Jak informuje dziennik La Stampa, KE w porozumieniu z przywódcami wielu krajów członkowskich UE, postanowiła, że ​​kontrakty z firmami produkującymi szczepionki przeciw COVID-19 ważne na bieżący rok nie zostaną przedłużone po ich wygaśnięciu.

Dziennik, powołując się na swoje źródła we włoskim Ministerstwie Zdrowia, dodał, że "Bruksela wolałaby skupić się na szczepionkach przeciwko COVID-19 wykorzystujących technologię RNA (mRNA), takich jak Pfizer/BioNTech i Moderna".

 

W USA wstrzymano szczepienia preparatem Johnson&Jonhson

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem produktu firmy Johnson&Johnson – ma to związek z wystąpieniem kilku przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. We wspólnym oświadczeniu agencji FDA i CDC oznajmiły, że rekomendują wstrzymanie szczepień "z nadmiaru ostrożności".

Szczepionki Johnson&Johnson to tzw. szczepionki wektorowe, jednodawkowe, które używają sztucznie tworzonych cząstek niegroźnych wirusów (adenowirusów), zawierających białko szczytowe SARS-CoV-2. Zdecydowana większość przypadków zakrzepów wystąpiła u kobiet poniżej 50 roku życia.

Zamieszanie wokół szczepionki AstraZeneca

W związku z wystąpieniem przypadków powstania zakrzepów po podaniu szczepionki AstraZeneca, przez pewien czas wiele krajów UE postanowiło wstrzymać się ze szczepieniem swoich obywateli. Niektóre kraje ze względów bezpieczeństwa wprowadziły pewne ograniczenia w stosowaniu tego preparatu (m.in. ograniczenia wiekowe wprowadziły Belgia i Anglia). 

Europejska Agencja Leków  (EMA) poinformowała w połowie marca, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

Jak powiedział dyrektor EMA, Emer Cooke, AstraZeneca to szczepionka bezpieczna i skuteczna. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. – „Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały” - oświadczył Cooke.

Druga dawka inną szczepionką?

Francuski regulator ds. zdrowia ogłosił przed tygodniem, że szczepionki Moderna i Pfizer powinny być stosowane, jako druga dawka dla osób poniżej 55 roku życia, które otrzymały jako pierwszą dawkę szczepionkę firmy AstraZeneca.

EMA nadal rekomenduje stosowanie AstraZeneca, podkreślając, że płynące z niej korzyści, czyli ochrona przed śmiertelną chorobą Covid-19, przewyższa związane z nią ryzyko.