Nowa ustawa ma zachęcać samorządy do tworzenia parków narodowych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Projektując utworzenie parku narodowego, minister będzie musiał opracować program działań na rzecz rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze planuje zmiany i wskazać źródła finansowania tych działań – przewiduje projekt ustawy o parkach narodowych. Nie wiadomo, czy to zadziała, bo gminom ze względów podatkowych lepiej opłaca się mieć obszary niechronione.

08.02.2022

Polisa OC obejmuje też uzasadniony nocleg dla poszkodowanych w wypadku

Prawo cywilne Transport

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych z jednej strony chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami spowodowania przez nich kolizji lub wypadku, a z drugiej zapewnia poszkodowanym uzyskanie rekompensaty za poniesione szkody. Roszczenia ze strony poszkodowanych pokrywa ubezpieczyciel, który wystawił polisę, a nie sprawca.

07.02.2022

Ponad połowa wniosków o dodatek osłonowy do poprawki

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zainteresowanie dodatkiem osłonowym jest ogromne. A w niektórych ośrodkach pomocy społecznej ponad połowa wniosków o dodatek osłonowy wymaga poprawienia. Obywatele nie radzą sobie bowiem z 12-stronicowym formularzem, głównie z pytaniami o dochodowość. To wszystko przedłuży procedurę przyznawania dodatku.

07.02.2022

Osoby niepełnosprawne mogą mieć utrudniony wjazd do stref czystego transportu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Z zakazu wjazdu do tzw. stref czystego transportu zwolnione są m.in. pojazdy „posiadające odpowiednie oznaczenie, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne”. Ten nieprecyzyjny zapis, stwarzający wiele możliwości interpretacji, miał być doprecyzowany w pracach nad ustawą o elektromobilności. Tak się jednak nie stało. Czym zatem służby mają się kierować przy ocenie uprawnień i czy na pewno nie odbije się to na kierowcach z niepełnosprawnościami?

05.02.2022

MKiDN: Z powodu pandemii opóźnienie w rozstrzygnięciu naborów do programów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ze względu na sytuację epidemiczną i wynikające z niej opóźnienia w procesie oceny złożonych wniosków, termin rozstrzygnięcia Programów Ministra zostaje wydłużony - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Proces oceny wniosków powinien zostać zakończony do końca lutego.

04.02.2022

Praca zdalna komplikuje pracę gmin i wnioskowanie o dotacje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Choć, w związku z kolejną falą koronowirusa, rząd wysyła pracowników samorządowych na pracę zdalną, nie zawsze jest ona możliwa. A w małych gminach czy ośrodkach pomocy społecznej zarzuconych wnioskami o dodatek osłonowy, to wręcz niemożliwe. Ze względu na pracę zdalną samorządom coraz trudniej dotrzymać terminów przy składaniu wniosków o fundusze unijne.

04.02.2022

Prezydent podpisał nowelę ustawy o rezerwach strategicznych

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rezerwach strategicznych. Nowelizacja umożliwi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zakup broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Celem tych regulacji jest zabezpieczenie państwa na wypadek powstawania zagrożeń, w szczególności o charakterze hybrydowym.

03.02.2022

Ministerstwo Klimatu zaprezentowało wymagania techniczne dla stacji wodoru

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W polskim prawie nie ma przepisów określających szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji wodoru. Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych dla takich stacji ma ten stan zmienić.

03.02.2022

Prezydent podpisał ustawę upraszczającą wydawanie paszportów

Administracja publiczna RODO

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o dokumentach paszportowych. Wprowadzone rozwiązania przewidują w ramach e-usług usprawnienie i uproszczenie procesu ubiegania się o paszport. Powstanie Rejestr Dokumentów Paszportowych, który zastąpi dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje.

03.02.2022

Wszczęte śledztwo przeciwko prezesowi NIK

Prawo karne

Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Tadeusz Dziuba zawiadomił prokuraturę o tym, że prezes Marian Banaś przekroczył uprawnienia. Miał powierzyć obowiązki dyrektorów i wicedyrektorów jednostek kontrolnych NIK wbrew przepisom ustawy czyli bez konkursów.

02.02.2022

Reforma planistyczna - nowe plany mogą spowodować falę roszczeń właścicieli

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy obawiają się, że reforma planistyczna wydrenuje, już i tak świecące pustkami, budżety. Chodzi o propozycje zastąpienia studium uwarunkowań - ogólnymi planami. Nowe plany będą miały charakter prawa miejscowego. Ich uchwalenie może spowodować wielomiliardowe roszczenia właścicieli niezadowolonych ze zmiany przeznaczenia swoich nieruchomości.

02.02.2022

Właściciel auta może już zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne

Transport

Od 31 stycznia właściciel auta może zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu oraz czasowo wycofać z ruchu uszkodzony samochód osobowy. Takie zmiany wprowadziła ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. To kolejne ułatwienie dla właścicieli pojazdów wprowadzone przez ministerstwo infrastruktury.

01.02.2022

Gmina musi opłacić OC nawet za wrak, który chce zezłomować

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Finanse samorządów

Gminy chcą zmiany prawa, tak aby zostały wreszcie zwolnione z obowiązku opłaty składki OC od porzuconych wraków samochodów, które muszą przejąć na własność, tylko po to, aby je zezłomować. Jeśli w ciągu miesiąca gmina nie wyrobi się z procedurą zezłomowania i nie ubezpieczy takiego pojazdu - musi liczyć się z karą nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

01.02.2022

Niepełnosprawni wykluczeni komunikacyjnie, bo brakuje odpowiednich przepisów

Samorząd terytorialny Transport

Polskie przepisy wciąż nie nakładają na organizatorów transportu obowiązku zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami ruchowymi w taborze komunikacji publicznej - miejskiej, międzymiastowej czy regionalnej. Natomiast taki obowiązek pojawia się przy zakupie taboru ze środków unijnych.

31.01.2022

Gdy urzędnik pracuje w domu, hakerowi łatwiej wejść do urzędu

Samorząd terytorialny

Administracja lokalna jest atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. W pandemii wzrosła liczba ataków hakerskich na serwery jednostek samorządu terytorialnego, a ich praca została sparaliżowana na wiele dni. Zdaniem ekspertów, przy coraz większej otwartości zasobów urzędów oraz powszechniejszej pracy zdalnej - takich ataków może być więcej.

29.01.2022

Marszałkowie wynegocjowali wyższe o 400 proc. dochody z opłaty produktowej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zgodziło się, aby samorządy województwa otrzymywały nie jeden, a pięć procent od opłat produktowych ponoszonych przez przedsiębiorców. Był to warunek pozytywnego zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projektu nowelizacji ustawy odpadowej.

28.01.2022

System Schengen bogatszy o dane dzieci ukrywających się lub zagrożonych

Prawo karne RODO Prawo europejskie

Wpisywanie danych dzieci zagrożonych uprowadzeniem przez rodzica, członka rodziny lub opiekuna oraz dzieci, którym należy uniemożliwić podróżowanie ze względu na konkretne i realne zagrożenie - przewiduje nowelizacja ustawy o Systemie Informacyjnym Schengen. Chodzi m.in. o dzieci, które mogą stać się ofiarami terrorystów lub zmuszone do udziału w działaniach wojennych.

27.01.2022

Już nie wpis, a zgłoszenie będzie decydować o wyższym dodatku osłonowym

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

O podwyższonym dodatku osłonowym będzie decydować tylko zgłoszenie, a nie wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Taka poprawka do ustawy o dodatku osłonowym znalazła się w uchwalonej w środę przez Sejm ustawie o ochronie odbiorców gazu. Zdaniem pracowników pomocy społecznej nie wiadomo jak traktować tych, którzy złożą wniosek do czasu aż ustawa wejdzie życie.

27.01.2022

Nie każdy termin w postępowaniu administracyjnym można przywrócić

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Czas na dokonanie określonych czynności w postępowaniu administracyjnym jest ściśle określony, a jego niedochowanie pociąga dla strony negatywne skutki. Do pouczeń organu należy się zatem stosować, gdyż nie wszystkie terminy podlegają przywróceniu.

26.01.2022