NIK: Komisje ds. błędów medycznych nie pomagają w uzyskaniu odszkodowań

Opieka zdrowotna

Co piąty z członków wojewódzkich komisji ds. błędów medycznych został powołany bez rzetelnej weryfikacji spełniania ustawowych wymogów, a nawet sprzecznie z obowiązującym prawem – podaje NIK. Izba podkreśla, że system pozasądowy orzekania o zdarzeniach medycznych prowadzony przez komisje nie zapewnia skutecznego dochodzenia odszkodowania

29.11.2018

Jest porozumienie MZ, NFZ i Porozumienia Zielonogórskiego - gabinety będą otwarte

Opieka zdrowotna

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim podpiszą aneksy, które będą obowiązywać do końca 2019 r. Oznacza to, że wszystkie gabinety lekarzy rodzinnych będą otwarte po pierwszym grudnia, tak jak dotychczas. Strony mają też współpracować we wdrażaniu e-recept i e-skierowań.

28.11.2018

Lekarze: Zamiast e-zwolnień wystawimy swoje druki

Opieka zdrowotna

W środę lekarze z kilku największych organizacji zrzeszających lekarzy podtrzymali, że od 1 grudnia br., gdy będą musieli wystawiać zwolnienie tylko w wersji elektronicznej, część z nich zamiast wystawiać e-zwolnienia, o czasowej niezdolności do pracy będzie orzekać na ich własnych drukach. ZUS podkreśla, że taki dokument pacjent też może przynieść do pracodawcy.

28.11.2018

Ilu ratowników medycznych dostanie 1600 zł podwyżki?

Opieka zdrowotna

Ratownicy medyczni otrzymają dodatek w wysokości 400 zł miesięcznie od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. oraz 800 zł miesięcznie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zakłada przekazanie przez lecznice do NFZ danych o tym, ilu ratowników medycznych, pielęgniarek systemu ratownictwa i dyspozytorów medycznych kwalifikuje się do takich podwyżek.

28.11.2018

MZ: Coraz większa dostępność terapii onkologicznych

Opieka zdrowotna

Systematyczne zwiększa się dostęp do nowoczesnych i bezpiecznych terapii dla pacjentów onkologicznych i hematoonkologicznych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

27.11.2018

Zamiast z e-zwolnieniem pacjent może odejść z kwitkiem

Opieka zdrowotna

Przedstawiciele największych organizacji lekarskich wezwali rząd do wycofania się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień. Jednocześnie postanowili, że jeśli nie będzie reakcji, po 1 grudnia br. lekarze będą orzekać o niezdolności do pracy pacjentów na specjalnych drukach opracowanych przez siebie.

27.11.2018

Już 655 asystentów medycznych wypisuje zwolnienia lekarskie

Zawody medyczne

Od miesiąca zwolnienia lekarskie wypisywać mogą nie tylko lekarze, ale i upoważnieni przez nich asystenci medyczni, wpisani do specjalnego rejestru. Złożono już ponad 1000 wniosków o taki wpis, a 655 z nich przeszło pozytywnie weryfikację.

26.11.2018

Szpitale zadłużają się na potęgę przez pijanych

Opieka zdrowotna

Osoby nietrzeźwe zamiast na kosztowne w utrzymaniu szpitalne oddziały ratunkowe powinny trafiać na izb wytrzeźwień. Tych jednak brakuje, bo ich prowadzenie jest dla powiatów za drogie. W ciągu jednego dyżuru karetki przywożą do szpitala od 5-10 pijanych pacjentów.

24.11.2018

E-skierowanie może w Sejmie liczyć na poparcie

Opieka zdrowotna

Szpitale i przychodnie będą mogły bardziej elastycznie zarządzać kolejką pacjentów, ale czekają je także dodatkowe obowiązki np.: od połowy 2019 r. na koniec każdego dnia roboczego mają do Narodowego Funduszu Zdrowia przekazywać dane o pierwszym wolnym terminie. 

23.11.2018

Rejestr endoprotezoplastyk pokaże, ile szpitale mają powikłań i powtórnych operacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2017 r. u blisko 90 tysięcy pacjentów wszczepiono endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego. U części z nich były potrzebne powtórne operacje. Teraz nie wiemy dokładnie, jaka była przyczyna reoperacji i do jakich powikłań doszło po zabiegach, ale takie dane ma zawierać rejestr endoprotezolastyk, który powstanie w przyszłym roku.

23.11.2018

Profilaktyka obowiązkowa w medycynie pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Teraz Polki umierają, bo nowotwór jest często za późno wykryty. Zdaniem ekspertów ważną rolę we wczesnym wykrywaniu raka piersi i szyjki macicy mogłyby odegrać obowiązkowe badania przesiewowe wykonywane w ramach medycyny pracy.

22.11.2018

Psychoterapeuta kliniczny dla dzieci i młodzieży, nowa specjalizacja budzi kontrowersje

Zawody medyczne

26 listopada odbędzie się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu, który ma wprowadzić nową dziedzinę – psychoterapię kliniczną dzieci i młodzieży. Przepisy wywołują wiele kontrowersji. Jest propozycja, by procedurę uzyskania tytułu specjalisty psychoterapeuty klinicznego dzieci i młodzieży bez konieczności wieloletniego szkolenia, poprzez uznanie dorobku naukowego lub zawodowego i zdaniu egzaminu.

21.11.2018

Na smartfona i tablet NFZ może dać pieniądze lekarzom rodzinnym

Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni mogą się już starać o dofinansowanie informatyzacji ze środków pochodzących z dotacji celowej z budżetu państwa. Na złożenie wniosku mają czas tylko do 15 grudnia 2018 r. Fundusz podał na jaki sprzęt jest możliwy zwrot części wydatków m.in. na tablety i smartfony.

21.11.2018

E-skierowania lekarz nie wystawi na każde badanie

Opieka zdrowotna

Skierowanie na badanie tomografii lub rezonansu lekarz będzie mógł wystawić w formie elektronicznej, ale na badania laboratoryjne już tylko w wersji papierowej – takie założenia wnosi projekt ustawy związany z e-skierowaniem, który we wtorek został przyjęty przez rząd.

20.11.2018

ZUS szkoli lekarzy z wystawiania e-zwolnień

Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Już za kilka dni lekarze przestaną wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia jedyną możliwością wypisania takiego zaświadczenia pacjentowi będzie elektroniczne e-ZLA. Wielu lekarzy zostawiło tę sprawę na ostatnią chwilę i oblężeni są konsultanci ZUS, którzy szkolą ich w wystawianiu e-zwolnień.

20.11.2018

Pilnie potrzebujemy strategii ds. cyfryzacji w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Konieczne jest powstanie spójnej, strategicznej koncepcji dotyczącej informatyzacji polskiej służby zdrowia – stwierdzili uczestnicy konferencji „Cyfrowy Szpital Przyszłości”. Trzeba także ustandaryzować systemy, z których korzystają szpitale i przychodnie. Teraz nie ma takich wymagań i trudno jest wprowadzać kolejne etapy cyfryzacji ochrony zdrowia.

20.11.2018

Komisje do spraw błędów medycznych do naprawy

Opieka zdrowotna

Działające od siedmiu lat komisje ds. błędów medycznych miały szybko stwierdzać, że doszło do błędu i pacjent lub spadkobiercy mieli otrzymać odszkodowanie. To miało odciążyć sądy, ale tak się jednak nie stało. O zmianę przepisów, by usprawnić proces orzekania o zdarzeniach medycznych, do ministra zdrowia zaapelował Rzecznik Praw Pacjenta. Zmiany popierają także przewodniczący i członkowie wojewódzkich komisji.  

20.11.2018