Do końca roku placówki medyczne mogą rozliczać umowy za 2020 r.

Finansowanie zdrowia

Ze względu na trwającą pandemię Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia postanowiły o przedłużeniu okresu rozliczeniowego umów za 2020 rok o kolejne pół roku - do 31 grudnia 2021 roku. Pozwoli na to zmienione rozporządzenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, które zostało już podpisane, ale nie jest jeszcze opublikowane.

25.04.2021

Najwięcej chorych na COVID-19 umiera w Polsce. Więcej niż w Brazylii

Koronawirus

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia w ub. tygodniu Polska odnotowała najwięcej zgonów w Europie - 3611. Co gorsza, wskaźnik zgonów na 100 tys. mieszkańców za zeszły tydzień w Polsce wyniósł 9,5 i był wyższy niż w Brazylii, gdzie wyniósł 9,4. Adam Niedzielski, minister zdrowia, prognozuje jednak, że apogeum zarówno w liczbie zachorowań, hospitalizacji, jak i zgonów, mamy za sobą.

23.04.2021

Lekarze wolą pracować za granicą

Zawody medyczne

Według Naczelnej Izby Lekarskiej niepokojąco wzrasta liczba wniosków lekarzy o wydanie zaświadczenia potrzebnego do pracy za granicą. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku wydano ich już blisko 200, znacznie więcej niż w poprzednich latach. To efekt, jak twierdzą lekarze, coraz gorszych warunków pracy, które uniemożliwiają skuteczną pomoc pacjentom, a także nierówności płacowych. 

23.04.2021

Ministerstwo Zdrowia o dwa dni skraca izolację pacjentów covidowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Osoby z klinicznymi objawami Covid-19 szybciej wyjdą z izolacji. Wystarczy, że minie 10 dni od wystąpienia objawów i jeden dzień bez gorączki. Obecnie minimalny czas kwarantanny wynosi 13 dni, w tym trzy - bez gorączki oraz objawów. Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapewnia, że jedynie realizuje zalecenie Rady Medycznej. Eksperci uważają jednak, że to krok w złym kierunku, który zwiększy transmisję.

23.04.2021

Konsylium przy podejrzeniu wady letalnej płodu nieobowiązkowe, choć gwarancji nie ma

Pacjent Opieka zdrowotna

Po wykryciu wad płodu kobieta ma być kierowana na konsylium. Teoretycznie – po tym, jak wyrazi na to zgodę. Jednak przepisy projektu ustawy, mającej choć w pewnym stopniu łagodzić skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, nie są w tej kwestii szczególnie precyzyjne, co może rodzić pole do nadużyć.

22.04.2021

Osiem firm weźmie udział w pilotażu szczepień w zakładach pracy

Koronawirus szczepienia

Według Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra rozwoju, rząd uwzględnił wszystkie uwagi pracodawców do wytycznych szczepień w zakładach pracy. Dokładnie jakie nie powiedział. Nie przedstawiono też procedur z uwzględnieniem wytycznych. Wiadomo jednak, że najpierw ruszy pilotaż w ośmiu firmach, czterech prywatnych i czterech Skarbu Państwa.

21.04.2021

Dwa roczniki młodzieży wykluczone ze szczepienia, a o dzieciach nikt jeszcze nie myśli

Koronawirus szczepienia

W Wlk. Brytanii szczepionka Pfizera jest dopuszczona dla osób od 16 roku życia, zwłaszcza ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 oraz mieszkających z osobami z grup ryzyka. Podobnie jest w USA. W Polsce, choć do 10 maja wszyscy dorośli otrzymają e-skierowania, to szesnastolatkowie i siedemnastolatkowie wciąż nie. Nikt też nie myśli o planowaniu szczepień dzieci

21.04.2021

Niewykorzystane szczepionki można podać chętnym - jest rozporządzenie

Koronawirus szczepienia

Jeśli istnieje ryzyko zmarnowana szczepionki przeciw COVID-19, dawkę może otrzymać każda osoba powyżej 18. roku życia - tak stanowi wydane we wtorek rozporządzenie. W rozporządzeniu przewidziano ponadto dodanie do katalogu podmiotów, które mogą zostać poddane szczepieniu przeciwko COVID-19.

20.04.2021

Nowy harmonogram szczepień przeciwko Covid-19 - skierowania dla wszystkich do 9 maja

Koronawirus szczepienia

Od poniedziałku 26 kwietnia ruszy rejestracja rocznika 1974 i 1975. I tak do 6 maja będą wystawianie e-skierowanie dla kolejnych dwóch roczników, potem dla trzech. I jak zapowiedział wcześniej premier Mateusz Morawiecki, do 10 maja każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma skierowanie, by najpóźniej do sierpnia mógł zostać zaszczepiony.

20.04.2021

Przez złe wytyczne i finansowanie ozdrowieńcy w najcięższym stanie zostaną bez rehabilitacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Pacjenci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, nie mogą doczekać się rehabilitacji pocovidowej. Ma ruszyć niebawem, ale wielu ekspertów już na starcie nie wróży powodzenia temu programowi. Powody to zbyt niska wycena i wygórowane wymagania kadrowe. A przez brak zróżnicowania stawek dla różnych kategorii chorych, ci w najcięższym stanie mogą być odsyłani z ośrodka do ośrodka.

20.04.2021

Jest projekt wytycznych dla szczepień w zakładach pracy

Koronawirus szczepienia

Michał Dworczyk przesłał do konsultacji projekt wytycznych dla szczepień w zakładach pracy. Zgodnie z nimi jednak tylko zakłady zatrudniające ponad 500 pracowników będą mogły zorganizować swoje punkty. Taki zapis budzi obawy pracodawców. Za organizację szczepień, w tym kalendarz, będzie odpowiadał podmiot wykonujący działalność leczniczą, z którym pracodawca podpisze umowę.

19.04.2021

Porozumienie Gowina chce odbudowy opieki zdrowotnej w Polsce

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W sobotę 17 marca odbyła się konwencja Porozumienia Jarosława Gowina. Andrzej Sośnierz i Wojciech Maksymowicz przedstawili na niej główne postulaty zmian dotyczące m.in. ochrony zdrowia. Najważniejszy to zwiększenie finansowania opieki zdrowia, ale także skierowanie uwagi na pacjenta i jego potrzeby. Tyle, że dwa tygodnie potem Adam Bielan wykreślił z Porozumienia Maksymowicza, a Sośnierz odszedł z klubu PiS.

17.04.2021

Premier zapowiada 27 milionów szczepionek do końca II kwartału

Koronawirus

Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów na dzień dzisiejszy, łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek szczepionek - poinformował w sobotę na facebooku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że do końca kwietnia Polska otrzyma jeszcze 3,6 miliona dawek szczepionki od 4 producentów - Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i J&J.

17.04.2021

W Polsce niepełnosprawność nie przyspiesza szczepień

Koronawirus szczepienia

W Izraelu, Wielkiej Brytanii i Niemczech osoby narażone na ciężki przebieg Covid-19 z niepełnosprawnością, zespołem Downa, porażeniem mózgowym czy autystyczne - zostały potraktowane priorytetowo. W Polsce muszą czekać na szczepienie swojego rocznika. Choć Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami apelowało o włączenie ich do pierwszej grupy, rząd nie planuje dla nich żadnych ułatwień.

17.04.2021

RPO: Nagłe zmiany w szczepieniach mogą skutkować dyskryminacją

Koronawirus szczepienia

Nagłe zmiany w harmonogramie szczepień i chaos organizacyjny mogą prowadzić do nieuzasadnionej dyskryminacji i nierówności - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do pełnomocnika rządu ds. programu szczepień przeciwko COVID-19, przypominając o zamieszaniu wywołanym 1 kwietnia.

16.04.2021

Unia rezygnuje z dostaw szczepionek AstraZeneca oraz Johnson&Johnson

Koronawirus szczepienia

W przyszłym roku nie zostaną przedłużone umowy na szczepionki COVID-19 z AstraZeneką i Johnson & Johnson (J&J) - tak zdecydowała Komisja Europejska, o czym poinformował włoski dziennik La Stampa, powołując się na źródło z włoskiego ministerstwa zdrowia.

15.04.2021

NFZ wspiera informatyzację przychodni, ale nie wszystkim pomoże

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Przychodnie rodzinne, które do 13 kwietnia br. zakupiły komputery, oprogramowanie czy skanery - nie dostaną dofinansowania. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ może ono zostać przyznane tylko tym, które wydały pieniądze po tej dacie. I nie ma znaczenia, że elektroniczne skierowania ruszyły już 8 stycznia, i to wtedy wielu lekarzy zainwestowało w cyfryzację.

15.04.2021

NFZ wyda 52,7 mln zł na dofinasowanie informatyzacji przychodni rodzinnych

Prawo AI Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

​Placówki podstawowej opieki zdrowotnej mogą ubiegać się o dofinansowanie z NFZ zakupu sprzętu komputerowego, kopiarek wielofunkcyjnych, oprogramowania, szkoleń. Maksymalnie mogą otrzymać 6 504 zł na jedno miejsce udzielania świadczeń przez lekarza lub połowę tej kwoty, jeśli skorzystały z dotacji w ubiegłym roku, o ile zakupy zostały zrobione po 13 kwietnia.

14.04.2021

Punkty szczepień drive-thru - są wytyczne resortu zdrowia

Koronawirus szczepienia

W każdym punkcie drive-thru musi być co najmniej jedna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny na cztery zespoły szczepienne. Osoby zarejestrowane podjadą autem na specjalnie przygotowany parking. Bez wysiadania przejdą kwalifikację i dostaną szczepionkę. Potem odjadą w specjalnie wyznaczone miejsce, by odczekać 15 minut, a kierowcy 20.

14.04.2021