Partnerstwo publiczno-prywatne w transporcie wciąż niedoceniane

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Partnerstwo Publiczno-Prywatne może być realizowane także w inwestycjach dotyczących infrastruktury transportowej. Według ekspertów nie tylko w drogach, ale też tunelach, mostach, portach, lotniskach. A także w mniejszych obiektach takich, jak wiaty przystankowe czy parkingi.

26.06.2019

W przyszłym roku kolejny spis rolny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 1 września do 30 listopada 2020 roku przeprowadzony ma być w Polsce spis rolny. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 roku, a udział w spisie będzie obowiązkowy.

25.06.2019

Nowa ustawa ma ułatwić dostęp do instytucji publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami. Takie m.in. zmiany przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o dostępności.

25.06.2019

Prosty język także w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim

Administracja publiczna

Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim to 17 instytucja, która przystąpiła do porozumienia na rzecz prostej komunikacji. Podpisanie deklaracji odbyło się 24 czerwca w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Pierwsze deklaracje zostały podpisane 3 października 2018 roku.

24.06.2019

NIK pyta o sytuację na wschodnich przejściach granicznych

Administracja publiczna

Sprawdzenie, czy organy państwa zapewniły odpowiednie warunki obsługi osób przekraczających wschodnią granicę Polski w latach 2015-2018 oraz czy nastąpiła w tym zakresie oczekiwana poprawa - to cel ankiety przeprowadzanej przez Najwyższą Izbę Kontroli. NIK podkreśla, że chce w ten sposób uzyskać jak najszerszą i obiektywną informację o sytuacji w tej dziedzinie.

24.06.2019

MC: Formalności do ślubu przez internet

Lato to jedna z najpopularniejszych pór roku na zawieranie związków małżeńskich. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że przez internet można załatwić przedślubne formalności.

21.06.2019

Rząd przyspiesza z nowym prawem zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach - to jeden z celów zmian w Prawie zamówień publicznych, którego projekt został w piątek zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mają one też spowodować, że pieniądze w systemie zamówień wydawane będą w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

21.06.2019

Miasta: Rozszerzenie uwłaszczenia pozbawia dochodów z majątku

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy z miast apelują do prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy zmieniającej zasady w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności. Ich zdaniem pozbawia ona Skarb Państwa i samorządy stałych, stabilnych źródeł dochodów z majątku.

21.06.2019

Urzędy mogą polec na 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Za chwilę gminy zaleją wnioski o nowe świadczenie 500 plus. Niektórym zabraknie pieniędzy na obsługę i dodatkowych pracowników, będą więc musiały wyłożyć je z własnej kieszeni. Inne samorządy - jak co roku - zwrócą część przeznaczonej na to dotacji. Nawet gdy urzędnikom przybędzie pracy, nie oznacza to, niestety, że zostaną za to wynagrodzeni.

20.06.2019

Potrzeba zmian i pełnej kodyfikacji zarządzania kryzysowego

Samorząd terytorialny

Możliwość tworzenia tzw. sztabów koordynacyjnych, które mają przejmować kontrolę nad sytuacją kryzysową i usuwaniem jej skutków, prowadzenie przez wójta wykazu form pomocy dla mieszkańców oraz obowiązek sporządzania planów zarządzania ryzykiem i reagowania kryzysowego - to propozycje projektu ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

19.06.2019

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym - KE wzywa kraje UE do większego wysiłku

Środowisko

Komisja Europejska oceniła, że wspólnota jest na dobrej drodze do ograniczenia emisji o 40 proc., ale musi zintensyfikować działania m.in. w kwestii celów dotyczących OZE i efektywności energetycznej. Wezwała więc członków UE do zwiększenia wysiłków zmierzających do osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 r.

18.06.2019

Protest samorządów - nie chcą rozmawiać o zmianach w oświacie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Samorządowcy odmówili udziału w spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa edukacji na znak protestu przeciwko przerzucaniu na nich obciążeń związanych z nowelizacją Karty nauczyciela. To sytuacja bez precedensu i wyraz desperacji. Samorządowcy obawiają się, że to może doprowadzić do paraliżu samorządu.

18.06.2019

Samorządy chcą budować drogi, rząd opóźnia procedury

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy chcą przyspieszenia procedur zatwierdzania listy wniosków, które zostaną objęte wsparciem finansowym w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Związek Gmin Wiejskich RP apeluje w tej sprawie do premiera. Jednocześnie gminy i powiaty pozytywnie oceniają podwyższenie puli środków.

18.06.2019

NIK: W sezonie turyści nie zawsze wypiją czystą wodę

Samorząd terytorialny Środowisko

Według Najwyższej Izby Kontroli w miejscowościach, gdzie liczba turystów w sezonie przekracza liczbę mieszkańców, sieci wodno-kanalizacyjne są narażone na przeciążenie. Może tam brakować wody w kranie albo będą w niej bakterie.

18.06.2019

Karta Wojewódzka - więcej władzy dla samorządów

Samorząd terytorialny

​Rząd centralny powinien zajmować się sprawami strategicznymi, takimi jak obronność, polityka zagraniczna, wspólne ubezpieczenia zdrowotne czy emerytalne. Te niestrategiczne, jak edukacja czy podział środków na program 500 plus z powodzeniem mogą przejąć samorządy wojewódzkie. To propozycja ekspertów w ramach projektu „Zdecentralizowana Rzeczpospolita”.

18.06.2019

Rząd chce wspierać rozwój małych i średnich miast

Samorząd terytorialny

Mniejsze i średnie miasta wyludniają się, gdy mieszkańcom doskwiera brak mieszkań, niedobór miejsc pracy czy upadek lokalnego przemysłu. Żeby ich zatrzymać, miasta muszą zainwestować w polepszenie warunków życia i zwiększenie dostępności, również dla niepełnosprawnych i seniorów. Warto zabiegać o rządowe dofinansowanie

18.06.2019

Wciąż nie wiadomo, co z podatkiem VAT od cen prądu

Samorząd terytorialny Środowisko

Związek Miast Polskich cały czas podejmuje działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu. Wciąż niejasne są szczegóły dotyczące podatku VAT.

17.06.2019

Podwyżki dla nauczycieli obciążą samorządy na 1,3 mld zł

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rząd przerzuca na samorządy skutki zmian w Karcie Nauczyciela, wyliczone na 1,3 mld zł. Samorządowcy chcą pieniędzy na realizację obiecanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli oraz innych zobowiązań przyjętych przez rząd w trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Resort edukacji obiecuje, że pieniądze będą.

17.06.2019

Dofinansowanie w zwalczaniu plagi komarów dla podtopionych gmin

Samorząd terytorialny

Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach. Gminy, które ucierpiały, otrzymają kolejne wsparcie finansowe z rezerwy ogólnej. Wnioski będzie można składać do MSWiA za pośrednictwem wojewodów.

17.06.2019

Szpital upada, powiat może zbankrutować

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Starosta żywiecki obawia się upadku szpitala, który zapewnia opiekę medyczną 150 tysiącom mieszkańców i około 50 tysiącom turystów. Długi szpitala powodują coraz większe zadłużenie powiatu, który niebezpiecznie zbliża się do granicy swoich możliwości finansowych. Potem czeka go bankructwo.

17.06.2019