Rząd zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za pomoc uchodźcom

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ukraina

Rząd zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Jeśli pomoc udzielana jest m.in. osobie niepełnosprawnej, starszej lub kobiecie w ciąży, pieniądze mogą być wypłacane za okres dłuższy niż 120 dni od jej przybycia do Polski - przewiduje rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

25.06.2022

Opiekun jeszcze długo nie dorobi do świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami od dawna jest przedmiotem dyskusji, ale na razie bez żadnych efektów. Pierwsze czytanie projektu zmian odbyło się półtora roku temu w senackich komisjach i utknęło. Rzecznik Praw Obywatelskich ostatnio po raz kolejny zabrał w tej sprawie głos, stojąc na stanowisku, że praca i opieka nie muszą się wykluczać.

25.06.2022

RPO sygnalizuje kolejne problemy z kolizją zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Trzeba zmienić przepisy, by skutecznie zabezpieczyć osoby starsze i z niepełnosprawnością przed powstaniem kolizyjnych uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego oraz umożliwić ulgę w spłacie nienależnego zasiłku pielęgnacyjnego. Osoby ubiegające się o ulgę w spłacie świadczenia nadpłaconego w kolizji z dodatkiem pielęgnacyjnym mogą być bowiem pozbawione prawa do sądu.

23.06.2022

Pracujących emerytów przybywa, ale rzeczywisty wiek emerytalny nadal niski

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

W grudniu 2021 roku 812,9 tys. emerytów pracowało, z czego 527,1 tys. było zatrudnionych na umowę o pracę – wynika z danych ZUS. W ciągu siedmiu lat nastąpił w tym zakresie wzrost o 40 proc., ale mimo to efektywny wiek emerytalny w Polsce nadal spada. Preferencja wprowadzona w Polskim Ładzie niewiele dała, dlatego rząd zobowiązał się w KPO do jego podwyższenia od 1 stycznia 2024 r.

23.06.2022

Fiskus łaskawy dla sportowców – pozwala rozliczać koszty

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatki na zakup sportowego, profesjonalnego obuwia oraz odzieży, na realizację zaleceń medycznych, na obiekty sportowe i rehabilitację, a także na konieczne wizyty u fryzjera czy kosmetyczki pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią koszt uzyskania przychodów sportowca. Taką korzystną interpretację indywidualną wydały organy skarbowe.

21.06.2022

Jesienią nowe zasady rozliczania nienależnych wpłat do PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych ułatwią rozliczenie nienależnych wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, wpłaty powitalnej lub dopłat rocznych. Nowe przepisy dotyczące tych zagadnień wejdą w życie 21 listopada 2022 r., bo zmiana ta wymaga odpowiedniego przygotowania po stronie instytucji finansowych oraz Ewidencji PPK.

20.06.2022

W zbiórce internetowej darowizna bez podatku do kwoty wolnej od każdego darczyńcy

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W przypadku zbiórki internetowej darczyńcą jest każdy wpłacający za pośrednictwem portalu, a nie założyciel zbiórki. Dopiero jeśli kwota darowizn od jednego darczyńcy przekroczy kwotę wolną, to obdarowany jest zobowiązany do składania zeznania podatkowego z tytułu otrzymanej darowizny i zapłaty podatku. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

18.06.2022

Obniżka PIT z 17 do 12 proc. korzystna prawie dla wszystkich

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Polskiego Ładu. Jej przepisy wejdą w życie 1 lipca br. Wśród zmian jest m.in. obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. dla osób rozliczających podatek według zasad ogólnych o dochodach do 120 tys. rocznie. Wyższa stawka, dla zarabiających ponad tę wartość, pozostaje niezmieniona stawka w wysokości 32 proc.

14.06.2022

Uczeń i student może dorobić do renty rodzinnej, ale są limity

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zbliżające się wakacje to moment, kiedy uczniowie i studenci częściej podejmują pracę niż w roku szkolnym czy akademickim. Warto pamiętać o tym, że osoby, które pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą uważać na wysokość limitów dorabiania do świadczenia. Ich przekroczenie może spowodować, że kwota otrzymywanej renty zostanie zmniejszona, albo całkowicie zawieszona.

14.06.2022

Sąd: Rolowanie kredytu nieuczciwą praktyką

Rynek i konsument Domowe finanse

Rolowanie kredytu, czyli spłacanie starych nowymi, jest nieuczciwą praktyką rynkową - taki wniosek płynie z wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie z 9 czerwca br.. Sprawa rozpatrywana była z powództwa Rzecznika Finansowego przeciwko KIM Finance sp. z o.o. Rzecznik uważa, że to przełomowe orzeczenie.

13.06.2022

Wakacje kredytowe już od sierpnia, potem zmiany w oprocentowaniu

Rynek i konsument Domowe finanse VAT Rachunkowość

Sejm przyjął w czwartek ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe i wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych. Dodatkowo, do budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trafi 1,4 mld zł. WIBOR z kolei zostanie zastąpiony przez inny, korzystniejszy – zdaniem rządu - dla kredytobiorców wskaźnik.

11.06.2022

Zakup nieruchomości w Chorwacji ze zwolnieniem podatkowym

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży nieruchomości w Polsce na zakup budynku mieszkalnego w Chorwacji na własne cele mieszkaniowe uprawnia do zwolnienia z PIT. Potwierdzają to organy skarbowe. Co więcej, zwolnienie jest możliwe nawet, jeśli zakup nastąpił przed sprzedażą nieruchomości w Polsce. Ważny jest jednak moment zapłaty.

11.06.2022

Pracujący rencista w tym roku straci na uldze podatkowej. W przyszłym ma być lepiej

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład

Ministerstwo Finansów przyznaje, że naprawia błąd związany z liczeniem ulgi podatkowej dla pracujących rencistów, jednak problem ten będzie rozwiązany nie w tym roku, a dopiero w przyszłym. Rok 2022 pracujący renciści skończą pod kreską w związku ze zmianą przepisów wprowadzonych przez Polski Ład.

09.06.2022

Rządowa propozycja przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,7 proc.

Domowe finanse Emerytury i renty

Rządowa propozycja, jeżeli chodzi o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur to 9,7 proc. Ostateczna decyzja będzie znana na koniec stycznia przyszłego roku - poinformował w środę Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Jej przewidywany koszt dla budżetu państwa szacowany jest na około 28 mld zł.

08.06.2022

ZUS zakończył waloryzację kont ubezpieczonych

Domowe finanse Emerytury i renty

O 281 miliardów złotych zwiększyły się stany kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Składki i kapitał początkowy za okres przed 1999 r. wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont – o 7,07 proc. – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

08.06.2022

Fiskus blokuje prawo do dziedziczenia ulg podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Mimo korzystnych dla podatników orzeczeń sądów administracyjnych, organy podatkowe uporczywie nie uznają ulg za dziedziczone prawo majątkowe. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Tymczasem według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

08.06.2022

Sprzedaż działek budowlanych przez rolnika podlega VAT

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług prowadzona działalność rolnicza może być traktowana jako działalność opodatkowana VAT. Trzeba mieć na uwadze, że dostawa towarów związanych z taką działalnością, będzie podlegała VAT. Rozliczenie podatku będzie więc w takim przypadku konieczne.

07.06.2022

Przekazanie nieruchomości w związku partnerskim ma skutki podatkowe

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

W przypadku gdy partnerzy postanowili przenieść na rzecz partnerki udział byłego partnera w prawie własności nieruchomości, tak by stała się ona wyłączną jej właścicielką, podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn będzie stanowiła wartość rynkowa nabywanego udziału pomniejszona o połowę kwoty hipoteki i kwotę wolną od podatku. Tak korzystnie uznały organy skarbowe.

04.06.2022

Ciągłe zmiany w podatkach komplikują życie i planowanie budżetów

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Osoby prywatne i przedsiębiorcy w tym roku mają szczególny problem. Nie mogą zaplanować swoich budżetów. Z powodu ciągłych zmian podatkowych w zakresie PIT nie są w stanie obliczyć, ile wyniosą ich zarobki. Źródłem problemu jest Polski Ład i zmiany w zasadach rozliczania wynagrodzenia i ubezpieczenia zdrowotnego. W lipcu czeka nas z kolei kolejna rewolucja. Chaos może być więc jeszcze większy.

02.06.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski