Jaką darowiznę można otrzymać bez podatku w 2025 roku

Domowe finanse PIT

Obdarowanym i spadkobiercom łatwiej jest uniknąć podatku od spadków i darowizn niż w latach poprzednich. Wynika to ze znacznego podniesienia kwot wolnych w połowie 2023 roku. Preferencje obejmują przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem.

06.01.2025

Po sprzedaży mieszkania można uniknąć zapłaty podatku

Domowe finanse PIT

Aby w 2025 roku sprzedać mieszkanie bez podatku, ważne są trzy kwestie. Chodzi o to, kiedy nabyliśmy sprzedawaną nieruchomość, ile zarobimy na sprzedaży i na co wydamy pieniądze z transakcji. Przepisy pozwalają na zastosowanie zwolnienia z opodatkowania. Sprzedający nieruchomość nie zapłaci PIT, gdy upłynęło pięć lat od jej nabycia, albo - jeśli nie może czekać - skorzysta z ulgi na własne cele mieszkaniowe.

04.01.2025

Narciarz, który spowoduje wypadek ze swojej winy, odpowiada za szkodę

Turystyka Domowe finanse Ubezpieczenia

Narciarz odpowiada na zasadzie winy za wypadki na stoku. Im mniej typowy wyjazd na narty, tym bardziej uważnie warto przyjrzeć się ubezpieczeniu, zarówno pod względem sumy ubezpieczenia, jak i zakresu ochrony oraz wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Inna polisa potrzebna jest na wyjazd do Szczyrku, a inna na freeride w Dolimitach.

04.01.2025

Skuteczność egzekucji spada - potrzebne zmiany w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Prawo pracy Poprawmy prawo

Wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia ogranicza możliwość egzekucji długu od coraz większej liczby dłużników. Komornicy, ale też prawnicy reprezentujący wierzycieli apelują o zmiany w przepisach, bo jak podkreślają, nadal część pracowników wykorzystuje przepisy, zatrudnia się na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem, by uniknąć egzekucji. Dodatkowo - jak wskazują - emeryci nie są tak chronieni - w ich przypadku kwota wolna od zajęcia wynosi do 75 proc. minimalnej emerytury.

02.01.2025

Ulga znika w kilka dni, prawnicy mówią o naruszeniu Konstytucji

Prawnicy Domowe finanse PIT Nieruchomości

27 grudnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które zmienia zakres ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy nie skorzystają już z odliczenia na zakup pieca gazowego i olejowego. Zdaniem prawników, przepisy powinny być opublikowane z zachowaniem co najmniej 30-dniowego vacatio legis. Skrócenie tego okresu narusza konstytucyjną zasadę przyzwoitej legislacji oraz zaufania do państwa.

31.12.2024

Przy ugodach banki nie zwracają kredytobiorcom wszystkich wydatków

Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe

Jeśli kredytobiorca frankowy podpisze ugodę z bankiem, to zakres zwrotu kosztów przez bank na rzecz kredytobiorcy uzależniony jest nie tylko od zdolności negocjacyjnych frankowicza lub jego pełnomocnika, ale i od tego, na jakim etapie dochodzi do zawarcia ugody oraz czy pomiędzy bankiem a kredytobiorcą toczy się postępowanie z powództwa banku o zwrot kwoty kapitału.

31.12.2024

Koniec ulgi termomodernizacyjnej na piece gazowe i olejowe w 2025 roku

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Właściciele domów mają czas do 31 grudnia 2024 r., jeśli chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej i przyłącza do sieci gazowej. Od 2025 r. tego typu inwestycje nie będą już objęte ulgą - zakłada rozporządzenie ministra rozwoju. Od nowego roku skorzystają za to z ulgi na pompy ciepła, jeśli będą one częścią instalacji do ogrzewania. Odliczą też wydatki na mikroinstalacje wiatrowe oraz montaż magazynów energii i magazynów ciepła. Ulga obejmie też "dachy" oraz drzwi zewnętrzne.

30.12.2024

Po karambolu dochodzenie odszkodowania z OC może nie być proste

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia

Im więcej pojazdów uczestniczy w zderzeniu, tym trudniej ustalić, kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność, a w jakim jest poszkodowanym. Niedawny karambol spowodowany przez Polaka w Niemczech jest jeszcze bardziej skomplikowany, bo w grę wchodzi kwestia poczytalności sprawcy oraz wątek międzynarodowy.

28.12.2024

Ulgi podatkowe za 2024 rok - sprawdź z czego skorzystasz i co sprawdzi fiskus

Domowe finanse PIT

Osoby rozliczające PIT za 2024 r. będą mogły skorzystać z szeregu ulg podatkowych, w zależności od ponoszonych wydatków i sytuacji osobistej. Najwięcej zaoszczędzić na podatku można dzięki ulgom rodzinnym oraz wydatkom na termomodernizację. Już teraz warto jednak zadbać o należyte udokumentowanie wydatków, ponieważ skarbówka może weryfikować prawidłowość rozliczeń.

28.12.2024

Sankcja kredytu darmowego coraz bardziej popularna

Domowe finanse Banki Kredyty

Sankcja kredytu darmowego to potężne narzędzie, które pozwala konsumentom odzyskać nielegalnie naliczone koszty kredytu i ograniczyć jego całkowity koszt. W sytuacji, gdy banki czy instytucje pożyczkowe nieprawidłowo informują konsumentów o warunkach umowy lub stosują niejasne zapisy, prawo stoi po stronie kredytobiorcy. W ostatnim czasie sądy coraz częściej przyznają rację konsumentom, co dodatkowo zachęca innych do dochodzenia swoich praw - mówi Karolina Pilawska, adwokat, partner w Kancelarii Prawnej Pilawska Zorski.

24.12.2024

SN: Ustanowienie służebności przesyłu z problemami

Prawo cywilne Domowe finanse Energetyka

Zakład energetyczny nie mógł zasiedzieć służebności przesyłu. Posiadanie przedsiębiorstwa przesyłowego nie miało bowiem charakteru posiadania ‎w dobrej wierze, w konsekwencji czego nie minęło 30 lat, czyli termin konieczny do legalnego zasiedzenia tej służebności – orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

24.12.2024

Można nie przyjąć zamówionych pierogów, gdy dotrą w naruszonym opakowaniu

Prawo karne Domowe finanse

Jeśli zamówiony na święta barszczyk czy pasztet dotrze nieświeży, to można żądać wymiany produktów na nowe, świeże, a jeśli to nie będzie możliwe - można domagać się części lub całości zapłaconej za nie kwoty. Niewiele natomiast można zdziałać, gdy danie jest po prostu niesmaczne. Tu ocena jest bardzo subiektywna, co pozbawia nabywcę możliwości działania.

23.12.2024

KIS wyjaśnia, jak opodatkować sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie pięciu lat od nabycia lub wybudowania, podatnik w ogóle nie uzyskuje przychodu, a więc nie płaci podatku i nie składa zeznania rocznego z tego tytułu. W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę - wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa.

20.12.2024

Potrącać czy nie potrącać – oto jest pytanie

Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Wydawać by się mogło, że o sprawach frankowych powiedziano i napisano już wszystko. Niedawno pojawiło się jednak kolejne zagadnienie, które wymaga analizy. Potrącenie jest szeroko opisane w doktrynie i powszechne w stosunkach prawnych. Jego stosowanie w praktyce, szczególnie w sprawach związanych ze sprawami frankowymi, nie jest już jednak tak oczywiste - pisze Natalia Karaś, adwokatka w KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.

20.12.2024

Renta wdowia ograniczy rentę rodzinną?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Już od 1 stycznia 2025 roku można składać wnioski o rentę wdowią, choć pierwsze wypłaty ruszą dopiero 1 lipca. Wśród emerytów panuje jednak poddenerwowanie, bo nie wiedzą, czy po Nowym Roku renta rodzinna będzie wypłacana w dotychczasowej wysokości, czy też jej wysokość zostanie ograniczona do wysokości trzykrotności najniższej emerytury, czyli wysokości właśnie renty wdowiej. Prawnicy uspokajają, ale radzą też zachować ostrożność, bo nie w każdym przypadku występowanie o rentę wdowią będzie korzystne.

20.12.2024

Co zrobić do końca roku, by zaoszczędzić na podatku

Domowe finanse PIT

Końcówka grudnia to ostatni moment, by zaoszczędzić na podatku za ten rok. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą m.in. sfinalizować zakupy konieczne do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej, przekazać darowiznę na cele pożytku publicznego czy wpłacić na IKZE. Eksperci podkreślają jednak, że warunkiem odliczenia tych wydatków jest posiadanie dowodów wpłaty.

14.12.2024

Prof. Załucki: Upowszechniajmy wiedzę o sporządzaniu testamentów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

W Polsce niewiele osób sporządza testamenty. Być może pewnej liczby testamentów nie udaje się odnaleźć, ale na pewno część osób ich nie sporządza z uwagi na brak znajomości przepisów prawa spadkowego. W związku z tym sądy nieczęsto mają okazję, aby zajmować się wykładnią przepisów o formie testamentów. Tymczasem praktyka może wpłynąć na uelastycznienie przepisów w tym obszarze - wskazuje prof. Mariusz Załucki, sędzia Sądu Najwyższego.

14.12.2024

Brak pieniędzy nie zwalnia właściciela z obowiązku leczenia chorego zwierzęcia

Środowisko Domowe finanse

Nieleczenie chorego zwierzęcia w niektórych sytuacjach stanowi znęcanie się nad nim, a więc jest przestępstwem. Koszty usług weterynaryjnych i lekarstw dla zwierząt bywają jednak bardzo wysokie i wielu osób nie stać na zapewnienie leczenia swojemu pupilowi. To jednak nie jest usprawiedliwieniem i można zostać skazanym za nieleczenia zwierzęcia - nawet wtedy, gdy wynika ono z braku środków.

14.12.2024

Kredyt "Mieszkanie na start" jednak będzie? Ministerstwo resortu wydało oświadczenie

Domowe finanse Nieruchomości

Pojawiają się sprzeczne informacje o losach rządowego programu "Kredyt na start". W czwartek, 12 grudnia, minister rozwoju Krzysztof Paszyk poinformował, że kredytu nie będzie. Dzień później resort rozwoju opublikował ogólnikowe oświadczenie, z którego już to nie wynika. Wynika natomiast, że w resorcie panuje niezły bałagan, a spory koalicjantów blokują prace nad tym kredytem.

13.12.2024

„Mój elektryk 2.0”. Dopłaty do aut elektrycznych nie dla spółek

Środowisko Domowe finanse

Do 40 tys. złotych wsparcia na zakup lub leasing nowego samochodu elektrycznego będzie można otrzymać w programie „Mój elektryk 2.0”. Nabór ma ruszyć w lutym 2025 r. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób fizycznych (także prowadzących działalność gospodarczą), ale nie dla osób prawnych, np. spółek.

12.12.2024