Trwa spór o dostęp do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Opieka zdrowotna RODO

Gdy ktoś nagle umiera w szpitalu po wypadku, a nie zdążył upoważnić nikogo do dostępu do danych medycznych, rodzina nie dowie się, jakie miał obrażenia i jak był leczony. By to zmienić, projektowane są dwie zmiany przepisów dotyczące udostępniania dokumentacji po śmierci pacjenta. Obie wzbudzają kontrowersje.

15.11.2018

Szumowski: Przeanalizujemy postulaty pracowników służby zdrowia

Zawody medyczne

- Obiecywałem na spotkaniu z wszystkimi grupami zawodowymi, że będziemy rozmawiali o ustawie o minimalnym wynagrodzeniu już w najbliższym czasie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski po środowym spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

14.11.2018

Agencja Badań Medycznych - taka nowa instytucja jest potrzebna?

Finansowanie zdrowia

Nie jest jasny cel powołania Agencji Badań Medycznych, zastrzeżenia budzi także finansowanie jej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, a propozycje zapisów dotyczące zamawiania towarów i usług nie są transparentne – to główne zarzuty wobec projektu, które stawiają pracownicy i pracodawcy oraz związki zawodowe związane z ochroną zdrowia.

14.11.2018

Brakuje szczepionek przeciw odrze

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że wydali już zgodę na dystrybucję kolejnej partii szczepionek przeciwko odrze, bo w niektórych hurtowniach ich brakuje.

14.11.2018

Surowe kary za atak na ratowników

Zawody medyczne

Kary bezwzględnego więzienia dla osób, które zaatakują ratowników w czasie pracy, wszczynanie postępowania zawsze, kiedy pojawia się sygnał o możliwości popełnienia tego typu przestępstwa - to niektóre z wytycznych prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry dla prokuratorów.

14.11.2018

Pielęgniarki: Podwyżki są niższe niż obiecał minister zdrowia

Zawody medyczne

Nie wszystkie szpitale wypłacają podwyżki dla pielęgniarek zgodnie z „pakietem Szumowskiego”. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych alarmuje, że duża część pracodawców zabiera część pieniędzy, które powinny otrzymać pielęgniarki. OZZPiP apeluje do ministra zdrowia, by interweniował w tej sprawie.

14.11.2018

Pilotaż krajowej sieci onkologii z poślizgiem

Finansowanie zdrowia

Beata Rorant, dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwo Zdrowia zapowiedziała we wtorek, że zgodnie z projektem pilotaż w onkologii miałby ruszyć 1 grudnia br., ale „to nie jest pewne, bo analizują uwagi”.

13.11.2018

Lekarze alarmują: Nie jesteśmy przygotowani do wystawiania e-zwolnień

Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni i samorząd lekarski zgodnie podkreślają, że lekarze nie są w stanie za ponad dwa tygodnie wystawiać tylko zwolnienia w wersji elektronicznej. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreśla, że w październiku br. liczba e-ZLA spadła z 44,9 do 44,73 proc. w skali kraju.

13.11.2018

Lekarze rodzinni zaczęli wyścig po dotacje na komputery

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pierwsze wnioski na dofinansowanie sprzętu i oprogramowania przeznaczonego do wystawiania przez lekarzy rodzinnych e-zwolnień już wpłynęły do wojewódzkich oddziałów NFZ. Specjaliści mają czas tylko do 15 grudnia. To ostateczny termin, do kiedy można ubiegać się o dofinansowanie. O przyznaniu pieniędzy decyduje kolejność zgłoszeń.

13.11.2018

Sejm projekt odrzucił, ale przeciwnicy szczepień wrócą z innym

Opieka zdrowotna

Sejm w piątek odrzucił obywatelski projekt, który miał wprowadzić dobrowolność szczepień. Ale problem został. Wielu rodziców w Polsce boi się szczepionek i dlatego dramatycznie rośnie liczba osób, które odmawiają ich podania dzieciom. W tym roku było ich już 30 tys., czyli tyle co  w całym 2017 r.

09.11.2018

Refundacja "wymiotła" z aptek szczepionkę na grypę

Opieka zdrowotna

W aptekach brakuje refundowanej szczepionki przeciwko grypie. Seniorzy, którzy mogą kupić ją z 50-procentową zniżką, wyczerpali zapasy leków. To państwo powinno sprawnie zadbać o ich dostępność, tymczasem przerzuca odpowiedzialność na producentów.

09.11.2018

Sejm raczej odrzuci projekt o likwidacji obowiązku szczepień

Finansowanie zdrowia

Dwie sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. A podczas debaty na forum Sejmu tego samego dnia kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu

08.11.2018

Podwyżki dla pracowników pogrążają szpitale

Finansowanie zdrowia

​Rząd kazał dyrektorom naprawiać budżety szpitalne, ale sam nieustannie pogrąża je finansowo decyzjami o podwyżkach dla personelu medycznego. W przyszłorocznych budżetach dyrektorzy lecznic muszą też uwzględnić m.in. wzrost składki emerytalnej.

08.11.2018

12 listopada lekarze rodzinni nie przyjmą pacjentów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Czy pielęgniarka pracująca 12 listopada musi otrzymać za ten dzień dodatek za niedzielę i święta? Czy pracownicy administracji, działów technicznych lecznic mają ten dzień mieć wolny? Gdzie pacjenci mogą w tym dniu szukać pomocy?

07.11.2018

In vitro tylko dla małżeństw i „zakaz mrożenia człowieka”

Opieka zdrowotna

Do Sejmu trafił poselski projekt, który zakłada ograniczenie możliwości stosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego wyłącznie do małżeństw, ale także ograniczenie do jednej liczby komórek rozrodczych, które mogą zostać zapłodnione. Projekt wprowadza zakaz zamrażania ludzkich zarodków

07.11.2018