Współdzielona mobilność powinna mieć grunt i fundament prawny

Samorząd terytorialny Transport

Współdzieloną mobilność warto by było określić jako tę, z której można skorzystać, nie posiadając pojazdu. Przepisy powinny powstać głównie po to, żeby samorządy mogły wdrażać mechanizmy promujące tę formę mobilności. Dzisiaj muszą sobie radzić same, bo te kwestie nie są zdefiniowane – mówi Adam Jędrzejewski, prezes Stowarzyszenia Mobilne Miasto.

31.07.2020

Szefowa KE podtrzymuje decyzję o odrzuceniu wniosków miast "wolnych od LGBT"

Samorząd terytorialny Prawo unijne

Traktaty zapewniają, że każdy człowiek w Europie może być tym, kim jest, żyć tam, gdzie chce, kochać kogo chce - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, nawiązując do decyzji o odrzuceniu wniosków o unijne dotacje z polskich miast, który ogłosiły się "strefami wolnymi od LGBT".

30.07.2020

Gmina nie zmusi właściciela działki do skoszenia trawy

Samorząd terytorialny Środowisko

Gmina może podjąć prawne kroki zobowiązujące właścicieli nieruchomości, jeżeli na terenie tych nieruchomości znajdują się odpady. Organ gminy nie dysponuje jednak żadnym narzędziem prawnym umożliwiającym mu ingerencję w estetykę nieruchomości - wyjaśnia Piotr Ćwiek, ekspert w LEX Administracja.

30.07.2020

Rząd wycofuje się z ograniczeń dla energetyki wiatrowej

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zasada dziesięciokrotności wysokości masztu wiatraka zostanie zachowana, ale nowe prawo umożliwi - przy zachowaniu pewnych warunków - zredukować ją do określonego poziomu - poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz, zapowiadając, że do końca roku powinny zakończyć się prace nad nowelizacją tzw. ustawy odległościowej, ograniczającej rozwój lądowej energetyki wiatrowej.

29.07.2020

KE odrzuca wnioski miast "wolnych od LGBTI"

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast" - poinformowała unijna komisarz ds. równości Helena Dalli. I wyjaśniła, że powodem decyzji było to, w ich składanie zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”. Polski minister sprawiedliwości uznał tę decyzję za bezprawną.

29.07.2020

Gmina może udzielić pożyczki SPZOZ

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Systematyka regulacji prawnych ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o samorządzie gminnym prowadzi do wniosku, że gmina może udzielić pożyczki samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej. Zasady określa umowa pożyczki, w praktyce organ wykonawczy - wójt gminy, jest to bowiem stosunek cywilnoprawny, więc jest znaczna swoboda w określeniu warunków umowy pożyczki, w tym jej spłaty - wyjaśnia Marcin Nagórek, ekspert w LEX Administracja.

29.07.2020

Unia metropolii: Fundusz na inwestycje może być, ale potrzebne systemowe rozwiązanie

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Fundusz Inwestycji Lokalnych jest ważnym krokiem do naprawy zdewastowanych finansów samorządowych, ale jednorazowy zastrzyk finansowy, który może zasilić miasta UMP kwotą 829 mln zł w ramach predefiniowanych alokacji pierwszej transzy funduszu, nie będzie w stanie zrekompensować ubytków w dochodach spowodowanych zmianami systemowymi.

28.07.2020

Ochrona sygnalistów w administracji publicznej szczególnie potrzebna

Samorząd terytorialny Compliance

Działania administracji mają największy wpływ na to, jak chronione są dobra wspólne obywateli i ich prawa, od niej zależy, w jaki sposób wykorzystuje się środki publiczne. Tam też jest większe prawdopodobieństwo ryzyk dla interesu publicznego. Tym bardziej pożądane jest są w niej procedury służące skutecznej identyfikacji i eliminowaniu nieprawidłowości – mówi Marcin Waszak,

27.07.2020

Pielęgniarka w DPS-ie pielęgniarce nierówna

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Zawody medyczne

Ministerstwa pracy i zdrowia pracują wspólnie nad przepisami, które umożliwią przejęcie finansowania usług pielęgniarskich świadczonych w domach pomocy społecznej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dziś pielęgniarki te, choć wykonują ten sam zawód i pracują równie ciężko, jak ich koleżanki w placówkach służby zdrowia, mają inny status i są gorzej wynagradzane.

25.07.2020

Sąd: Zarządca drogi powinien dostrzec nie tylko suche drzewa, ale i konary

Samorząd terytorialny

Gmina zbyt pobieżnie kontrolowała przydrożną zieleń skupiając się tylko na wycince suchych drzew. Zapłaci więc za szkodę, którą wyrządził oderwany od „zielonego drzewa” suchy konar – stwierdził Sąd Okręgowy w Elblągu. Zdaniem sądu odłamanie konaru wynikało z jego złego stanu, a nie zjawiska nadzwyczajnego.

25.07.2020

Rząd potwierdza prace nad podziałem Mazowsza

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Analizy i prace dotyczące podziału województwa mazowieckiego są już zaawansowane - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Ostateczną decyzję w tej sprawie będzie musiało podjąć kierownictwo polityczne naszej formacji - dodał. Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty.

24.07.2020

WSA: Pochopne stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego jest niedopuszczalne

Samorząd terytorialny

Rada miasta stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego. Organ uznał, że radny nie zamieszkuje na stałe na obszarze gminy. Ustalenia w tym zakresie nie były wszechstronne. Należało zbadać, w której miejscowości znajduje się centrum życiowe skarżącego. Organ powinien dotrzeć do szeregu dowodów zanim wydał uchwałę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

24.07.2020

Rząd przekaże 12 mld zł na inwestycje lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse publiczne

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rząd proponuje udzielenie wsparcia samorządom na łączną kwotę 12 mld złotych - wynika z informacji przekazanych w czwartek przez wiceszefa MSWiA, pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem Pawła Szefernakera. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki.

23.07.2020

Większe gwarancje dla straży gminnych są niezbędne

Samorząd terytorialny

Straże gminne i miejskie powinny z mocy ustawy mieć gwarancję swego funkcjonowania. Korzystne byłyby zmiany, że rozwiązanie straży mogłoby następować tylko w przypadku, gdy przynajmniej 1/3 radnych wniosłaby pisemny wniosek w tej sprawie, a taki wniosek byłby zaopiniowany przez komisję rewizyjną rady – mówi Grzegorz Świetlik ze stowarzyszenia gmin na Mazowszu.

23.07.2020

MF: Rząd zrekompensował samorządom straty po upadku banku w Sanoku

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Samorządy, które straciły pieniądze w wyniku przymusowej restrukturyzacji banku PBS w Sanoku otrzymały subwencje w takiej samej wysokości - poinformował w środę wiceminister finansów Sebastian Skuza. Wyjaśnił, że wymagało to znalezienia specjalnej formuły prawnej, bo rachunki samorządów nie są objęte bankowymi gwarancjami.

22.07.2020

NIK: Szkoły i gminy nie organizują kompleksowej profilaktyki wad postawy u uczniów

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan to najczęstszy problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że gminy nie są świadome wagi profilaktyki wad postawy u uczniów, a współpraca szkół z rodzicami kuleje. Tornistry wciąż są za ciężkie, szkolne ławki niedostosowane, a rozpoznanie wad postawy u uczniów często nie skutkuje zaplanowaniem i organizacją zajęć gimnastyki korekcyjnej.

22.07.2020

Gmina nie ma prawa do zwrotu towaru w ramach tzw. odstąpienia od umowy zawartej na odległość

Samorząd terytorialny

Ustawa o prawach konsumenta wskazuje na prawo konsumenta, który zawarł umowę na odległość, do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, prawo to przysługuje jednak tylko konsumentowi, urząd gminy nie jest konsumentem w rozumieniu przepisów prawa - wyjaśnia Adam Błaszko, ekspert w LEX Administracja.

21.07.2020

Raport o stanie gminy, powiatu, województwa – dowolność nie zawsze wygodna

Samorząd terytorialny

Kolejny raz gminy, powiaty i województwa muszą złożyć raport o stanie samorządu. W wielu samorządach po pierwszych raportach zdecydowano się na skorzystanie z uprawnienia przyznanego radom i sejmikom do określenia szczegółowych wymogów, jak go sporządzać. Prawo nie wskazuje bowiem wzoru dokumentu. Termin na złożenie raportu wkrótce upływa.

20.07.2020

Prof. Krawiec: Uchwały anty-LGBT jednak uchylane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zapadają kolejne rozstrzygnięcia w sprawie uchwał anty-LGBT. Część sądów odrzuca skargi uznając, że nie są to sprawy z zakresu administracji publicznej, ale inne uznają, że przyjęte przez gminy akty wpływają na prawa i obowiązki obywateli. Cieszyć może, że sądy administracyjne ponownie szeroko rozumieją pojęcie sprawy sądowoadministracyjnej - ocenia prof. Grzegorz Krawiec

18.07.2020