Krzysztof Kaźmierski

Artykuły autora

Wpływy z różnych opłat w paragrafie 069 klasyfikacji budżetowej

Finanse publiczne Administracja publiczna

Dochody publiczne, wydatki publiczne i przychody oraz środki, o których mowa w ustawie z 7 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, klasyfikuje się, według działów i rozdziałów, paragrafów. Określają one m.in. rodzaj dochodu, przychodu lub wydatku. Każdy paragraf przeznaczony jest do innych kategorii rozliczeń.

06.03.2023

Żona nie zapłaci podatku od darowizny otrzymanej przez męża

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Żona nie jest podatnikiem podatku od spadków i darowizn od darowizny, którą jej mąż otrzymał od ojca, a w konsekwencji nie ma mowy o konieczności zapłacenia przez nią tego podatku. Co do zasady darowizny wchodzą w skład majątku osobistego małżonków, a więc nawet darowizny bez umowy czy informacji określającej, że obdarowanym jest jeden z małżonków trafiają do jego majątku osobistego.

22.02.2023

Rozliczenia PIT za 2022 rok według nowej skali podatkowej

Domowe finanse PIT

Zasady ogólne opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych polegają na zastosowaniu skali podatkowej. W Polsce aktualnie - od 1 lipca 2022 roku - obowiązują dwie stawki 12 i 32 proc. Zastosowanie właściwej stawki uzależnione jest od wysokości uzyskanych dochodów w trakcie roku podatkowego. Kwota wolna od podatku wynosi natomiast 30 tysięcy złotych.

20.02.2023

PIT: Przekazanie 1,5 proc. podatku nie zmniejsza kwoty do zwrotu

Domowe finanse PIT

Określenie w zeznaniu rocznym (np. PIT-36) organizacji pożytku publicznego, której naczelnik urzędu skarbowego ma przekazać 1,5 proc. podatku, nie ma wpływu na wysokość nadpłaty wykazanej do zwrotu w tym zeznaniu. Oczywiście podatnik nie będzie miał możliwości przekazania 1,5 proc. na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, gdy w jego rozliczeniu podatkowym nie wystąpi podatek należny.

16.02.2023

VAT trzeba rozliczać w ściśle określonych terminach

VAT Rachunkowość

Terminem, o którym podatnicy VAT, rozliczający się na zasadach ogólnych, muszą koniecznie pamiętać jest na pewno 25. dzień miesiąca następujący po okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał). Wtedy to właśnie przypada termin płatności tego podatku. Wynika on z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

15.02.2023
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    23