To informator, którego autorami są lekarze rodzinni we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszką Mastalerz-Migas oraz specjalistami z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Powstał po to, by pomóc pacjentom lepiej zrozumieć i lepiej poruszać się w systemie ochrony zdrowia.

- Chcemy, by nawigator stał się pomocnym narzędziem, dzięki któremu pacjenci szybciej otrzymają informację jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia, jak się w nim sprawnie poruszać. Mam nadzieję, że pacjenci wyposażeni w odpowiedni zasób informacji będą czuć się bardziej komfortowo, korzystając z usług medycznych – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).

Jak podkreśla, to publikacja, dostępna także w wersji elektronicznej na stronie www.rpp.gov.pl pomocna dla samych pracowników służby zdrowia. Jest bowiem źródłem wiarygodnych aktualnych informacji, przedstawiając stan prawny na 31 maja 2023 r.

Czytaj także na Prawo.pl: Szpitale wciąż ograniczają odwiedziny, pacjenci się skarżą>>

Czytaj w LEX: Odmowa przyjęcia do szpitala - kiedy mamy z nią do czynienia? >>

Na środowej konferencji prasowej wyjaśniono, że „Nawigator pacjenta” będzie uzupełniany, dlatego nie podjęto decyzji o wydruku milionów egzemplarzy książeczki. Większość pacjentów będzie więc korzystać z informacji umieszczonej na stronie internetowej RPP.

W ocenie Magdaleny Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci, Nawigator czytelnie wyjaśnia zawiłości systemu i możliwości uzyskania pomocy na różnych etapach leczenia. - Szerokie grono ekspertów praktyków, zaangażowanych w opracowanie treści, gwarantuje rzetelność informacji i daje pewność praktycznego charakteru informacji zawartych w poradniku – zaznacza.

W Nawigatorze wyszczególnione są kolejne działy służby ochrony zdrowia jak np. podstawowa opieka zdrowotna (POZ), opieka koordynowana, teleporady, leczenie szpitalne i inne. W publikacji jasno opisano, jak i kiedy skorzystać z konkretnej pomocy. Wyjaśnione jest np. kiedy można skorzystać z teleporady, z hospicjum domowego czy co oznacza transport daleki w ramach POZ. Co istotne, Nawigator przypomina jakie są prawa pacjenta i jak z nich można skorzystać.

Zobacz też: Poradnik dobrej komunikacji na linii lekarz-pacjent >>

Zobacz też: Prawo do świadomej zgody pacjenta na leczenie - praktyczne wytyczne dla personelu medycznego >>