaceutycznych, gdzie zostaną podzielone na mniejsze pakiety - poinformował w sobotę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk wskazał, że w niedzielę - 27 grudnia, 10 tys. trafi do 72 szpitali węzłowych.

26.12.2020

Narodowy program szczepienia kadr medycznych to porażka

Koronawirus

Już 27 grudnia ma ruszyć narodowy program szczepień. Jednak sposób, w jaki startuje, nie wróży mu powodzenia. Choć na razie ma dotrzeć do Polski tylko 10 tysięcy dawek szczepionki i tylko dla pracowników służby zdrowia, chętnych do zaszczepienia się jest wciąż za mało. Niewykluczone, że dyrektorzy szpitali, będą więc chcieli zmuszać personel do szczepień,

23.12.2020