Projekt: Współwłaściciel wspólnoty nie storpeduje zakupu działki przyległej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Budownictwo

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii chce, by duże wspólnoty mieszkaniowe łatwiej mogły uzyskać zgodę na nabycie działki przyległej od skarbu państwa lub gminy. Dziś sprzeciw jednego z kilkudziesięciu współwłaścicieli blokuje wykup. A to często uniemożliwia wspólnotom budowę podjazdów dla niepełnosprawnych, wiat śmietnikowych, a nawet ocieplenie bloku.

26.12.2020

Domy wczasów dziecięcych będą wkrótce potrzebne, trzeba znaleźć kompromis

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Po okresie pandemii domy wczasów dziecięcych będą bardzo potrzebne - twierdzi Grzegorz Dziadoń, dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej. Dyrektorzy domów przyznają, że przepisy są przestarzałe, jednak nowe rozwiązania mogą doprowadzić do zamknięcia placówek. Proponują więc złagodzenie zapisów. Tymczasem resort edukacji nowelizuje rozporządzenie w tej sprawie.

24.12.2020

Rząd szykuje miliard złotych na pomoc dla samorządów

Samorząd terytorialny Koronawirus Tarcza finansowa

Do 1 mld zł rząd zamierza przeznaczyć na „tarczę regionalną” dla regionów i samorządów, które są i będą najbardziej dotknięte przez pandemię i restrykcje z niej wynikające - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Pomoc ma dotyczyć przede wszystkim samorządów na terenach turystycznych, w szczególności z południowej Polski.

23.12.2020

Specustawa wydłużająca do końca 2023 roku rozliczanie funduszy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

W środę 23 grudnia weszła w życie specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Po zmianie przepisy będą obowiązywać do 31 grudnia 2023 r.

23.12.2020

Kilkunastu administratorów danych w jednym urzędzie – prawo do poprawy

Samorząd terytorialny RODO Poprawmy prawo

Brakuje regulacji prawnych określających, kto jest administratorem danych osobowych w samorządach. Obecnie każda gmina czy powiat ustala ich sobie dowolnie – raz jest to wójt, raz urząd albo gmina. Bywa, że w jednym urzędzie jest jednocześnie… kilkunastu administratorów danych. A to szkodzi ochronie danych.

23.12.2020

Gminy rozliczą się z odpadów za 2020 rok w korzystniejszy sposób

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania. Pozwoli to zaoszczędzić gminom ok. 900 mln zł na karach, które musiałyby zapłacić. Metoda rozliczenia recyklingu odnosząca się do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r.

22.12.2020

Praca zdalna w administracji przedłużona do 17 stycznia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Do 17 stycznia 2021 roku przedłużona zostanie praca zdalna w urzędach administracji – przewiduje opublikowane właśnie rozporządzenie. Szef urzędu lub kierujący jednostką wykonującą zadania publiczne będzie mógł nadal wyłączyć z pracy zdalnej pracowników wykonujących "zadania niezbędne” jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej.

22.12.2020

Samorządy interweniują w sprawie wstrzymania wypłat nagród za spis rolny

Samorząd terytorialny

Według samorządowców Główny Urząd Statystyczny w interpretacjach przedstawia stanowisko, zgodnie z którym blokuje wypłaty nagród za realizację Państwowego Spisu Rolnego 2020. A to zdaniem przedstawicieli korporacji samorządowych „bezprawne procedury”, bo zgodnie z ustawą nagrody dla gminnych komisarzy spisowych oraz dodatki i wynagrodzenia dla rachmistrzów powinny być wypłacone.

21.12.2020

Wojewoda ma lepiej nadzorować nieruchomości publiczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Wzmocnienie nadzoru wojewodów na mieniem skarbu państwa i usprawnienie gospodarowania nieruchomościami publicznymi, to cele projektu zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych. Konieczność zmiany przepisów wskazywała Najwyższa Izba Kontroli.

21.12.2020

Noga złamana na drodze "na skróty" - bez odszkodowania

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Mieszkaniec osiedla mógł wybrać przejście odśnieżoną drogą, ale wolał przejść „na skróty”. Podczas upadku złamał nogę. Nie może jednak domagać się przyznania mu świadczeń od spółdzielni mieszkaniowej. Zdarzenie, które miało miejsce, to nieszczęśliwy wypadek, za który nikt nie ponosi odpowiedzialności - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie. Wyrok komentuje dr Kamil Szpyt, radca prawny.

19.12.2020

Petent poczeka i poszuka – organ może dowolnie wstrzymać bieg sprawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Ogłoszenie o wstrzymaniu wszystkich spraw przez organ – to nowe rozwiązanie wprowadzone tzw. tarczą 6.0. Co więcej – organ nie musi podawać powodów zawieszenia biegu terminów, ani doręczać stronom informacji – muszą sobie poszukać zawiadomienia na stronie internetowej lub w BIP. Ustawa przewiduje też ponowne wstrzymanie biegu terminów za zgodą organu wyższego stopnia.

18.12.2020

Sąsiad wrzuca śmieci do jednego worka? Ma odpowiadać za to sam

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu pracuje nad projektem umożliwiającym odejście przez gminy od tzw. odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji śmieci w blokach. Rozwiązanie to wiąże się z praktycznymi problemami, jak przypisanie worków do konkretnego lokalu i postępowanie dowodowe zmierzające do ustalenia, że to właśnie w tym worku odpady nie są należycie gromadzone.

17.12.2020

Raport Watchdog Polska o gotowości gmin do zdalnej obsługi mieszkańców - są przeszkody

Samorząd terytorialny Prawo AI Koronawirus

Awaryjna platforma ePUAP, brak elektronicznego obiegu dokumentów wewnątrz urzędu, brak przeszkolonych pracowników czy brak odpowiedniej liczby podpisów kwalifikowanych – to tylko część problemów, z jakimi muszą mierzyć się petenci chcący załatwić sprawę przez internet - wynika z raportu Sieci Obywatelskiej Watchdog.

16.12.2020

Komisja rewizyjna w organach samorządu

Samorząd terytorialny

Uprawnienia kontrolne organów stanowiących w samorządzie mogą być wykonywane przez ich organy wewnętrzne, a w szczególności przez komisje rewizyjne. Komisja rewizyjna jest pomocniczym organem wewnętrznym rady lub sejmiku, powołanym do realizacji ich kompetencji kontrolnych.

16.12.2020

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.

16.12.2020

Sejm rozpatrzy zmiany w kpa i ustawę o farmach wiatrowych

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Jutro tj. 16 grudnia br. pod drugie czytanie ma zostać poddany projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych na morzu. Rozpatrzone ma być także sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego, który wprowadza wydawanie zaświadczeń w postaci elektronicznej.

15.12.2020

TK: Fundacja może skarżyć do sądu bezczynność prezydenta w sprawie konkursu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Od rozstrzygnięć prezydenta miasta w sprawie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego przysługuje stosowna skarga do sądu administracyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny 15 grudnia br. Fundacja ma prawo też skarżyć do sądu bezczynności tego organu po ogłoszeniu konkursu. W skutek tego wyroku Fundacja może żądać wznowienia postępowania w sprawie konkursu.

15.12.2020

Rzecznik Praw Dziecka zarzuca samorządom, że opóźniają wypłaty 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do minister rodziny i polityki społecznej, by wyjaśniła samorządom, jak należy działać na rzecz dobra wszystkich rodzin. Jego zdaniem samorządy coraz częściej bezzasadnie odmawiają rozpatrywania wniosków o prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczego.

15.12.2020

Samorządy oszczędzają na kadrach – tną podwyżki, nagrody, premie i etaty

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wstrzymane podwyżki, dodatki, premie czy nagrody, zamrożone wakaty – finansowy kryzys w samorządach bezpośrednio wpływa na sytuację pracowników urzędów i jednostek podległych. Samorządowcy nie ukrywają, że jeżeli będzie jeszcze gorzej, mogą być zmuszeni do zwolnień czy blokad dodatkowych wynagrodzeń. Niestety, w wielu instytucjach nie będzie też w tym roku świątecznych prezentów.

15.12.2020

Samorządy zorganizują transport bezpośredni dla niepełnosprawnych dzięki grantom z PFRON

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Przewozy door-to-door będą od przyszłego roku realizowane w samorządach dzięki realizacji pilotażowych projektów transportu dla osób wymagających wsparcia w przemieszczaniu. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił właśnie listę rankingową wniosków o przyznanie grantu. Oprócz przejazdów sfinansować będzie można instalację podjazdów w budynkach czy windy.

14.12.2020