Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg zaapelowała do samorządów o wypłatę świadczenia przed świętami. W liście do wójtów, burmistrzów i prezydentów wskazała, że dla znacznej grupy rodzin świadczenia, w szczególności z programu „Rodzina 500+”, są ważną pozycją domowego budżetu. Dotyczy to też świadczeń rodzinnych czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

 

Świadczenia pomogą w pokryciu wydatków przed świętami

Apeluje więc o jak najszybsze przekazanie przez wojewodów samorządom środków na wypłaty przez nie w grudniu należnych świadczeń, tak aby środki te mogły trafić do rodzin przed Bożym Narodzeniem.

Czytaj też: Resort szuka gmin chętnych do przetestowania centrów usług społecznych

„Proszę również o bieżące monitorowanie stanu realizacji wypłat przez samorządy należnych świadczeń w grudniu, a także o szybkie interweniowanie na wszelkie pojawiające się sygnały o zagrożeniu otrzymania tych świadczeń przed świętami przez osoby do nich uprawnione. Poza tym każdy z nas pragnie, aby święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe, dołóżmy zatem wszelkich starań by takie właśnie były” – czytamy w liście. W liście do samorządów minister zaapelowała z kolei o sprawną wypłatę świadczeń.

Jak nam mówi Alina Andrus, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęknicy, środki na wypłatę świadczenia 500+ wpływają w terminie. - W piątek 13 grudnia wszystkie świadczenia już zostały wypłacone dla naszych mieszkańców, także na pewno zdążyliśmy przed świętami – dodaje.

Jak się dowiadujemy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu, wypłaty środków świadczenia 500 plus planowane są na 18 grudnia.

Zgodnie z procedurą Ministerstwo Finansów przekazuje środki na świadczenie na konta wojewodów, którzy rozdzielają je między gminy z danego województwa. Następnie gminy wypłacają je uprawnionym mieszkańcom.