RPO pyta o badania prenatalne po "aborcyjnym" wyroku TK

Opieka zdrowotna

Jaka będzie przyszłość badań prenatalnych w Polsce po zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych przez Trybunał Konstytucyjny? - pyta premiera rzecznik praw obywatelskich. Przypomina, że systemowe problemy istniały w tym zakresie już wcześniej. Podkreśla też, że Konstytucja nakazuje zaś władzom zapewnienie szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym.

05.02.2021

Minister: Dzięki szczepieniom wizyty u lekarzy i nauka na uczelniach medycznych są bezpieczne

Koronawirus

Będziemy chcieli, żeby od marca została przywrócona standardowa nauka na uczelniach medycznych, bo tam mamy zaszczepioną kadrę i studentów – poinformował w piątek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Z jego informacji wynika, że jest już zaszczepionych prawie 100 proc. medyków. Do tej pory zaraziło się ponad 91 tys. pracowników ochrony zdrowia, a zmarło - 183.

05.02.2021

Ruszy sieć i koordynatorzy leczenia - MZ ma pomysł na onkologię

Opieka zdrowotna

Każdy pacjent onkologiczny będzie miał swojego koordynatora leczenia, który przeprowadzi go przez wszystkie etapy leczenia - zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodaje, że jeden koordynator będzie miał maksymalnie 40 pacjentów. Według założeń, Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić powstanie realnej opieki nad pacjentami oraz pełną koordynację i kompleksowość.

04.02.2021

Będą roczne stypendia dla medyków, którzy wrócą do kraju

Zawody medyczne

Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki projekt "Medyk NAWA", przewiduje roczne stypendia dla lekarzy i pielęgniarek, którzy wrócą do Polski. Do pomysłu sceptycznie podchodzą przedstawiciele środowiska lekarzy i pielęgniarek. W ich opinii należy skupić się na niezbędnych systemowych rozwiązaniach dotyczących wynagrodzeń w ochronie zdrowia, a nie doraźnych pomysłach.

04.02.2021

Pacjenci skarżą się na przychodnie, rzecznik ich praw interweniuje

Pacjent Opieka zdrowotna

W 2020 roku Rzecznik Praw Pacjenta skontrolował pół tysiąca przychodni w Polsce. To efekt skarg pacjentów. Ci skarżą się na to, że nie mogą się dodzwonić do placówki. Takie problemy najczęściej mają mieszkańcy dużych miast. Skargi dotyczą też zamkniętych przychodni. Te często są nieczynne przez kwarantannę.

04.02.2021

Samorząd nie chce zagranicznych lekarzy w intensywnej terapii

Zawody medyczne

Przekazanie zagranicznym lekarzom, nie będącym lekarzami specjalistami w rozumieniu polskiego prawa, a dopuszczanym do wykonywania zawodu w Polsce w uproszczonym trybie, części kompetencji zastrzeżonych obecnie dla lekarzy specjalistów lub lekarzy w trakcie specjalizacji niesie w sobie duże ryzyko - uważa Naczelna Rada Lekarska.

03.02.2021

Diagności krytykują badania przesiewowe. Tak są testowani nauczyciele

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych i Krajowy Konsultant do spraw Epidemiologii stanowczo sprzeciwiają się pulowaniu materiału przeznaczonego do badań laboratoryjnych w celu weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2. Podkreślają, że ta metoda jest zawodna i brakuje podstawy prawnej. Chodzi o tzw. badania przesiewowe, które polega na mieszaniu próbek pobranych od kilku osób i badaniu ich jako jednej.

03.02.2021

Transformacja cyfrowa polskich firm medycznych przyspiesza w czasie pandemii

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Aż 67 proc. firm z sektora medycznego przyznaje, że pandemia COVID-19 wpłynęła na zmianę strategii cyfrowego rozwoju. A 73 proc. polskich firm na większą skalę niż dotychczas zaczęło korzystać głównie z chmury i telemedycyny. Rozwiązania te ułatwiają przechowywane dokumentacji zgodnie z prawem i kontakt z pacjentem.

02.02.2021

Sprytny dwudziestolatek zaszczepi się przeciwko Covid-19 szybciej niż 70-latek

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Każdy lekarz może wystawić każdemu skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19. To umożliwia nawet 20-latkom zarejestrowanie się na szczepienie przez infolinię. Po wypisaniu skierowania nikt bowiem już nie weryfikuje, czy dana osoba jest uprawniona. Z tej możliwości mogłyby skorzystać osoby młodsze po przeszczepach czy walczące z nowotworem, ale też całkiem zdrowe.

02.02.2021

Dworczyk: Do końca marca będzie sześć milionów szczepionek zamiast dziewięciu

Koronawirus

Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 miliony osób. Jutro przekroczymy milion zaszczepionych pierwszą dawką. Trzymamy się zatem harmonogramu, który ogłaszaliśmy - powiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień podczas poniedziałkowej konferencji.

01.02.2021

Bałagan w szczepieniach - system nie pilnuje pierwszeństwa

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Kryteria pierwszeństwa w szczepieniach są tak nieprecyzyjne, a system informatyczny dziurawy, że znajomości, spryt i przypadek pozwalają wielu osobom zaszczepić się poza kolejnością, gdy inni nie dostają terminu. W efekcie część medyków wciąż czeka na drugą dawkę, a wielu 80-latków nie ma wyznaczonego terminu. Gdy dojdą kolejne grupy osób, będzie jeszcze większy bałagan.

30.01.2021

Szczepienia w aptekach - bez kolejnych zmian w prawie niemożliwe

Zawody medyczne Koronawirus

Prowadzenie szczepień w aptekach przez farmaceutów będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu zmian prawno-organizacyjnych – poinformował w piątek Łukasz Szmulski, p.o. dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia. Jak stwierdził, będzie to możliwe tylko w tych aptekach, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe.

29.01.2021

Solidarna Polska wraca do projektu o hospicjach perinatalnych

Pacjent Opieka zdrowotna

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych. Za jej sprawą w szpitalach mają się pojawić koordynatorzy opiekujący się ciążą obarczoną wadą letalną. Lekarz ma mieć obowiązek poinformowania matki, że może skorzystać z opieki w hospicjum. Koalicjant PiS liczy, że trafi on pod obrady Sejmu tak szybko, jak to możliwe.

29.01.2021

Polska o krok od całkowitego zakazu aborcji, pozostałe przesłanki będzie łatwiej wyłączyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyłączający ciężkie wady lub nieuleczalne choroby płodu z przesłanek legalnej aborcji już obowiązuje. I choć część osób ratunku szuka we fragmencie uzasadnienia dotyczącym zagrożenia życia matki, prawnicy mówią wprost - to nie ma znaczenia. Co więcej - ich zdaniem - ten wyrok i jego uzasadnienie otwierają drogę do wprowadzenia całkowitego zakazu.

29.01.2021

Epidemia: Stopniowy spadek zakażeń, zajętych miejsc covidowych i zgonów

Koronawirus

Mamy stopniowy spadek dziennej liczby zakażeń, który nieco wyhamował w styczniu, a w ostatnim tygodniu sytuacja wygląda trochę lepiej. Jest to zasługa dyscypliny społecznej. Do końca stycznia planujemy, że dla chorych na Covid-19 zarezerwujemy 26 tys. łóżek szpitalnych. Spada też liczba zgonów - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

28.01.2021

Minister zdrowia zmienia rozporządzenie o teleporadach, lekarze znowu protestują

Opieka zdrowotna

Teleporada nie będzie musiała być udzielona w dniu następnym po zgłoszeniu się pacjenta, a inny termin musi być z nim uzgodniony. Takie zmiany wprowadza minister do nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady. Zabiegali o nie lekarze, którzy uważają, ze to oni powinni decydować o terminie porady, bo nie każda musi być udzielona tak szybko. Do kolejnej zmiany też mają uwagi.

28.01.2021

Można zamawiać szczepionki przeciwko grypie. Jest ich jeszcze kilka tysięcy

Pacjent Opieka zdrowotna

Pozostało ponad 7000 szczepionek przeciw grypie, które są dostępne w aptekach - informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Przychodnie POZ, jak i inne podmioty lecznicze, posiadające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia nadal mają możliwość zamawiana szczepionek tylko do 29 stycznia br. do godziny 15 - tej. Po tym terminie złożenie zapotrzebowania nie będzie możliwe.

27.01.2021

Szpitale kontra pielęgniarki, czyli ciąg dalszy sporu o wynagrodzenia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Polska Federacja Szpitali stanowczo sprzeciwia się próbie przerzucenia na poszczególnych pracodawców, a w szczególności na szpitale, odpowiedzialności za działania i finansowanie systemu ochrony zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i położnych popodkreśla, że ma ustawowe gwarancje dotyczące możliwości wszczynania sporów zbiorowych

27.01.2021

Samorządy: Rząd chce przejąć powiatowe szpitale, a swoimi źle zarządza

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Podlegające ministrowi zdrowia instytuty badawcze borykają się z podobnymi problemami jak inne podmioty lecznicze prowadzące szpitale, czyli mają zbyt niskie przychody w stosunku do kosztów działalności operacyjnej, są także bardzo zadłużone - wynika z analizy Związku Powiatów Polskich, przygotowanej w związku z zapowiedzią centralizacji szpitali.

27.01.2021

Lekarze mogą pozwać państwo za odebrane dodatki covidowe

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wielu medyków, którzy mają kontakt z pacjentami covidowymi nie dostaje dodatku w pełnej wysokości albo w ogóle. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zachęca ich do skorzystania z pomocy prawnika, a jak trzeba pójścia do sądu. Pozwy szykują już m.in. lekarze z Chrzanowa i Krakowa. Szykuje się też pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa za opóźnienie publikacji ustawy

27.01.2021